Multimedia

„Otwórzmy granice” to żądanie adresowane również do Polski

uchodzcy-lesbos-grecja-2016

Melilla to jedno z tych miejsc, gdzie kilkanaście lat temu po raz pierwszy dała o sobie znać wroga uchodźcom polityka krajów UE, i w tym właśnie miejscu powinniśmy ją zdecydowanie odrzucić.

Inicjatywa pod nazwą Caravana Abriendo Fronteras – Frontera Sur (Karawana „Otwórzmy granice” – południowa granica Europy) to kolektywna podróż do Melilli, mającej na celu zwrócenie uwagi na destruktywną politykę migracyjną Unii Europejskiej, w tym krajów takich, jak Hiszpania czy Polska, której konsekwencją jest z jednej strony tragiczny los uchodźców, a z drugiej erozja praw człowieka w samej Europie.

W inicjatywę włączyły się organizacje praw człowieka, aktywiści związani z ruchami społecznymi i inicjatywami solidarnościowymi z uchodźcami, a także osoby indywidualne z Hiszpanii oraz całej Europy. Wśród uczestników Karawany są też dwie obywatelki Polski: Małgorzata Juszczak oraz Paulina Jedynak.

– Zdecydowałyśmy się na udział w Karawanie, żeby dotrzeć z jej przesłaniem do odbiorców w Polsce oraz całej Europie. Dlatego w trakcie podróży zrealizujemy serię krótkich reportaży wideo przedstawiających kluczowe kwestie podnoszone przez jej uczestników – mówią uczestniczki akcji.

Trasa Karawany odzwierciedla szlak przemierzany przez uchodźców na terenie Hiszpanii. Miejsca postoju wybrano tak, by uwidocznić różne aspekty przeżywanego przez nich dramatu: zasieki i mury budowane na południowych granicach Europy, ośrodki detencyjne, w których nagminnie łamane są prawa człowieka, zawracanie ludzi na granicy, sytuację pozbawionych opieki nieletnich migrantów oraz migrujących kobiet, a także wyzysk pracowników transgranicznych.

karawana-melilla

Karawana dotrze m.in. do miejsc, gdzie zlokalizowano ośrodki detencyjne, w których przetrzymuje się uchodźców, a także do zasieków wzniesionych na granicy Unii Europejskiej i Maroka, gdzie życie straciło wielu ludzi. Zmierza do Melilli – hiszpańskiej enklawy w Maroku, która od początku XXI wieku stała się kluczowym punktem szlaku uchodźczego wiodącego przez zachodnią Afrykę. To tutaj, niczym w soczewce, skupiły się wszelkie patologie polityki Festung Europa: budowa murów granicznych i ośrodków detencyjnych, brutalne łapanki tych, którym udało się sforsować granicę, odsyłanie uchodźców do Maroka, gdzie groziła im przemoc i represje. Melilla to jedno z tych miejsc, gdzie kilkanaście lat temu po raz pierwszy dała o sobie znać wroga uchodźcom polityka krajów UE, i w tym właśnie miejscu powinniśmy ją zdecydowanie odrzucić.

Przesłanie Karawany nie jest adresowane tylko i wyłącznie do władz hiszpańskich, lecz także do wszystkich krajów, które zamykają się przed ludźmi uciekającymi od wojny i prześladowań i osobami ubiegającymi się o azyl, w tym do rządu Polski, który uporczywie odrzuca swoje własne zobowiązania do przyjęcia niewielkiej liczby uchodźców.

Część II: Bez cła i praw: marokańskie tragarki z Melilli

Karawana „Otwórzmy granice”

„Trasę wybrano tak, by unaocznić dramat uchodźców: zasieki i mury Europy, ośrodki detencyjne, w których łamane są prawa człowieka, zawracanie na granicy nieletnich bez opieki i migrujące kobiety, a także wyzysk pracowników transgranicznych” ➡️ https://goo.gl/N46xrx

Posted by Krytyka Polityczna on Thursday, 17 August 2017

 

Część I: Gorzkie owoce Andaluzji

Gorzkie owoce Andaluzji

„Otwórzmy granice” to żądanie adresowane również do Polski ->>> https://goo.gl/N46xrx

Posted by Krytyka Polityczna on Wednesday, 16 August 2017

 

**
Małgorzata Juszczak, współpracowniczka „Le Monde diplomatique”, reżyserka filmowa, fotografka i tłumaczka. Była obserwatorka praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz trenerka dialogu międzykulturowego i antydyskryminacji.

Paulina Jedynak, neurobiolożka zatrudniona na Uniwersytecie Bolońskim, aktywistka na rzecz praw człowieka, uczestniczka i organizatorka akcji pomocy uchodźcom na południowych granicach Europy.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

 1. Salonowe pięknoduchy nawołujący do otwierania granic nie rozumieją, że to właśnie oni są odpowiedzialni za te tysiące nieszczęśników, którzy utonęli w M. Śródziemnym. Empatia jest potrzebna, ale jak się włącza emocje nie można wyłączać rozumu.

 2. Czy jest przyzwoitym podjudzanie biednych ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu do demolowania swoich krajów ?

 3. Te panie to z zawodu tych co bez martylologii ktora szerza nic nie potrafia. Placa to rządają mocodawcya moze jedna z,druga wziela by sie do pracy uczciwej a nie za szerzenie propagandy marksistowskiej nie probowala ubogacac nam kultury . Czy to co robia w imie czego to robia sluzy komukolwiek procz jednemu zaoraniu kultury obyczajow norm moralnych pod plaszczykiem humanitaryzmu ptrzemycana jest rewolucja kulturalna ktora ma za,zadanie zniszczyc kulture lacinska a na tym co zostanie powstanie jeden komunistyczny twor dziekuje

 4. Mam pytanie do zwolenników pomagania uchodzcom. Dlaczego żeby im pomóc to trzeba ich tu osiedlić? Nie można im pomagać tam na miejscu? W obozach w Turcji czy Libanie? Przeciez dobrze wiecie że jak ich się tu wpuści to już tu zostaną. I co jest takiego fajnego w tym że powstaną u nas getta islamskie, strefy do których nawet policja będzie się bala wejść? Co jest takiego strasznego że chcemy sobie spokojnie żyć wśród ludzi takich jak my, bez tej całej zbieraniny z trzeciego świata? Chyba że chodzi wam o coś zupełnie innego. Coraz bardziej jestem pewien że to bajanie o pomocy to ściema, a naprawde chodzi o to by sprowadzić do Europy, Polski jak najwięcej obcych kulturowo ludzi by zachwiać obecnym porządkiem społecznym.

  1. Najlepsze jest to, że te dwie artystki tego nie kumają i są zapewne przekonane, że robią coś dobrego. Ale czego wymagać od czytelników GW i widzów TVN.

 5. A tutejszemu cyrkowemu towarzystwu odpałiło na stałe. Dobrze. Wystarczy brednie tu zamieszczane kolportować i już człowiek ma satysfakcję, że jakoś tam przyczynia się do zatrzymywania fali głupoty i zdziczenia. A, że oni na tym zarabiają, to jasne. W końcu sam szef ich powiedział, że 90% funduszy na działalność mają z zagranicy.

 6. Ciekaw jestem czy lewicowym mediom kiedyś znudzi się ta propaganda? Ale chyba jej uprawianie jest całkiem dochodowe?

 7. W zasadzie oczekuję na odpowiedź na jedno podstawowe dla kwestii migracji itp. pytanie: ile Europa może przyjąć tzw. uchodźców/nachodźców/emigrantów w swoje granice? Czy ktoś nakreślił ilościową ich granicę? Czy to ma być 100mln, a może 500mln, a dlaczego nie przyjąć od razu 1mld, gdyż nie przyjęcie kolejnego uchodźcę/ nachodźcę/emigranta ekonomicznego wiązać się będzie z dyskryminacją, wykluczeniem i pozbawianiem szans kolejnego człowieka z Afryki swojej szansy, a lewica jest ostatnią formacją tę szansę odbierająca! Czy jedna z tych dwóch pannic przyjęła pod swój dach i na swój koszt jedną czy dwie lub kilka rodzin o których z taką troską i empatią piszą?

 8. Ale wybraliście sobie dzień na publikację artykułu „Hiszpanio, otwórz się bardziej na marokańskich imigrantów!”.

 9. Cała światowa głupota została wyekstrahowana, skondensowana i odlana w formie- po ostygnięciu stała się tą karawaną.
  Najlepiej zrobiłyby gdyby zostały w którymś z tych obozów… Już na zawsze

 10. Każdego dnia KP przedstawia kolejny pomysł na dalszą utratę poparcia społecznego przez lewicę.

 11. Oczywiście ŻADNA z autorek nie ma dzieci, których przyszłość musiałaby mieć na sercu.
  Zamiast zakładać rodziny, troszczyć się o bliskich i ich własny kraj, bawią się życiem, dzieląc czas między sojowe latte i „karawany”.
  Typowy przykład sztucznego wypełniania psychologicznej pustki, spowodowanej absencją macierzyństwa.

 12. Jaka korzysc moze miec polska gospodarka z przyjecia do nas dzikiego analfabety o mentalnosci czlowieka rodem z epoki kamienia lupanego?

  Jak przyjmiemy do Europy 10 tys to rozniesie sie wiesc po Afryce, ze w Europie przyjmuja obcych i runie na nas gigantyczna fala ludzkiego tsunami – kilkadziesiat milionow czarnych.

  Zatem pozostaje byc szczesliwym, ze kobiety jak te z artykulu nie maja wplywu na polska polityke…

  PS: szukacie bolca? Pytam, bo bylo juz kilka super tolerancyjnych idiotek, co przytulily czarnego tak intensywnie, ze zarazily sie HIV-em od „Antyfaszysty roku”

  1. Malanowska to wybitna pisarka, Staśko litaratoznawczyni. Sutkowski taki intelektualny Elton John to i Juszczak może być reżyserką. Fajny skład Sławko

 13. Czas każdego nielegalnego nieroba z afryki(w Niemczech ponad 90 procent „uchodźców” niepracuje) wysyłać tam skąd przypłynęli, ludzi organizujący szmuglowanie zamykać w więzieniach a lodzie na których przypłynęli zatapiać. Alternatywa jest holocaust na muzułmanach, wiec pytanie brzmi czy autorki chcą holocaustu czy tez tego by nieroby z Afryki próbowały coś zmienić u siebie??

  1. Dawno durnie nie było wojny w Polsce .Bez wody prądu i nadzieję na lepsze jutro taki jest real w syrji życzę 1 dnia w tym kraju a potem pogadamy

 14. Niech te dwie paniusie, które jak widać wiedzę o życiu czerpią z TVNu i GW wytłumaczą mi po co Europa ma wpuszczać do siebie całą Afrykę i pół Azji? Ja nie wiem, więc może potrzebuje „treningu miedzykulturowego” od jednej z tych artystek. Z tego co pamiętam najbardziej znanym uchodźcą wojennym w Polsce był Simone Mol. Zaraził HIV ze 20 takich panienek jak te z tej karawany.

 15. Jako lewicowy nacjonalista oświadczam, iż jako Europejczycy są mniejszością na świecie, opowiadam się za zamkniętymi granicami. Pan-Europeizm jest odpowiedzią.

   1. Ja jestem za liberalizacją aborcji, laicyzacją państwa, za odpięciem kościoła od budżetu i wywaleniem zaboboniarstwa ze szkół, za rozsądną polityką socjalną, za prawami dla LGBT, za większą dbałością o ekosystem, za prawami dla zwierzą i JEDNOCZEŚNIE jestem absolutnie i bezgranicznie na 100% —-> przeciw islamizacji Europy. Kim jestem? Lewicową ateistką i demokratką, czy nazifaszystką?

   2. a co ty masz monopol na lewicowość? A może chusta, chłostanie cudzołożników i gejów to jakaś neolewicowość?

 16. „Otwarte granice” i ich efekty czyli masowe, niekontrolowane migracje mieszkańców Afryki i Azji do Europy nie są rozwiązaniem żadnego problemu, co więcej one tylko spotęgują istniejące problemy i wywołają szereg nowych. Teza i sam artykuł są absurdalne. Autorki zamiast bawić się w karawany i mrzonki o otwartych granicach, powinny zastanowić się jaka jest pierwotna przyczyna traficznego losu uchodźców z państw Czarnego Afryki zamiast oskarżać o nią… Polskę :))) oraz jak na rzekomą erozję praw człowieka w Europie wpłynęłyby nowe masy imigrantów?