Ucz się, ucz, bo nauka to zielony klucz

Mozaika klimatyczna to warsztaty opracowane na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. W Polsce prowadzi je Katarzyna Udrycka, gościni najnowszego odcinka podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”.
Fot. ScotGov Rural/flickr.com

Czy gdyby rolnicy mieli edukację klimatyczną, lepiej rozumieliby Zielony Ład? A może wymusiliby znacznie ambitniejszą ekologicznie od obecnej politykę? Prawda jest taka, że wiedzy potrzebujemy wszyscy, bo najwięcej kłamstw i półprawd na temat globalnego ocieplenia mówią decydenci. Ale oni – jak przekonuje Katarzyna Udrycka – też mogą się szkolić.

W chwili gdy nagrywam ten odcinek, na ustach wszystkich znajdują się protesty rolników – grupy często niesłusznie pomijanej w procesie planowania zielonej i sprawiedliwej transformacji, podczas gdy to właśnie ta gałąź gospodarki jest jedną z najbardziej przyczyniających się do globalnego ocieplenia i najbardziej przez jego skutki cierpiącą.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

SŁUCHAJ NA SPREAKER:

Wbrew pozorom jednak rolnicy niekoniecznie są wrogami aktywistów klimatycznych i wszystkich, których martwi los planety. Mają swoje powody, by się buntować. Koszty zielonej i sprawiedliwej transformacji są przerzucane na klasę niższą i średnią, w tym na małe i średnie gospodarstwa rolnicze, a nie na najważniejszych graczy.

Fakty i mity na temat protestów rolników

To zmonopolizowany przez zaledwie kilka wielkich korporacji system produkcji żywności jest problemem, a nie uczciwie pracujący rolnicy, z którymi w dodatku nikt nie omawia procesów dziejących się w Brukseli ani nie edukuje w zakresie transformacji koniecznej do przeprowadzenia w zakresie zmian klimatu. Zatrzymam się właśnie na edukacji, bo nie tak dawno brałam udział w pierwszym posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego Rodzice dla klimatu.

Na tym spotkaniu po raz pierwszy usłyszałam o Mozaice klimatycznej, czyli warsztatach opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i wywodzących się pierwotnie z Francji. W Polsce prowadzi je Katarzyna Udrycka, którą zaprosiłam do najnowszego odcinka podcastu Nie ma przyszłości bez równości. Wspólnie zastanawiałyśmy się, co tak naprawdę daje nam ta wiedza i w jaki sposób może przełożyć się na działania oraz dialog społeczny. Posłuchajcie same.

Klimat: gorący kartofel, który mają zjeść dzieci?

**

Katarzyna Udrycka – przedstawicielka Nature Explained, konsultantka w obszarze transformacji ekologicznej firm, ochrony bioróżnorodności i zmian klimatu, ekspertka kolejnych edycji programu Climate Leadership, popularyzatorka rzetelnej wiedzy o zmianach klimatu, absolwentka m.in. Akademii Nauki o Klimacie. Od 2020 roku lat certyfikowaną moderatorka, a następnie trenerką moderatorów i instruktorką polskiej edycji warsztatów edukacyjnych „Climate Fresk” (Mozaika Klimatyczna), opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij