Podcasty, Serwis klimatyczny

Z recyklingiem czy bez – i tak możemy utonąć w śmieciach

Czy Polska zechce, czy może, a jeśli tak, to w jaki sposób – zmieścić się w opisanym i postulowanym przez brytyjską ekonomistkę Kate Raworth obwarzanku? Podcast Michała Sutowskiego.

W trzecim odcinku cyklu pt. Obwarzanek po polsku Michał Sutowski rozmawia z Michałem Pacą, przedsiębiorcą i działaczem społecznym.

Plastikowe butelki to doskonały materiał do ponownego wykorzystania – te wyrzucane w Polsce pozwoliłyby wyprodukować aż sześć polarów dla każdego obywatela. I niewiele ponadto, zresztą wyprane resztki plastiku zjemy potem w złowionych rybach. Prawda jest wstrząsająca: z recyklingiem czy bez, i tak utoniemy w śmieciach, jeśli nie zaczniemy produkować ich znacznie mniej. Co z tym fantem zrobić i czy „gospodarka obiegu zamkniętego” pozwoli nam zmieścić się w obwarzanku – mówi przedsiębiorca i działacz społeczny Michał Paca.

Cykl Obwarzanek po polsku

Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatelki i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie, pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma na to szans.

Chwilówka prawem, nie towarem?

Cykl Obwarzanek po polsku przygotowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij