Podcasty

Jak i dlaczego głosują miasta? [Podcast]

Podcast Krytyki Politycznej. Kombinujemy, co robić.

Akademiki politechnik na Korwina, osiedla lemingów na Nowoczesną, te wojskowe na SLD, a byłe wsie i starsze blokowiska na PiS – wzorce głosowania w miastach na poziomie obwodów wyborczych nie potwierdzają stereotypów o „wciąż aktualnych granicach zaborów”, postępowych metropoliach i zacofanej prowincji czy prostym związku zamożności z liberalizmem światopoglądowym.

Zwiedzeni przez kolorowe mapy zwycięzców w miastach i powiatach zauważamy, jak skomplikowana jest mozaika wyborcza polskich miast i regionów. A krótka pamięć o najnowszej historii wśród komentatorów – i całkiem długa wśród wyborców – wypacza nasze rozumienie motywacji głosujących Polek i Polaków.

Kto, jak i według jakich wzorców głosuje, a także czego wciąż nie potrafimy zbadać – Michałowi Sutowskiemu opowiada prof. Rafał Matyja, politolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor Konserwatyzmu po komunizmie, Rywalizacji politycznej w Polsce, a ostatnio Wyjścia awaryjnego.

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij