Unia Europejska

WYBORY EUROPY

Europa wybrała: 25 maja obywatele 28 krajów Wspólnoty wskazali swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. 

Nasze wyborcze decyzje – albo ich brak, jak w przypadku Polski, gdzie frekwencja należała do najniższych w Europie – nie zmieniły zasadniczo status quo: nadal dwie największe siły w nowym parlamencie to chadecy i socjaldemokraci. Ale równie donośnie zabrzmiał w tych wyborach głos eurosceptyczny, którego wyrazicielem w wielu krajach tak „starej”, jak i „nowej” Europy jest skrajna prawica.

Co to oznacza dla najważniejszych – politycznych, gospodarczych i społecznych – wyzwań, jakie stoją teraz przed Europą? W jaki sposób mogą po tych wyborach ewoluować najważniejsze europejskie instytucje? Czy uda się wreszcie przełamać bezwład europejskiej polityki? O to będziemy pytać w serwisie „Wybory Europy”, który kontynuujemy w Dzienniku Opinii także po zakończeniu wyborczej kampanii. 

Dla kogo jest ten serwis? Dla tych, którzy chcą znać fakty i mieć własne zdanie, ale gubią się gdzieś między hermetycznymi opracowaniami think-tanków a sloganami wygłaszanymi przez polityków. Dla tych, którzy czują, że dyskusja o Europie to coś więcej niż rytualne konflikty największych polskich partii, analizowane z pełną powagą przez dziennikarzy głównych mediów.

Co w nim znajdziesz? To, co zawsze w Dzienniku Opinii: merytoryczne rozmowy z najważniejszymi postaciami polskiej i europejskiej debaty publicznej; pogłębione, ale wciąż przystępne analizy; trafiające w sedno polityczne komentarze. Filmy wideo i komiksy – wszystko, co ułatwi nam i naszym czytelnikom odpowiedź na pytanie: o co w tej Europie tak naprawdę chodzi?

Piszą/mówią dla nas: Boni / Buras/ Gdula / Grzybek / Huebner / Klein / Kowalska / Kozłowska-Rajewicz/ Kuczyński / Majmurek / Michalski/ Miller / Nowacka / Olejniczak / Ostolski / Piketty / Pinior/ Schulz / Sikorski / Siwiec/ Smolar / Snyder / Sutowski/ Szczuka / Szymielewicz / Tamas / Wójciak / Zalewski

ZAPRASZAMY!  ->> WYBORY EUROPY

***

Serwis >>WYBORY EUROPY jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij