Od redakcji

Pisanie to działanie

Najbardziej spektakularna akcja bez idei i sensu może być szkodliwa lub po prostu jałowa. W tworzeniu tych idei i sensów, w rozumieniu mechanizmów kierujących rzeczywistością, pomagają nam słowa. Dlatego w Krytyce Politycznej piszemy, rozmawiamy, analizujemy.

Wspólne działania zmieniają rzeczywistość: demonstracje, projekty ustaw, zaangażowanie miejskie, aktywizm społeczny. Żeby do każdego z nich doszło i żeby były sensowne, potrzeba nam wiedzy. Dobrego rozpoznania, co działa, a co nie, dlaczego i jak to zmienić. Potrzebujemy więc idei, która nadaje działaniom sens. Najbardziej spektakularna akcja bez idei i sensu może być szkodliwa lub po prostu jałowa. W tworzeniu tych idei i sensów, w rozumieniu mechanizmów kierujących rzeczywistością, pomagają nam słowa. Dlatego w Krytyce Politycznej piszemy, rozmawiamy, analizujemy.

Każdy tekst, wywiad czy komentarz polityczny, książka, jaką wydajemy, to narzędzie, które ma służyć zrozumieniu świata i jego zmianie. Na lepsze. Dla nas samych, naszych sąsiadów, dla pani spotkanej w sklepie czy pana spotkanego w autobusie.

Codziennie piszemy i publikujemy. Codziennie wy nas czytacie. Jest was coraz więcej z każdym miesiącem. Podczas bezpośrednich spotkań i w wiadomościach, które wysyłacie do redakcji, dostajemy od was sygnały, że książki i teksty z Krytyki Politycznej was inspirowały, kształtowały, zmieniały wasze podejście do spraw gospodarki, praw kobiet, weganizmu czy transportu publicznego. I wielu innych.

Socjologia krytyczna

To jasne, że nie wszystkim się podoba, że zmieniamy świat i jak to robimy.

Jeśli Piotr Bernatowicz, nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, mówi, że „główny nurt świata sztuki zaczął pod koniec poprzedniej dekady mocno dryfować w kierunku lewicowym, neomarksistowskim. Przyczyniła się do tego aktywność Krytyki Politycznej”, to raczej nie wyraża dla nas uznania.

Jeśli na ostatnim przedwyborczym spotkaniu w Chełmie premier Mateusz Morawiecki przywołuje tekst, który ukazał się na naszych łamach, to raczej też nie z sympatii. Choć dobrze, że przynajmniej nas czyta.

Jeśli prezes Jarosław Kaczyński poleca książkę Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty’ego, to zastrzega, że jest to niestety książka wydana przez Krytykę Polityczną. Prezes też nie jest naszym fanem. Ale jest naszym czytelnikiem.

W środowisku lewicowym to, co piszemy, spotyka się z różnym oddźwiękiem. Ale jest czytane. Z wywiadów i naszych tekstów czerpie się wiedzę i zasięga opinii.

Wierzymy, że także dzięki tym słowom i tym tekstom spieramy się dziś o kształt państwa opiekuńczego, a nie o drogę jego likwidacji; że ekonomia nie sprowadza się do fantazji o naturalnym skapywaniu bogactwa od najbogatszych do najbiedniejszych, a dbałość o środowisko naturalne to nie wymysł ekoterrorystów.

Słowa mają wartość i moc. Pomagają nam opisać utopię, która dziś może się wydawać nierealistyczna, ale warto wypowiedzieć ją głośno, żeby jutro mogła się stać rzeczywistością.

Nie zapominamy o przyszłości

Dla nas słowa są formą działania. Tworzenie medium czy wydawanie książek to aktywizm budujący lepszą przyszłość. Za słowami stoją bowiem ludzie, którzy je wypowiadają i przekazują dalej. Masa ludzi gotowych zawalczyć z codziennym marazmem, ludzi przekonanych, że da się, że można, że warto i że trzeba. Bo idee nie działają same. Działamy wspólnie, kiedy przepisujemy idee na rzeczywistość.

To robimy w Krytyce Politycznej.

I do tego was zapraszamy, do bycia z nami i wspierania nas.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij