Świat

Zgwałcona, a potem skrytykowana za zgłoszenie tego policji

Diana Szurygina

Historii Diany Szuryginy to książkowy przykład wiktymizacji ofiar gwałtu.

Jak dobrze ma się w dzisiejszych czasach kultura gwałtu, możemy przekonać się na przykładzie historii Diany Szuryginy, której nazwisko od kilku miesięcy nie schodzi z ust Rosjan. Kim jest i czym zasłużyła sobie na taką popularność w rosyjskim społeczeństwie niepozorna nastolatka z odległego Uljanowska?

Wszystko zaczęło się dokładnie rok temu, w noc z 31 marca na 1 kwietnia. Diana brała wtedy udział w organizowanej w domku letniskowym imprezie urodzinowej, na którą zaprosiła ją koleżanka jubilata. Najmłodsza z całego towarzystwa dziewczyna świętowała równie hucznie i intensywnie co jej starsi znajomi. W pewnym momencie poczuła, że z powodu ilości spożytego alkoholu traci nad sobą kontrolę. Moment nieświadomości nastolatki wykorzystał wtedy Siergiej Siemionow, chłopak, którego Diana wcześniej nie znała. Zamknął się z nią w jednym z pomieszczeń, a następnie pobił i zgwałcił. Dziewczyna przyznała później, że nie miała wystarczająco siły, by się bronić. Wychodząc z pokoju, Siemionow minął się w drzwiach z kolegą, Aleksandrem Ruchlinem, a ten, widząc w jakim stanie jest Diana, postanowił wykorzystać nieprzytomną dziewczynę.

Z imprezy, która okazała się jedynie początkiem dramatu rodziny Szuryginów, Dianę odebrali rodzice. Przerażona nastolatka opowiedziała najpierw im, a później policji, o wszystkim, co wydarzyło się tamtego wieczoru. Nie otrzymała niestety odpowiedniego wsparcia i zrozumienia. Już na komisariacie usłyszała, że chociaż zgwałcono ją dwukrotnie, w świetle prawa doszło do jednego gwałtu i że oskarżyć może jedynie Siergieja Siemionowa. Dlaczego? Według rosyjskich funkcjonariuszy mężczyzna nie może zostać oskarżony o gwałt, jeśli kobieta, z którą uprawiał seks, nie wyraziła sprzeciwu. Zarówno spisujący zeznania policjanci, jak i wydający później wyrok sąd podkreślali, że osoba „składająca skargę” traci możliwość oskarżenia sprawcy, ponieważ w trakcie odbywania stosunku seksualnego była pijana do nieprzytomności i w związku z tym nie otrzymał on „jasnego komunikatu”, z którego wynikałoby, że druga strona nie wyraża zgody na seks. Podążając za logiką rosyjskiego prawa, trudno się dziwić, że drugi gwałciciel od razu zyskał status świadka. On zgwałcił dziewczynę, która była była nie tylko zbyt pijana, ale i zbyt zszokowana gwałtem, żeby mieć siłę protestować. Tak więc jedynym oskarżonym w procesie był Siemionow, któremu początkowo wymierzono karę ośmiu lat pobytu w kolonii karnej, ale po apelacji zmniejszono ją do lat trzech.

Wydawać by się mogło, że po ogłoszeniu wyroku wszystko powinno ucichnąć, ale stało się inaczej. Znajomi i rodzina skazanego Siergieja zjednoczyli się przeciwko Dianie, dokładając wszelkich starań, by dziewczyna nie tylko nie zapomniała o tym, co wydarzyło się feralnego wieczoru, ale by poczuła się winna całego zajścia. Z czasem sprawą zainteresowały się media, czego owocem były aż trzy odcinki popularnego, znanego z poruszania kontrowersyjnych tematów programu Pust govoryat. To, co w założeniu miało być debatą i próbą odtworzenia zdarzeń z 31 marca, okazało się roastem Diany Szuryginy.

Co więcej, udział w nim brali nie tylko bliscy oskarżonego Siemionowa, ale także rosyjscy celebryci, specjaliści, a także zupełnie przypadkowe osoby, które akurat znalazły się na widowni. Atakowana ze wszystkich stron nastolatka usłyszała między innymi:

„Jej matka urodziła ją w wieku piętnastu lat! Jak mamy bronić kogoś takiego? Diana, przecież ty sama prowokujesz mężczyzn! To nieletnia profesjonalistka!” – mówiła fotomodelka Diana Pegas.

„Jej matka urodziła ją w wieku piętnastu lat! Jak mamy bronić kogoś takiego? Diana, przecież ty sama prowokujesz mężczyzn! To nieletnia profesjonalistka!”.

„Umarłabym, gdyby to była moja córka… – dodawała aktorka i prezenterka Angelina Wowk. – Nie rozumiem, jak można mówić o gwałcie, skoro ta dziewczyna tak się zachowuje? Nie było żadnego gwałtu. Przecież oni wszyscy spotkali się tam, żeby pić alkohol i Bóg wie, co jeszcze wyprawiać. Uważam, że kara, jaką otrzymał [Siemionow], jest za wysoka. Jak można oceniać pijanego człowieka?”.

Dziennikarz Alieksiej Timofiejew: „Może i rzeczywiście powiedziała mu: «nie», ale jeśli powiedziała to tym swoim specyficznym, flirciarskim tonem, to mógł nie wziąć jej słów na poważnie. Kiedy facet jest w pełnej gotowości, to przecież nie słyszy…”.

Po emisji programu sytuacja Szuryginy stała się jeszcze bardziej skomplikowana. Społeczeństwo, słysząc tak ostre i negatywne opinie z ust swoich autorytetów, poczuło się w obowiązku do wyrażenia własnego stanowiska w sprawie Diany. Nie brakowało opinii krytykujących nagłaśnianie całej sprawy, a także zgłaszanie jej na policję. Jedna z siedzących wśród widzów kobiet stanowczo odradzała wszystkim dziewczętom zgłaszanie się na policję w sytuacji gwałtu, tłumacząc, że właściwym rozwiązaniem problemu byłaby zwyczajna rozmowa, w której udział powinny wziąć tylko i wyłącznie rodziny obu stron.

Diana Szurygina
Reklama Burger Kinga wykorzystująca wizerunek Diany Szuryginy. Hasło reklamy “Drugi za darmo”.

Rosyjskie sieci społecznościowe, blogi, kanały youtube zapełniły się memami, kompromitującymi zdjęciami dziewczyny, a także filmikami blogerów, parodiujących i krytykujących jej wypowiedzi. Wizerunek Szuryginy oraz wyrwane z kontekstu fragmenty jej wypowiedzi posłużyły, gotowym na wszystko, piarowcom wielu firm, między innymi Burger Kinga, którego reklama spotkała się z wyjątkowo pozytywnym odbiorem.

Cała sprawa jest kolejnym przykładem oskarżania ofiar gwałtów o to, że to wszystko ich wina. Tak długo, jak długo władza – każda władza, nie tylko rosyjska – będzie to akceptować, tak długo kultura gwałtu będzie się bezkarnie rozwijać, a znane powiedzenie „jak kocha, to bije” posłuży jeszcze wielu osobom jako wytłumaczenie rodzinnych dramatów.

Ukraiński feminizm to nie Femen [ankieta]

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Wiktoria Bieliaszyn

| Dziennikarka, tłumaczka
Tłumaczka, językoznawczyni, feministka. Pisze dużo o Rosji.

Komentarze archiwalne

 1. Okropna sprawa 🙁 pierwszy raz czytalam ten artykyl z tydzien temu i ciagle nie daje mi on spokoju 🙁
  W ramach solidarnosci (chociaz drobny gest) chcialabym dolaczyc lub wesprzec bojkot burger kinga. Ma ktos jakies informacje o takiej akcji?

 2. Nie wierzę wam, lewacy – kłamiecie! gdyby naprawdę zależało wam na dobru kobiet, to wystąpilibyście przeciwko najbardziej antykobiecej, totalitarnej ideologii, którą wyznaje ok. 1.5 miliarda ludzi na świecie – przeciwko islamowi. A wy ten islam wspieracie. Pochyliliście się nad losem kobiet dyskryminowanych przez muslimów? To wam do głowy nie przyjdzie? Kłamiecie, jesteście ohydni!

  1. W Europie za stereotyp kobiety i jej niski stastus odpowiada Kościół Katolicki. Wystarczy zgłębić historię tych dwóch religii żeby dowiedzieć się, że kobiety podpmiały rządami KK miały swego czasu gorszą sytuację niż w Islamie… Ja nigddy przez muzułmanina napastowana nie byłam, a przez Polaków wielokrotnie… I co, to daje mi podstawę żeby powiedzieć że Polacy to zboczeńcy, tak jak Ty mówisz o wszystkich wyznawcach Islamu i wrzucasz ich do jednego wora?

 3. Przedstawienie tej dziewczynki tylko w kontekście poszkodowanej raczej nie jest stosowne.
  A poza tym – jeżeli była pijana, to jak w takim przypadku ustalić stan faktyczny?

 4. Czy jest tu jakiś moderator?
  Przynajmniej cztery komentarze pod tym artykułem nie wnoszą nic do tematu, są ewidentnie obraźliwe.
  Powinny być z miejsca usunięte.

    1. Takich jak ty powinno się upijać do nieprzytomności i robić to, co zrobione tej dziewczynie. Jesteś potworem.

     1. Tyś chyba zdurniał… to, że Ty lubisz być “brany siłą” przez swojego, zapewne silnego partnera, nie oznacza, że inni ludzie tak funkcjonując. Pijąc na imprezie spodziewała się kaca, a nie tego, że zostanie zgwałcona. Facet, który ma do siebie odrobine szacunku, nie pójdzie do łóżka z nieznajomą i pijaną kobietą, bo dla prawdziwego faceta ważna jest partnerka, a nie to, że on ma ochote. Mam prośbę – mów o sobie, o swoich upodobaniach, a nie o kobietach, bo z Twoich relacji wynika, że tylko na filmach porno je widziałeś.

 5. Przykra sprawa, tylko dlaczego poszkodowana postanowiła zrobić z tego zdarzenia cyrk w telewizji?

  1. Bo policja ja pokrzywdzila i chciała to nagłośnic aby inni ludzie nie byli traktowani przez policjantów tak jak ona ? No ale niestety poszło w druga strone…

 6. Nie trzeba znać rosyjskiego, żeby zauważyć jak Jej jest ciężko o tym mówić…
  I na domiar złego stała się bohaterką mediów.
  Biedna dziewczyna.

 7. fajnie ale co mnie to obchodzi? prawie dorosła osoba idzie pić alkohol i zostaje na noc z niezaufanymi osobami

  1. aha i dlatego można ją zgwałcić? Pan powtarza poglądy osób opisanych w artykule. Nic Pan z niego nie zrozumiał.

   1. Oczywiście że nie można, ale nie można powiedzieć że schlanie się do nieprzytomności z obcymi ludźmi to była dobra decyzja.

    1. Konrad, zdaje się, że albo nigdy nie byłeś nastolatkiem, albo nigdy nie piłeś na imprezie. Nie zwalaj na nią winy. Jedynymi konsekwencjami schlania się wśród obcych ludzi powinny być kac, rzyganie i wstyd. A nie pobicie i podwójny gwałt.

    2. To znaczy, że jeśli pójdziesz na imprezę z “obcymi ludźmi”, na której się schlejesz, a potem jakiś stukilogramowy gej, korzystając z Twojej półprzytomności lub nieprzytomności, zapnie Cię w dupala, to to też nie będzie gwałt, c’nie?;

  2. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten… kto nigdy nie pił nie żadnej imprezie. (I jak się okazuje miał ogromne szczescie, ze nie spotkal takiego bydlaka…)

 8. Dlaczego tak to dziwi Autorkę? Ludzie zbyt często zapominają, że Rosja to dziki kraj w Azji, a nie państwo w Europie.

  1. No niezupełnie.
   Burger King wykorzystał tą panią w swojej reklamie, a z całą pewnością to nie jest rosyjska korporacja.

   1. Tylko że międzynarodowe korporacje bardzo chętnie korzystają na miejscowych “obyczajach” by przekraczać granice, których nie przekroczyłyby u siebie. Zapewne reklamę zrobił lokalny oddział, a centrala, póki się jej pod zadem ogień nie zapali, będzie udawała że nic się nie stało.

  2. Takie sytuacje z oskarżaniem ofiary gwałtu zdarzają się wszędzie, w Polsce też. Dziki świat?

 9. Fatalna sytuacja, wypada wyrazić współczucie względem opisanej powyżej kobiety. tego typu przypadki mają częściej miejsce w krajach Europy zachodniej, gdzie jak wiadomo przyjęto wielu islamskich imigrantów. Tamtejsze kobiety również boją się zgłosić muzułmanina na policję, a nawet jeżeli się na to decydują, to stosunkowo często urzędnicy państwowi odradzają danej ofierze składania oficjalnych zeznań lub upubliczniania sprawy. Współczuję z Niemiec, Szwecji, Francji i wielu innym kobietom, które zostały zmuszone do przebywania z ludźmi, dla których gwałt jest częścią ich “kultury”.

   1. To efekt propagandy naszego rządu – niedługo muzułmanie będą winni deszczowej pogodzie.

    1. propagandy rządu? Takie informacje znane są powszechnie od roku 2014 (Rotherham), a ty pieprzysz o rządzie. Wszystko ci się tak niezdrowo kojarzy?

     na Zachodzie kobiety są napastowane przez muzułmanów i niewiele mogą na to poradzić – wszak lewica, taka spod znaku tęczy, zakrywa oczy i uszy. Musi to być niezła zagwozdka dla lewusów – z jednej strony “kultura gwałtu”, z drugiej opresja (prawna) wobec imigranta (i w dodatki Innego!). Ach, o jakiż ból głowy muszą przyprawiać takie sprawy wszelkich Sławusiów Sierakowskich, czy inne Kaje Puto!

     sylwestrowe wydarzenia z Kolonii tylko potwierdzają, z Europa ma do czynienia. I nie jest tu potrzebna rządowa propaganda, która podchwyciła temat – ludzie zainteresowani tematem imigracji, islamu w Europie, wiedzą o takich sprawach od momentu, gdy zaczęły być nagłaśnianie (2010/2011 – czyli w tych czasach, kiedy ty nawet nie wiedziałeś, że muzułmanie migrują do Europy, wszak jedynym źródłem informacji była dla ciebie Wyborcza).

     1. życzenia mam gdzieś, bo jestem ateistą. Minusujcie dalej, lewusy, bo argumentów wam brak. Ot, faszyści.

     2. W tej sytuacji muzułmanie nie mają nic do rzeczy. Dziewczynę zgwałcili Rosjanie. A inni Rosjanie -w tym gwiazdy, dziennikarze itp. jeszcze jej dokładają. Co tu mają do rzeczy imigranci? Jakim niby cudem są winni temu że ma czyichś urodzinach Rosjanin postanowił pobić i zgwałcić tę dziewczynę. Od razu stwierdźcie że to wina Tuska

  1. podobne bzdury nie zasługują właściwie na komentarz, ale Panu poradzę, aby Pan poczytał coś więcej niż wSieci o wielokulturowości społeczeństw Zachodu