W drugą rocznicę śmierci Konrada chcemy pomóc w pracy i w rozwoju na polu sztuki zaangażowanej kolejnej osobie.
Dwa lata temu odszedł nasz przyjaciel Konrad Pustoła – fotograf, artysta, współzałożyciel „Krytyki Politycznej”. W pierwszą rocznicę śmierci Krytyka Polityczna ufundowała stypendium jego pamięci, które trafiać będzie do fotografów zaangażowanych społecznie. W tym roku nagroda jest współfinansowana przez Fundację Nowych Działań zajmującą się spuścizną artystyczną Konrada Pustoły.
czytaj także
W roku 2017 Stypendium Pamięci Konrada Pustoły w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymuje Tytus Szabelski.
O wyborze laureata zdecydowała rada, w skład której weszli Karolina Ochab reprezentująca Fundację Nowych Działań, przedstawicielki Krytyki Politycznej Dorota Głażewska i Agnieszka Wiśniewska, artysta Wojciech Pustoła i krytyk Adam Mazur.
O pracach Konrada Pustoły pisano, że mają rys socjologiczny. „Rys socjologiczny to ostrożniejsza nazwa na zaangażowanie polityczne czy społeczne artysty” powiedział po śmierci Konrada Sławomir Sierakowski. Ten rys socjologiczny i zaangażowanie widzimy w takich pracach Tytusa Szablewskiego jak Żywy nośnik protestacyjny czy Transparent.
Cechami fotografa zaangażowanego, jakie znaliśmy u Konrada, były między innymi mobilność, podążanie za zdarzeniami. Ale też konsekwencja. Wszystko to dostrzegamy w zdjęciach i pracy Tytusa, który jest i fotografem, i działaczem społecznym. Zaangażowany się w inicjatywę Grupa nad Wisłą – niezależną grupę artystyczną związana z Toruniem, która 1 maja tego roku ogłosiła „Deklarację Sprzeciwu”, protestując wobec aktualnej polityki kulturalnej w Polsce. W „Deklaracji” czytaliśmy: „Sprzeciwiamy się aktualnej polityce kulturalnej, która zapanowała zarówno na gruncie lokalnym – toruńskim – jak i ogólnopolskim! Ignorancja władzy wobec Twórców i notoryczne spychanie kultury na margines życia społecznego doprowadzają nas do SZAŁU, wywołując w nas OPÓR”.
Wszelkiej maści decydenci kultury! Ministrze! Sprzeciwiamy się waszej polityce!
czytaj także
Konrad Pustoła był naszym przyjacielem, ale też nauczycielem. Pomagał młodym aktywistom i początkującym fotografom. Dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo wiedział, jak ważne jest wspieranie innych.
W drugą rocznicę śmierci Konrada chcemy pomóc w pracy i w rozwoju na polu sztuki zaangażowanej kolejnej osobie. Gratulacje, Tytus!
***
Tytus Szabelski (1991) – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego zdjęcia ukazywały się zarówno w prasie lokalnej jak i ogólnopolskiej, współpracował z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, Galerią Miłość oraz Krytyką Polityczną. Autor dwóch wystaw indywidualnych i uczestnik kilku zbiorowych (m.in. w CSW w Toruniu, Galerii Miłość i Galerii Sztuki Wozownia), dwukrotny laureat stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury (2012 i 2016), autor fotograficznej dokumentacji wnętrz wykorzystanej na dwóch edycjach Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR w toruńskim CSW (2014 i 2015). Redaktor magazynu o współczesnej fotografii „Magenta” (www.magentamag.com), publikował w internetowym wydaniu magazynu SZUM.
Portfolio Tytusa Szabelskiego.
***
Konrad Pustoła (1976-2015) – artysta, fotograf, absolwent Wydziału Ekonomii UW. Studiował fotografię w łódzkiej Filmówce. Współorganizator i autor zdjęć w ramach akcji społecznej „Tiszert dla Wolności”. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w „Piktogramie”, „Fototapecie”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Pozytywie”. Autor projektów pokazywanych w ramach wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą, w CSW Zamek Ujazdowski („Nowi dokumentaliści”, „Autor”), na V Biennale w Poznaniu („Antyfotografie”) oraz w ramach multimedialnej instalacji przestrzenej „S(t)mylacje” w Galerii Otwarta Pracownia w Krakowie. Ukończył podyplomowe studia w londyńskim Royal College of Art na wydziale fotografii. Autor cyklu fotografii Darkrooms oraz książki pod tym samym tytułem wydanej przez Nowy Teatr i Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Współzałożyciel „Krytyki Politycznej”.
czytaj także
Fundacja Nowych Działań skupia się na projektach kulturalnych i edukacyjnych, wspierając wszechstronny rozwój społeczeństwa poprzez działania w zakresie sztuki, kultury, nauk społecznych i humanistycznych oraz propagowanie i promocję kultury i sztuki polskiej za granicą. Celem fundacji jest wspieranie i realizowanie działań twórczych oraz multidyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych oraz społecznych, wspieranie artystów w kraju i za granicą, działalność impresaryjna, organizacja i produkcja przedstawień teatralnych i imprez kulturalnych. Fundacja wydała album z twórczością fotograficzną Konrada Pustoły.