Podcasty, Unia Europejska

Mordor w Turowie. Kopalnia zwalnia ambasadora i zmienia region w pustynię

O co chodzi w sporze o kopalnię węgla i elektrownię Turów? Dlaczego Czesi mają dość sąsiedztwa kopalni? I jak to możliwe, że za obrazę uczuć kopalni stanowisko może stracić ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński?

Awantura wokół kopalni Turów zatacza coraz szersze kręgi. Polska powinna już zapłacić Komisji Europejskiej ponad 280 mln złotych kary za niewykonanie wyroku TSUE i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Powinna, bo kary nie płaci.

Zapłacił za to ambasador Polski w Pradze Mirosław Jasiński – stanowiskiem. W rozmowie z Deutsche Welle Jasiński skrytykował dyrekcję PGE, właściciela kopalni w Turowie, zarzucając jej brak empatii i dobrej woli. Rozwścieczył tym władze w Warszawie. Rzecznik rządu Piotr Muller natychmiast zapowiedział na Twitterze odwołanie Jasińskiego, a politycy PiS mówili nawet o… zdradzie dyplomatycznej.

Minęły dwa tygodnie, a dymisji ambasadora nadal nie ma. Jest za to nowy rząd w Pradze i nowa ministra środowiska. Polska i Czechy wróciły do stołu negocjacyjnego w sprawie Turowa.

O co właściwie chodzi w sporze o kopalnię węgla i elektrownię Turów? Dlaczego Czesi mają dość sąsiedztwa kopalni? Jak wygląda życie codziennie po czeskiej stronie granicy? Wreszcie, jak to możliwe, że za obrazę uczuć kopalni pracę traci ambasador w Pradze, a o wszystkim informuje rzecznik rządu na swoim twitterze? I czy upokorzony Jasiński w ogóle przestał być ambasadorem?

Praha Południe, reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z Republiki Czeskiej

Słuchaj także na: Spotify

Słuchaj także na: iTunes

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij