Podcasty

Dżentelmeni, zbójcy i szacunek

Wzór „przepuszczania przez drzwi” najczęściej wtłaczają chłopcom w głowy matki. To często jedyny dostępny im sposób, by mówić o szacunku czy pomocy, bo same innego nie znają.

Co czujemy, kiedy mężczyźni otwierają przed nami drzwi i całują nasze dłonie na powitanie? Czy nasze uczucia powinny warunkować ich zachowanie? Bycie traktowaną „jak królewna” od początku okresu dojrzewania może powodować oczywisty dyskomfort, ale może mieć też głębsze skutki dla budowy naszej tożsamości i psychiki. Romantyczny ideał to często cena, jaką płacimy za zniewolenie. 

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SPREAKER: 

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

A jeśli nie otwierają drzwi, nie całują w rękę i nie odbierają ciężkiej torby na zakupy, to znaczy, że nas nie szanują i kiedyś mogą użyć przemocy? Czy to w ogóle dziś jest jakieś kryterium? Czy trzeba na takie zachowania reagować odrzuceniem? 

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?

Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych.

**

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie zastępczyni redaktora naczelnego PAP.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij