Podcasty, Unia Europejska

Mordor w Turowie. Kopalnia zwalnia ambasadora i zmienia region w pustynię

O co chodzi w sporze o kopalnię węgla i elektrownię Turów? Dlaczego Czesi mają dość sąsiedztwa kopalni? I jak to możliwe, że za obrazę uczuć kopalni stanowisko może stracić ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński?

Awantura wokół kopalni Turów zatacza coraz szersze kręgi. Polska powinna już zapłacić Komisji Europejskiej ponad 280 mln złotych kary za niewykonanie wyroku TSUE i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Powinna, bo kary nie płaci.

Zapłacił za to ambasador Polski w Pradze Mirosław Jasiński – stanowiskiem. W rozmowie z Deutsche Welle Jasiński skrytykował dyrekcję PGE, właściciela kopalni w Turowie, zarzucając jej brak empatii i dobrej woli. Rozwścieczył tym władze w Warszawie. Rzecznik rządu Piotr Muller natychmiast zapowiedział na Twitterze odwołanie Jasińskiego, a politycy PiS mówili nawet o… zdradzie dyplomatycznej.

Minęły dwa tygodnie, a dymisji ambasadora nadal nie ma. Jest za to nowy rząd w Pradze i nowa ministra środowiska. Polska i Czechy wróciły do stołu negocjacyjnego w sprawie Turowa.

O co właściwie chodzi w sporze o kopalnię węgla i elektrownię Turów? Dlaczego Czesi mają dość sąsiedztwa kopalni? Jak wygląda życie codziennie po czeskiej stronie granicy? Wreszcie, jak to możliwe, że za obrazę uczuć kopalni pracę traci ambasador w Pradze, a o wszystkim informuje rzecznik rządu na swoim twitterze? I czy upokorzony Jasiński w ogóle przestał być ambasadorem?

Praha Południe, reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z Republiki Czeskiej

Słuchaj także na: Spotify

Słuchaj także na: iTunes

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij