Podcast

Jak i dlaczego głosują miasta? [Podcast]

Podcast Krytyki Politycznej. Kombinujemy, co robić.

Akademiki politechnik na Korwina, osiedla lemingów na Nowoczesną, te wojskowe na SLD, a byłe wsie i starsze blokowiska na PiS – wzorce głosowania w miastach na poziomie obwodów wyborczych nie potwierdzają stereotypów o „wciąż aktualnych granicach zaborów”, postępowych metropoliach i zacofanej prowincji czy prostym związku zamożności z liberalizmem światopoglądowym.

Zwiedzeni przez kolorowe mapy zwycięzców w miastach i powiatach zauważamy, jak skomplikowana jest mozaika wyborcza polskich miast i regionów. A krótka pamięć o najnowszej historii wśród komentatorów – i całkiem długa wśród wyborców – wypacza nasze rozumienie motywacji głosujących Polek i Polaków.

Kto, jak i według jakich wzorców głosuje, a także czego wciąż nie potrafimy zbadać – Michałowi Sutowskiemu opowiada prof. Rafał Matyja, politolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor Konserwatyzmu po komunizmie, Rywalizacji politycznej w Polsce, a ostatnio Wyjścia awaryjnego.

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Michał Sutowski

| Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.