Jaś Kapela

11 powodów, dla których powinniśmy przyjąć więcej uchodźców

Pomysł, żeby selekcjonować ludzi ze względu na wyznanie, był już kiedyś w Europie na poważnie rozpatrywany, ale chyba nie chcemy wracać do tamtych czasów?

1. Po pierwsze każdy człowiek ma prawdo do życia i niebycia prześladowanym. Jeśli ktoś decyduje się wsiąść na zardzewiały szkuner czy rozpadająca się tratwę w nadziei, że uda mu przepłynąć na niej przez Morze Śródziemne, to można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jego życie w miejscu, z którego ucieka, nie było zbyt fajne i przyjemne. Takim osobom należy pomagać. A Polska jako jedno z trzydziestu najbogatszych państw świata ma nie tylko możliwość, ale i obowiązek to robić.

2. Po drugie: prawo do swobodnego przemieszczania się jest jednym z podstawowych praw człowieka i zostało zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest jednocześnie najczęściej łamanym prawem człowieka. Jak wie każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o wizę lub próbował przekroczyć jakąś granicę bez ważnego paszportu. Najwyższy czas to zmienić.

3. Niestety obecny system przedostawania się do Europy przez migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu zdominowany jest przez przemytników. Czyli zanim wsiądziemy na tę rdzewiejącą łódkę, musimy zapłacić bandycie setki albo nawet tysiące dolarów. Jeśli jakiś migrant potrafił zorganizować taką gotówkę w swoim biednym kraju, często rozrywanym wojną, oznacza to niewątpliwie, że jest człowiekiem przedsiębiorczym. Albo przynajmniej ma przedsiębiorczą rodzinę. A przecież potrzebujemy w Polsce przedsiębiorczych ludzi.

4. Jeszcze niedawno sami byliśmy migrantami, zresztą wciąż nimi jesteśmy. Wszak polski jest drugim najbardziej popularnym językiem w Londynie. Coraz łatwiej sobie można wyobrazić, że tamtejsze władze postanawiają nie przyjmować więcej Polaków. Jakbyśmy się z tym czuli? Nie pozwólmy innym czuć się tak, jakbyśmy sami  nie chcieli się czuć.

5. W Syrii trwa wojna, w wielu innych krajach też. W naszych szkołach ciągle uczą, jak zły świat nie chciał nam pomóc, gdy wybuchło powstanie warszawskie. Czy naprawdę chcemy teraz być w roli złego świata, który nie pomaga Syryjczykom, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny?

6. To nie do końca powód, dla którego powinniśmy przyjąć więcej uchodźców, ale raczej powód dla którego powinniśmy zmienić obowiązujący obecnie system dubliński. Zgodnie z europejskim systemem Dublin III migranci nieposiadający dokumentów o legalizację pobytu muszą ubiegać się w kraju, w którym przekroczyli granicę. Ostatnio coraz głośniej mówi się o tym, że trzeba to zmienić i uchodźców oraz migrantów ekonomicznych rozlokowywać poroporcjonalnie po wszystkich krajach UE. Polscy politycy oczywiście się przeciwko temu buntują, ale głupio robią. Dziś wiele osób przekracza granicę morską z Włochami czy Hiszpanią i te kraje mają obowiązek się nimi zająć. Łatwo jednak wyobrazić sobie kolejne konflikty za naszą wschodnią granicą i rzeszę ludzi, którzy ją zaczną nielegalnie przekraczać, aby szukać w Unii schronienia. Już teraz przybywa do nas wielu sympatycznych Ukraińców czy Rosjan. Ale gdy zjawi się ich w Polsce parę milionów, czy nie zaczniemy walczyć o to, żeby inne kraje UE pomogły nam się nimi zająć? Będzie to trochę dwulicowe.

Więc może zacznijmy się od razu solidarnie zajmować uchodźcami, którzy na razie przekraczają inne granice niż nasza.

7. Sytuacja w polskich obozach dla uchodźców woła o pomstę do nieba. Położone są przeważnie na odludziu w nędznych barakach, a przebywający w nich ludzie traktowani są prawie jak więźniowie. Może jeśli przyjedzie do nas więcej imigrantów, będziemy musieli się tym w końcu zająć i to zmienić.

8. Więcej migrantów, to większa różnorodność. Homogeniczność i jednowymiarowość polskiej kultury często przyprawia o ból głowy. Każda inność jest problemem. Każdy, kto nie jest białoskórym chrześcijaninem, to potencjalny wróg. Świetnie to było widać podczas drugiej debaty prezydenckiej, gdy Justyna Pochanke spytała, czy Polska powinna przyjąć 300 rodzin syryjskich chrześcijan. Pomysł, żeby selekcjonować ludzi ze względu na wyznanie, był już kiedyś w Europie na poważnie rozpatrywany, ale chyba nie chcemy wracać do tamtych czasów? Poza tym Polska jest państwem świeckim, więc jeśli już, może powinna przyjąć 300 syryjskich rodzin ateistów. Jest też krajem fanów piłki nożnej, więc może powinniśmy zastanawiać się, czy przyjmiemy 300 rodzin syryjskich kibiców? Oczywiście żaden z kandydatów nie zwrócił uwagi na absurdalność takiej faszystowskiej selekcji. Komorowski za to stwierdził, że Polska powinna przyjąć syryjskich chrześcijan „zgodnie z procedurami, jakie w państwie polskim obowiązują”. Muszę więc chyba przypomnieć, że w państwie polskim nie funkcjonują procedury przyjmowania uchodźców ze względu na wyznawaną religię. Powinniśmy przyjmować wszystkich potrzebujących bez względu na bajki, w jakie wierzą. Więcej migrantów to więcej punktów widzenia, odmiennych doświadczeń. Poznając więcej ludzi z innych kręgów kulturowych, możemy stać się bardziej tolerancyjni i otwarci również na nas samych.

9. Polska się wyludnia, Polki nie chcą rodzić dzieci. Trudno im się dziwić, bo kto chciałby sprowadzać na świat jeszcze więcej Polaków i to do tego mieszkających w Polsce. Coś z tym trzeba jednak zrobić, aby ktoś pracował na nasze emerytury. Możemy albo sami zacząć płodzić, a ja do tego ręki (ani innych części) ciała przykładać nie zamierzam. Albo sprowadzić jakieś dzieci z zagranicy.

10. Ciągle nie wiemy, jak mówić o migrantach, większość Polaków nie zna żadnej osoby o kolorze skóry innym nich iż własny. W 86% artykułów opisujących sytuację migrantów oni sami nie występują jako osoby komentujące. Wyobraźmy sobie, gdyby w 86% artykułów o Polakach nie pytano Polaków o zdanie ani nie cytowano ich wypowiedzi. Ależ byłby wrzask, że jesteśmy dyskryminowani i w ogóle polskie obozy zagłady. Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe. Więcej migrantów, to lepsza prasa. Tymczasem polecam Standardy mówienia i pisania o migrantach i migrantkach w mediach.

11. Bo jesteśmy im to winni. Posiadając większe ilości kapitału, wysysamy biedniejsze kraje z zasobów naturalnych i żywności. Subsydiując nasze rolnictwo, blokujemy rynek dla towarów z krajów, które tego nie robią. Nasz wzrastający apetyt na mięso powoduje, że ceny żywności idą w górę, a soja i kukurydza zamiast trafiać na stoły w Afryce, na Bliskim Wschodzie, czy w Azji, stają się paszą dla zwierząt, które jeszcze całkiem niedawno żywiły się trawą i innymi rzeczami, których ludzie nie jedzą. Produkujmy dość pożywienia, żeby wykarmić wszystkich ludzi na świecie, a jednak wolimy karmić nim nasze zwierzęta i mieć codziennie na stole wędlinkę i kotleta.

Brak żywności i wzrastające jej ceny to najczęstsza przyczyna konfliktów zbrojnych. To nasza wina, że giną ludzie, więc powinnyśmy pomóc przynajmniej tym, którym udało się przetrwać.

Z tych wszystkich powodów przybywajcie, kochani/kochane, do Polski. Ja już na was czekam.

Czytaj także:
Co z uchodźcami w UE? Kostka / Matusz-Protasiewicz / Nadaždin
Draginja Nadaždin: Człowiek przeskoczy każdy mur
Katarzyna Tubylewicz: Polska homogeniczność nie jest stanem naturalnym

**Dziennik Opinii nr 146/2015 (930)

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.

Komentarze archiwalne

 1. Po tym co się dzieje w zachodniej europie myśle że autor chyba już nie jest miłośnikiem arabów .

  1. Jest, bo to idiota i atencjusz. Na niczym mu tak nie zależy jak na skupianiu na sobie uwagi. Cała reszta jest nieistotna.

 2. Co za naiwne bzdury pan Jaś wymazał, utopia …..
  1. WG ONZ 90% z tych ludzi ucieka wyłącznie przed niedostatkiem…. a ja także go odczuwam, mimo to nie dostanę azylu w Niemczech, bo nie utopiłam swojego paszportu w morzu Śródziemnym i łatwo sprawdzić czy faktycznie jest mi tak źle
  Cała Afryka i Azja cierpi na niedostatki, czy Europa ma ich wszystkich przyjąć do siebie, miliony ludzi ? Gdzie ? Jak pogrążona w kryzysie ekonomicznym Europa ma wykarmić nagle głodne buzie Afryki i Azji……

  2. Nie można pozwolić na swobodne przemieszczanie się ludzi w ramach całego świata, choćby ze względów bezpieczeństwa….nagle wszyscy zapragną mieszkać w Niemczech, kto im da pracę ? A kto zasiłki ? Katastrofa humanitarna gotowa, o innych katastrofach nie wspomnę….

  3.To są przedsiębiorczy ludzie ? To są naiwni ludzie w dodatku nie uczciwi ! Po pierwsze naiwnie pozbyli się swoich domów i ew. majątków w nadziei na łatwiejsze życie w Europie, po drugie zniszczyli swoje dokumenty aby ukryć tożsamość….to jest przedsiębiorczość ? Chyba wg Ryszarda Petru !!

  4.Polacy nie wnoszą do Europy odmiennej kultury, w Turcji nie ma nas zbyt wielu, w Arabii Saudyjskiej także, nie próbowaliśmy też zmieniać stylu życia Brytyjczyków ani obywateli żadnego innego wybranego kraju, natomiast IMIGRANCI Muzułmańscy niosą ze sobą swoją religię/prawo islamskie, stanowiące odrębną od Europejskiej kulturę. Kultura ta jest nam tak bardzo obca i nie do zaakceptowania,
  że aż nie do przyjęcia….Problem nie rzuca się w oczy kiedy jest ich w danym kraju garstka. Niestety nie ulega wątpliwości, że ludzie Ci wraz z wzrostem swojej liczebności w Europie będą domagali się swoich przedstawicieli w prawie, w rządach, itp. Będą ustanawiali swoje, właściwe dla swej kultury prawa. Jak sobie wyobrazić w Polsce sądy, które będą sądzić Islamistów wg innego prawa niż pozostałych obywateli…. Jeden za morderstwo będzie dostawał odsiadkę, a drugi zbawienie, bo zrobił to w imię Allacha ? Dla Muzułmanina Islam to religia i prawo w jednym, nie ma rozdzielności….. gwałty, przemoc wobec kobiet, mordy na niewiernych są dopuszczalne przez ich prawo….Jak to pogodzić ??? Mało się o tym mówi, a to problem najistotniejszy

  5. Syryjczycy nie walczą o wolność swojej ojczyzny, o to właśnie chodzi, syryjscy żołnierze siedzą w Europie na zasiłkach. Nie porównuj ich synku do Powstańców Warszawskich bo oni nie wiedzą co to obrona ojczyzny, to zwykli tchórze uciekający jeszcze przed kobietami i dziećmi

  6. I tak powinno pozostać, w przeciwnym razie, uchodźcy z całego świata będą zwalać się do jednego miejsca, bo taka będzie ich wola i będą domagać się tam pomocy, której nie dostaną, bo możliwości każdego państwa są ograniczone…..Powołujesz się na prawo człowieka, prawo do wyboru miejsca zamieszkania, to jak to się ma do obowiązkowej relokacji tych ludzi… Pytał się ich ktoś gdzie chcą mieszkać ?
  TAki polityczny bełkot, sam pan sobie przeczy w kolejnych punktach wypowiedzi

  7. Sytuacja w polskich obozach dla uchodźców…… zobacz synku jaka jest sytuacja w polskich szpitalach dla polskich obywateli, w jakich warunkach mieszkają polscy obywatele, jakie uniki robią urzędnicy od lat w sprawach pomocy… jak wygląda socjal dla polskiego obywatela…. Dlaczego przybyszom skądkolwiek ma być na starcie lepiej niż rodowitym Polakom ??

  8. Islam – to nie bajka w którą wierzą Muzułmanie, to ich prawo, tam nie ma rozdzielności prawa od religii, a pozbawiając ich wyznawanego od pokoleń prawa stajesz się nietolerancyjny …..Prawo islamskie toleruje przemoc, gwałty, pedofilię, brak równouprawnienia, zabójstwa w imię Allacha, ……Jak się to ma do prawa Europejskiego, Polskiego ? Brniesz człeku nie znając tematu.

  9. Lecz się! Muzułmanie nie będą pracować na nasze emerytury, patrz Szwecja, kobieta Muzułmanka nie zhańbi się pracą, często są analfabetkami, wg ich kultury- kobieta zajmuje się domem i dziećmi i nie ma nic do gadania. Chcesz zaludnić Polskę Islamistami, to pomysł na przetrwanie ? Czyje ? Nasze czy ich ?

  10. “Więcej migrantów, to lepsza prasa. ?” W jaki sposób ? Bo będą pisać jaki Islam jest cudowny i że chodzenie w burkach jest trendy ? Bo
  rozebrane kobiety na ulicach prowokują mężczyzn, i że gwałty na Europejkach są uzasadnione ?????? Lecz się !

  11. Bo jesteśmy im to winni ? Proszę bardzo, brakuje im żywności….??? Mam na zbyciu 100 tys ton wieprzowiny ! Zapewnisz transport ?
  Nie chcą wieprzowiny ??? Jak Polacy głodowali w czasie wojny to jedli zupę z brukwi serwowaną przez niemieckich SS-manów, albo surowe ziemniaki i pędraki wygrzebywane z ziemi. Nie są tacy głodni skoro wybrzydzają !!!!

  1. Aż zapiszę sobie gdzieś ten komentarz. Jedyne, co powiem: proszę polać pani Alicji! A autor nie wiem komu chciał się podlizać, pisząc ten wpis. Naprawdę nie zrozumiem nigdy ludzi popierających przyjęcie uchodźców. Szkoda gadać. Żal mi tylko tych wszystkich ludzi, na których oczach ich ojczyzny upadają i zmieniają się w kraje islamskie…

 3. Ok, przyjdą tu i będą pracować oraz przestrzegać naszego prawa? Z tego co zauważam, żyją w enklawach, nie znają języka itp. Mówisz, że Polsce grozi wyludnienie. Z drugiej strony przy coraz większej robotyzacji nie będzie przecież większego problemu. Dzieci się rodzą, w mniejszej ilości, następuje kumulacja majątku, więc będzie co przekazać pokoleniu. Byłoby lepiej, gdyby w Polsce rodziło się więcej dzieci. Jeśli chcesz leczyć małodzietności emigrantami nie mówiącymi po Polsku, mającymi inne zwyczaje oraz kolor skóry, co dla ciebie oznacza Polskość? Wybacz, ale nie rozumiem. Czy każdy człowiek zamieszkujący dany kraj automatycznie staje się Polakiem? Odpowiedz proszę na to pytanie, bo chyba go sobie nigdy nie zadałeś. Syria teraz jest masakrowana przez wojska obce. Obce – ich domy są niszczone. Myślę, że ci ludzie mają prawo do zamieszkiwania terytorium ich przodków – tak jak my. Więc walka o tych ludzi powinna zacząć się od tego, że Europa powinna wycofać się ze wszelkich wrogich działań na obszarze. To naród, który sam ma prawo o sobie stanowić. I jeszcze jedno pytanie. Czy prawo szaria jest zgodne z kartą praw człowieka? Każdy naród pisze swoją historię. Oni również ją mają. Polska napisała ją sobie w sposób, w którym nastąpiła masakra ludności Polskiej podczas obu wojen, straciliśmy niepodległość. Ale zawsze należeliśmy do tej ziemi, wiedzieliśmy o co walczyć i kim jesteśmy. Czy uważasz, że potomkowie emigrantów będą się utożsamiali z Polską w podobny sposób, czy raczej wyemigrują do bogatszych krajów, bo z tą ziemią nic ich nie łączy? Karta kartą, ale człowiek to nie zbiór przepisów.

 4. “Jest to najprawdopodobniej człowiek przedsiębiorczy” hahahaahh
  Albo dostał pieniądze lub darmowy przewóz od Panstwa Islamskiego. Szkoda gadać….

 5. Nie, Alkafir nie ma racji. Są to jak zwykle wyrwane z kontekstu wersety. W Biblii, szczególnie w Starym Testamencie też znajdziemy multum brutalnych i okrutnych praktyk, które w dzisiejszych czasach nie są stosowane przez Kościół. W Koranie przede wszystkim przemoc jest skierowana właśnie w tych, którzy prześladują wiernych. I do nich są skierowane te cytaty.

  1. Ale stary testament nie jest stosowany przez Kościół katolicy tylko przez Świadków Jehowy . Natomiast Koran jest Koranem, nie ma starej i nowej wersji

 6. AlKafir ma rację. Ideologie masz chłopcze piękną, lecz nie na te czasy i miejsce. Jeżeli chcesz wyrobić sobie poglądy musisz wziąć pod uwagę również fakty, wydarzenia jakie mają miejsce w innych krajach, przystosować się do rzeczywistości a nie próbować kreować jakiś wyimaginowany obraz “miłości i pokoju”. Jedź pomagaj.

 7. Jasiu Fasolo, ja podam ci tylko 4 powody dla których nie przyjmiemy ani jednego islamisty, i do edukuj się synek zanim następny raz będzie takie bzdury wypisywał…
  koran 9:5 A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijajcie niewiernych, tam gdzie ich znajdziecie; chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki!”
  koran 8:12 “Umocnijcie więc tych, którzy wierzą! Ja wrzucę strach (terror) w serca niewiernych. Bijcie ich więc po karkach! Bijcie ich po wszystkich palcach!”
  koran 9:29 “Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w allaha i w Dzień Ostatni, który nie zakazują tego, co zakazał allah i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy – spośród tych, którym została dana Księga.”
  koran 9:73 “Walcz przeciwko niewiernym i przeciwko obłudnikom i bądź dla nich surowy! Ich miejscem schronienia będzie Gehenna.”

Zamknij