Fotorelacje

Karny banan

Kilkaset osób protestowało przed Muzeum Narodowym przeciwko usunięciu z wystawy dzieł autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry.

Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie usunięto w piątek instalacje artystek Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie było decyzją nowego dyrektora placówki prof. Jerzego Miziołka, a ocenzurowania prac domagać się miało od niego Ministerstwo Kultury. Choć w poniedziałek Muzeum Narodowe opublikowało oświadczenie o przywróceniu dzieł artystek, kilkaset osób zwołało się w sieciach społecznościowych na protest przed budynkiem muzeum:

LIST OTWARTY: List niepokoju i troski

Z pewną ulgą przyjęliśmy wydane 29 kwietnia 2019 roku oświadczenie dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzego Miziołka, w którym poinformował o tymczasowym przywróceniu w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku prac polskich artystek ocenzurowanych w ubiegły piątek: Sztuki konsumpcyjnej Natalii LL, Pojawienia się Lou Salome Katarzyny Kozyry oraz Part XL. Tele Game Grupy Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak, Karolina Wiktor). Zdjęte z wystawy dzieła są częścią kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i były wielokrotnie pokazywane w najważniejszych instytucjach sztuki na świecie, takich jak Tate Modern, Centre Pompidou czy Brooklyn Museum.

Sprzeciwiamy się cenzurowaniu kultury i ingerowaniu w wolność wypowiedzi artystycznej. Sprzeciwiamy się także pozbawianiu widzów prawa do własnych wyborów dotyczących oglądanych prac oraz ich interpretacji. Akty cenzury odbierają nie tylko wolność artystom, ale również — jak w tym przypadku — głos kobietom. Wyrażamy nadzieję, że w kolejnych odsłonach aranżacji galerii, przygotowywanych z inicjatywy dyrektora muzeum, prace kobiet, w tym artystek feministycznych, nie będą cenzurowane, ale zajmą należne im miejsce.

Pod listem podpisały się artystki, kuratorzy, dziennikarze i ludzie kultury z całego świata.

Fotorelacja: Jakub Szafrański

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px