Fotorelacje

Znowu tragiczny wypadek w SSE pod Wrocławiem

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem doszło do śmiertelnego wypadku. 26-letni pracownik firmy HI Logistics (grupa LG Electronics) zginął 15 listopada przygnieciony wózkiem widłowym – obsługiwał maszynę bez uprawnień i odpowiedniego przeszkolenia. Prowadzenie wózka nie należało do jego obowiązków.

To nie jest pierwszy wypadek w strefie, tylko jeden z tych najbardziej tragicznych – podkreślali związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej i działacze Związku Syndykalistów Polskich, którzy w piątek, 23 listopada, pikietowali pod wrocławskim oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu. – Protestujemy tutaj, ponieważ ARP zarządza strefą w Biskupicach Podgórnych: wydaje zgody na inwestowanie w strefach, ale całkowicie umywa ręce od warunków, w jakich pracują tam ludzie – tłumaczyła Małgorzata Maciejewska z Inicjatywy Pracowniczej.

Protestujący przypominali o sprawie związkowców zwolnionych w lipcu podczas strajku z fabryki Chung Hong, również znajdującej się w podwrocławskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W październiku rozpoczęły się ich procesy. Na razie nic nie wiadomo na temat ich przebiegu, ponieważ na wniosek pracodawcy wszystkie dotychczasowe rozprawy zostały utajnione.

“To już kolejna ofiara śmiertelna w LG, w 2007 roku zginął w fabryce robotnik przygnieciony prasą. Nie zgadzamy się na to, aby ARP nadal umywała ręce od tego, co się tam dzieje”, napisali w liście portestacyjnym syndykaliści. Przemysław Strzelec, dyrektor wrocławskiego oddziału ARP, przyjął list, ale odmówił jakiegokolwiek komentarza w sprawie tragicznego wypadku z 15 listopada.

Nie jest to pierwsza próba nakłonienia przedstawicieli ARP do zabrania głosu w sprawie warunków pracy w fabrykach na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 16 lipca związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej zorganizowali okupację warszawskiej siedziby spółki. Żądali zajęcia stanowiska na temat zwolnionych z Chung Hong. Marcin Zieliński, wiceprezes zarządu ARP, w liście adresowanym do prezesa Chung Hong zapewniał wtedy, że “Agencja Rozwoju Przemysłu jako podmiot zarządzający strefami ekonomicznymi jest zainteresowana tworzeniem warunków dla zagranicznych inwestorów, które będą korzystne dla wszystkich zainteresowanych, w tym także dla pracowników”.

Czytaj też: Chcę wrócić do fabryki i dalej walczyć. Rozmowa z pracownikiem fabryki Chung Hong

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Dawid Krawczyk

| Reporter Krytyki Politycznej
Autor reportaży, wywiadów, analiz i recenzji. Absolwent Filozofii i Filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Redaktor działu Narkopolityka poświęconego krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Publikował między innymi w Magazynie Świątecznym "Gazety Wyborczej" oraz polskiej edycji "Le Monde Diplomatique". Tłumaczenia jego tekstów ukazywały się w językach: angielskim, czeskim, rumuńskim, węgierskim i włoskim.