Fotorelacje

Karny banan

Kilkaset osób protestowało przed Muzeum Narodowym przeciwko usunięciu z wystawy dzieł autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry.

Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie usunięto w piątek instalacje artystek Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie było decyzją nowego dyrektora placówki prof. Jerzego Miziołka, a ocenzurowania prac domagać się miało od niego Ministerstwo Kultury. Choć w poniedziałek Muzeum Narodowe opublikowało oświadczenie o przywróceniu dzieł artystek, kilkaset osób zwołało się w sieciach społecznościowych na protest przed budynkiem muzeum:

LIST OTWARTY: List niepokoju i troski

Z pewną ulgą przyjęliśmy wydane 29 kwietnia 2019 roku oświadczenie dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzego Miziołka, w którym poinformował o tymczasowym przywróceniu w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku prac polskich artystek ocenzurowanych w ubiegły piątek: Sztuki konsumpcyjnej Natalii LL, Pojawienia się Lou Salome Katarzyny Kozyry oraz Part XL. Tele Game Grupy Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak, Karolina Wiktor). Zdjęte z wystawy dzieła są częścią kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i były wielokrotnie pokazywane w najważniejszych instytucjach sztuki na świecie, takich jak Tate Modern, Centre Pompidou czy Brooklyn Museum.

Sprzeciwiamy się cenzurowaniu kultury i ingerowaniu w wolność wypowiedzi artystycznej. Sprzeciwiamy się także pozbawianiu widzów prawa do własnych wyborów dotyczących oglądanych prac oraz ich interpretacji. Akty cenzury odbierają nie tylko wolność artystom, ale również — jak w tym przypadku — głos kobietom. Wyrażamy nadzieję, że w kolejnych odsłonach aranżacji galerii, przygotowywanych z inicjatywy dyrektora muzeum, prace kobiet, w tym artystek feministycznych, nie będą cenzurowane, ale zajmą należne im miejsce.

Pod listem podpisały się artystki, kuratorzy, dziennikarze i ludzie kultury z całego świata.

Fotorelacja: Jakub Szafrański

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij