Podcasty

Tradycyjne wartości chce się utrzymać kosztem życia kobiet [podcast]

– Im bardziej społeczeństwo jest przywiązane do tradycyjnych wartości, tym częściej przemoc jest ukrywana, niezgłaszana i podtrzymywana – mówi Joanna Piotrowska z Feminoteki w rozmowie z Wiktorią Bieliaszyn.

W Rosji co 40 minut kobieta zostaje zamordowana, jest ofiarą przemocy domowej. Według statystyk w Polsce co trzecia osoba doświadcza przemocy w rodzinie, choć, jak mówi Joanna Piotrowska goszcząca w Podcaście krytycznym, mamy problem ze statystykami.

– Od jakiegoś czasu unikam podawania statystyk, bo z jednej strony my podajemy statystyki światowe, a druga strona albo ich nie uznaje, albo pokazuje swoje statystyki – mówi Joanna Piotrowska.

Polska idzie drogą Rosji w tym względzie – dodaje Piotrowska i mówi, że bitwa na statystyki donikąd nas nie prowadzi.

Zgwałcona, a potem skrytykowana za zgłoszenie tego policji

Większość ofiar nie zgłasza, że doświadczyła przemocy, stąd kłopot ze wspominanymi statystykami.

– Nie liczy się zdrowie i życie kobiet. Kosztem ich zdrowia i życie chce się utrzymać tradycyjne wartości [tak w Rosji, jak w Polsce – red.]. Im bardziej społeczeństwo jest przywiązane do tradycyjnych wartości, tym przemoc jest częściej ukrywana, niezgłaszana, podtrzymywana i silniejsze są wszystkie mity i stereotypy, które przerzucają winę ze sprawcy na pokrzywdzoną – mówi Joanna Piotrowska.

Seksizm nasz powszedni

W Szwecji czy Finlandii statystyki wskazują na wyższy stopień przemocy wobec kobiet, a wynika to z tego, że świadomość społeczna w tych krajach jest wyższa i kobiety częściej zgłaszają, że są ofiarami. To dlatego Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli bierze się pod uwagę średni europejski wskaźnik dla przemocy wobec kobiet.

Więcej o tym, o sytuacji prawnej w Polsce oraz Teście przemocy przygotowanym przez Feminotekę w Podcaście krytycznym.

***

Ten podcast został sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta. Inne tworzymy dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Wiktoria Bieliaszyn
Wiktoria Bieliaszyn
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”, specjalizuje się w Europie Wschodniej. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, OKO.press, Die Welt, La Repubblica i Meduzie.
Zamknij