Od redakcji

Czas przeszły teraźniejszy

W tekstach, które przygotowaliśmy na zakończenie naszego dwudziestolecia, opowiemy o polach zmian społecznych, do których działania Krytyki Politycznej istotnie się przyczyniły. Pokażemy je przez pryzmat ostatnich 20 lat w Polsce.

Kończy się dwudziesty rok działania Krytyki Politycznej. Nie obchodziliśmy jakoś specjalnie tej rocznicy. Nie świętowaliśmy. Nie zrobiliśmy wielkiej fety. Postanowiliśmy skoncentrować się na pracy, pracy i jeszcze raz na pracy, czyli działać. Tak jak zawsze.

W ciągu 20 lat aktywności Krytyki Politycznej zmieniło się w Polsce bardzo dużo. Często na lepsze. Nie zawsze widać to z dnia na dzień, ale wystarczy spojrzeć na Polskę w perspektywie dwóch dekad, żeby zobaczyć, jak wiele zmieniło się także dzięki naszej pracy.

W tekstach, które przygotowaliśmy na zakończenie naszego dwudziestolecia, opowiemy o polach zmian społecznych, do których nasze działania istotnie się przyczyniły. Pokażemy je przez pryzmat ostatnich 20 lat w Polsce.

Czasem to wręcz rewolucja. Wystarczy spojrzeć, jakie idee społeczne, ekonomiczne czy polityczne weszły do głównego nurtu. Albo jaki jest dziś stosunek Polek i Polaków do Kościoła i religii. Jesteśmy bardziej wrażliwi na interesy i godność wielu różnych grup i jednostek. Inaczej myślimy o aborcji. Społeczeństwo coraz silniej domaga się zmian, za którymi prawo wciąż nie nadąża.

Przed nami czas przełomu. Rok ważnych wyborów, nie tylko parlamentarnych. Nadchodzi groźna dla wielu z nas zima. Czujemy powszechny lęk przed drożejącą energią. Nie wiemy na pewno, czy w pełni kontrolujemy pandemię. Trwa wojna w Ukrainie. Inflacja bije kolejne rekordy. Nad nami wszystkimi wisi groza katastrofy klimatycznej. Jest dużo do zrobienia. Bądź z nami.

Czytaj nas. Nasze książki i dziennik opinii. Pracuj z nami. Działaj z nami. Przychodź do naszych Centrów Społeczno-Kulturalnych. Bierz udział w wydarzeniach w Warszawie, Cieszynie i online. Chodź do nas. Chodź z nami.

Wspieraj Krytykę Polityczną we wspólnej skutecznej pracy na rzecz Polski otwartej, solidarnej, zielonej. Podziel się swoją energią. Potrzebujemy jej. Wpłać teraz dowolną kwotę z okazji dwudziestej rocznicy KP lub zacznij nas regularnie wspierać. Liczy się każda złotówka. Dla wspólnego dobra pojedynczego człowieka. Dla ludzi takich jak Ty. Przepisujemy idee na rzeczywistość. Krytyka Polityczna.

20 lat skręcania w lewą stronę

Odjaniepawlić polski Kościół: jak Krytyka walczyła o świeckie państwo

Symbolicznie wygrana batalia o zaangażowanie

czytaj także

Manifa, aborcja, akademia – 20 lat w kontrze do panów w garniturach

Akceleracja postwegańskiego ekokomunizmu

Stawka: demokracja. Krytyka Polityczna i 20 lat ewoluującego aktywizmu

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Na legalizację marihuany jeszcze poczekamy, ale renesans psychodeliczny już jest

Tu zaszła zmiana: LGBTQ+ z perspektywy 20 lat

Skąd jesteś? Z Krytyki Politycznej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij