Multimedia, Serwis klimatyczny

Dzieci i ryby mają głos! Fotorelacja ze strajku klimatycznego w Warszawie

20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. W ponad stu krajach na całym świecie odbywają się manifestacje, których uczestnicy żądają podjęcia radykalnych działań chroniących planetę i przyszłe pokolenia przed skutkami katastrofy klimatycznej.

– Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję – piszą aktywiści. – Kiedy oni zajęci są głównie politycznymi układankami, skutki katastrofalnych zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać nawet w Polsce. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5℃. Aby zapobiec postępowaniu katastrofy, jak najszybciej musi zostać rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

– Jeśli nie będziemy naciskać na polityków, jeszcze za naszego życia na półkach w sklepach zacznie brakować żywności z powodu strat w rolnictwie, wyjście z domu za dnia w lato będzie zagrożeniem dla zdrowia, natomiast Wisła będzie na zmianę wylewać i zanikać.

Jedynie szczęście i energia płyną z nowej mapki miast : ) no w końcu jest nas 60! To o prawie dwa razy więcej niż na…

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Sobota, 14 września 2019

Polscy aktywiści przedstawili listę sześciu postulatów skierowanych do polityków i mediów. Oto one:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej opierającej się na aktualnym stanowisku nauki wyrażonym w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny możesz wesprzeć tutaj.

*

Od 20 do 27 września na całym świecie trwa Globalny Tydzień Protestu, kolejna już masowa mobilizacja dla klimatu. W Polsce 20 września odbyły się demonstracje klimatyczne organizowane przez młodzież w ponad 60 miastach, największa z nich w Warszawie. W dniach 23–24 września w Nowym Jorku odbędzie się szczyt ONZ poświęcony kwestii kryzysu klimatycznego. O wszystkich tych wydarzeniach możecie czytać na KrytykaPolityczna.pl.

Fotorelacja Jakuba Szafrańskiego

strajk klimatyczny
strajk klimatyczny
strajk klimatyczny

View this post on Instagram

To dziś: protest tysięcy miast, czyli strajki klimatyczne na całym świecie. W Warszawie w zorganizowanym przez @mlodziezowystrajkklimatyczny marszu, który przeszedł z placu Konstytucji na plac Defilad, mijając po drodze sejm, wzięło udział ok. 10 tysięcy osób wszystkich pokoleń, przede wszystkim dzieci i młodzież. Zagrażająca nam katastrofa klimatyczna to najpoważniejsze wyzwanie, przed jakim staje obecnie ludzkość. Na naszej stronie regularnie możecie czytać rozmowy z ekspert(k)ami i komentarze naświetlające różne aspekty kryzysu. Dziś publikujemy przemówienie Grety Thunberg wygłoszone w kwietniu w Parlamencie Europejskim, które niestety nie straciło na aktualności (link w bio), oraz materiał o śladzie węglowym. Ostatnie nasze materiały o tematyce klimatycznej znajdziecie na podstronie KrytykaPolityczna.pl/tojeszczeniekoniec Fot. Magda Majewska @mostyzksiazek _______________ #climatecrisis #climatestrike #globalclimatestrike #climateactionnow #thereisnoplanetb #mlodziezowystrajkklimatyczny #protest_tysiecy_miast #climatechangeisreal #kryzysklimatyczny #strajkdlaklimatu #fridaysforfuture #tojeszczeniekoniec #polskabezwegla2030 #coveringclimatenow

A post shared by Krytyka Polityczna (@krytykapolityczna) on

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij