Kraj

Międzynarodowy Strajk Kobiet

8 marca 2017 – kobiety na całym świecie łączą się w walce o swoje prawa!

Międzynarodowy Strajk Kobiet to pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę akcja protestu przeciw konserwatywnej kontrrewolucji, której fala przetacza się przez świat. Idea wspólnego frontu przeciwko prawu godzącemu w wolność kobiet zrodziła się tuż po Ogólnopolskim Strajku Kobiet 3 października 2016 roku. Opór Polek zmusił wówczas rząd do odrzucenia projektu ustawy fundamentalistów religijnych, która zakładała między innymi dochodzenia i możliwe kary w przypadku poronień i odpowiedzialność karną za przerwanie ciąży z gwałtu nie tylko dla kobiet, ale też dla każdego, kto chciałby je wspomóc. Inspirowane Czarnym Poniedziałkiem protesty odbyły się wkrótce potem w Korei Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Odzyskajmy Polskę dla kobiet!

W dniu 8 marca 2017 roku w Polsce i na świecie każda kobieta, która zdecyduje się sprzeciwić łamaniu jej praw, może dołączyć do Międzynarodowego Strajku Kobiet poprzez:

– strajk totalny, czyli zaprzestanie pracy w tym dniu,
– strajk czasowy – zaprzestanie pracy na 1-2 godziny,
– czarny ubiór lub czarne elementy ubioru, na przykład wstążki lub znaczki,
– bojkot firm posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć,
– wyrażenie sprzeciwu wobec obecności w przestrzeni publicznej osób o poglądach mizoginicznych i bojkot ich działalności,
– strajk zakupowy (powstrzymanie się od dokonywania tego dnia jakichkolwiek zakupów),
– udział w blokadach dróg, demonstracjach, marszach, pikietach,
– uczestnictwo w godzinie „K” – o godzinie 18.00 w miastach, gdzie organizowane będą akcje strajkowe, nastąpi ich moment kulminacyjny – odczytanie sformułowanego przez Międzynarodowy Strajk Kobiet Manifestu.

Powyższe działania mają pokazać, jak bardzo działania antykobiece godzą w integralność tkanki społecznej i płynność życia codziennego. Tak zwany Dzień Bez Kobiet ma na celu uświadomienie opinii publicznej, że szacunek dla praw kobiet jest jednym z fundamentów funkcjonowania społeczeństwa.

Do Międzynarodowego Strajku Kobiet dołączyły organizatorki styczniowego Marszu Kobiet na Waszyngton, który zgromadził ponad pół miliona uczestniczek i uczestników! 8 marca przeprowadzą one w Stanach Zjednoczonych akcję „Dzień bez kobiet”.

Cipka kontratakuje, czyli Marsz Kobiet na Waszyngton

O Międzynarodowym Strajku Kobiet

Uznając ogólnoludzką wspólnotę celów i doświadczeń kobiet we wszystkich częściach świata, działaczki z różnych krajów zawiązały międzynarodową koalicję Paro Internacional de Mujeres / International Women’s Strike. Do tej pory dołączyły do niej przedstawicielki ponad 40 krajów, w tym: Argentyny, Australii, Boliwii, Belgii, Brazylii, Chile, Kostaryki, Czech, Ekwadoru, Anglii, Francji, Niemiec, Gwatemali, Hondurasu, Islandii, Irlandii Płn., Irlandii, Izraela, Włoch, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Salwadoru, Szkocji, Korei Płd., Szwecji, Togo, Urugwaju, USA i Turcji.

Ich pierwsza wspólna inicjatywa to akcja Mobilizacja/ Movilización z dnia 25 listopada 2016 roku. Międzynarodowy Strajk Kobiet, działając wówczas pod wspólnym hasłem „Solidarność naszą bronią” i jednolitą identyfikacją wizualną stworzoną przez Polkę, Aleksandrę Jasionowską, wystosował odezwę do rządów państw i zainaugurował zbiórkę podpisów pod petycją do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą; oraz lokalne grupy działania, aktywistki grup formalnych i nieformalnych.

Postulaty Międzynarodowego Strajku Kobiet w Polsce

Żądamy pełni praw reprodukcyjnych. Mówimy stanowcze NIE próbom zamachu na wolność i bezpieczeństwo reprodukcyjne kobiet.

Żądamy państwa wolnego od zabobonów. Mówimy stanowcze NIE dyktatowi religijnej doktryny i ideologii.

Żądamy pełnego wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej. Mówimy stanowcze NIE handlowi życiem i zdrowiem kobiet i dzieci w imię źle pojętej tradycji.

Żądamy poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet. Mówimy stanowcze NIE utrwalaniu systemowych nierówności między płciami.

Wydarzenia Międzynarodowego Strajku Kobiet 8 marca w Warszawie

8.00–17.00 Punkt informacyjny Strajku Kobiet na „Patelni”, Hyde Park

8.30–9.30 Pikieta Polska jest Kobietą!, skrzyżowanie Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej

Większość obywateli naszego kraju to kobiety, jednocześnie jesteśmy największą dyskryminowaną grupą społeczną. Każdego dnia podważa się m.in. nasze prawo do decydowania o własnym ciele, prawo do równej płacy za równą pracę, pozbawia się nas instrumentów i ochrony państwa w walce z przemocą. Dlatego też w tym dniu na jednym z największych skrzyżowań w Warszawie w godzinach szczytu będziemy protestować na przejściach dla pieszych, informować o zagrożeniach dla praw kobiet w Polsce.

8.30–19.00 Wiedźmy w Warszawie, środki komunikacji miejskiej

W ramach wydarzenia Wiedźmy w Warszawie, spotkasz w stolicy wiedźmy, wiedunów i wiedźmaki. Swoją obecnością w środkach komunikacji miejskiej będą przypominać o zagrożeniach wobec praw kobiet. Dołącz do nas. Przebierz się i umieść na ubraniu postulaty strajku kobiet.

9.00–16.00 Komuna Kobiet, Jazdów 3/12

Komuna Kobiet to otwarty dom, pełen siostrzeństwa, solidarności i feminizmu. Miejsce wytchnienia i spotkania, próba wspólnego zamieszkiwania, poszukiwanie azylu i porozumienia. Warszawskie Dziewuchy i Przyjaciółki zapraszają na rozmowy i warsztaty; dyżury edukatorek i ekspertek; książki, filmy i teatr.

10.00–13.00 Ściana Furii – chodźmy coś zmalować!, pod siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej 84/86

3 października 2016 Ściana Furii stanęła pod biurem PiS na Nowogrodzkiej – wykrzyczałyśmy wtedy swoją wściekłość, swój sprzeciw wobec odbierania nam praw. 8 marca wracamy w to samo miejsce, tym razem by zmalować ogromną laurkę na dzień kobiet. Wypiszemy na niej nie życzenia–ale żądania polskich kobiet.

Ściana furii: Chodzi o wolny wybór

12.00–12.30 Życzenia okolicznościowe dla P. Beaty Szydło, KPRM, Al. Ujazdowskie 1/3
Odczytamy, a następnie przekażemy okolicznościowe życzenia od kobiet dla kobiety, w tym do podjęcia rzeczowej i merytorycznej debaty na temat naszej sytuacji w Polsce. Do obszernego listu, zawierającego także szereg kluczowych dla nas pytań o politykę państwa wobec kobiet dołączymy prezent zbiorowy, zgromadzony w listopadzie pod Pałacem Prezydenckim w proteście przeciw ustawie handlowej – 4000 zł za cierpienie i pogardę.

12.00–15.00 Feministyczne czytanki, „Patelnia” przy wejściu do metra Centrum
Spotkamy się na „patelni”, by przeczytać fragmenty tekstów dotyczących praw kobiet oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych. Przypomnimy teksty Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Ireny Krzywickiej, Kathy Pollitt i Justyny Budzińskiej-Tylickiej. Będą z nami także Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Hanna Samson i Katarzyna Miller, które przeczytają fragmenty swoich książek.

12.30–13.00 Kwiaty Polskie – podziękowania dla Parlamentu, ul. Wiejska 4/6/8
Chcemy podziękować obecnemu Parlamentowi. Mamy za co! Przyniesiemy ze sobą okolicznościowe bukiety goździków i utworzymy chór kobiet. Ale nie zamierzamy być już miłe. Ten Sejm dostanie od nas takie podziękowania, na jakie zasłużył idąc na wojnę z kobietami. Będzie ostro i punkowo. Bo jesteśmy wściekłe. I nie zamierzamy tego kryć. Sorry, Polsko!

13.00–14.00 Pomachajmy biskupom na pożegnanie!, Krakowskie Przedmieście 3
Postępowanie biskupów zupełnie rozminęło się z moralnością. W swej chciwości sięgają już nie tylko po nasz majątek, ale nawet po nasze wolności i prawa, w szczególności prawa i wolności kobiet. Jest to jaskrawe naruszenie konstytucyjnej zasady rozdzielności Kościoła i państwa, a także pogwałcenie międzynarodowych konwencji. Dlatego w obronie własnej musimy uciec się do radykalnego rozwiązania i czym prędzej biskupów odprawić. Niech udadzą się tam, dokąd uniesie ich własne ego…

15.00 – 16.45 Blondynki wywołują polityków – protest kobiet. Demonstracja przeciwko przemocy, Rotunda
Najwyższa pora na konkrety. Zadamy pytania skierowane do polityków uzurpujących sobie prawo do decydowania o naszym życiu bez potrzeby konsultacji i uzgodnień, ponad naszymi głowami. Udowodnimy gwałtownie narastającą systemową przemoc państwa wobec kobiet. Ale chcemy dowiedzieć się także od polityków obecnej opozycji, czy respektują prawa człowieka kobiet i dlaczego nie. Demonstrację zakończymy wspólnym przeniesieniem symbolicznej niebieskiej linii na pl. Konstytucji.

16.30–17.00 Freedom Disco, „Patelnia” przy wejściu do metra Centrum
Taneczny flashmob. Wolność to nie kłamstwa i gładkie słowa polityków, nie da się jej kupić w supermarkecie ani w Kościele. Mamy ją w sobie, w naszych marzeniach i działaniach. Ale wolność jest tylko tam, gdzie jest też miejsce na kobiecą solidarność. Zatańczmy razem, poczujmy siłę i radość kobiet. Bo jeśli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja!

17.00–19.00 Finał #8M, plac Konstytucji
Na finale spotykamy się wszyscy! O godzinie 18.00 (ogólnoświatowa godzina „K”) pokażemy czerwoną kartkę rządzącym i zrobimy taki hałas, jakiego jeszcze to miasto nie słyszało! Zademonstrujemy naszą siłę i przedstawimy nasze żądania: pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej i poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet.

Czytaj także:

informacja o wydarzeniach 8 marca w całej Polsce

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij