Fotorelacje

Chung Hong: Nie jesteśmy maszynami!

Fotorelacja z demonstracji solidarnościowej ze zwolnionymi pracownikami i pracownicami Chung Hong.

24 pracowników i pracownic fabryki Chung Hong rok temu zaczęło strajk po zwolnieniu Krzysztofa Gazdy, związkowca Inicjatywy Pracowniczej. Po kilku dniach akcji protestacyjnej pracodawca zastosował lockout – zwolnił strajkujących. Związkowcy pozwali pracodawcę. Domagają się wypłaty odszkodowań, a część z nich również przywrócenia do pracy. Obecnie przed Sądem Pracy we Wrocławiu toczą się ich rozprawy.

5 lipca odbyła się demonstracja solidarnościowa ze zwolnionymi pracownikami i pracownicami Chung Hong. Ulicami łączącymi fabryki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych przeszła kilkudziesięcioosobowa grupa protestujących. „Chung Hong! Chung Hong! Wyzysk i dno!”, „Chung Hong wyzyskuje! LG zyskuje!”, „Dość łamania praw pracowniczych” – krzyczeli uczestnicy demonstracji.

– Pracodawca zwolnił nie tylko 24 osoby strajkujące. Teraz w fabryce nie pracuje już prawie nikt z ekipy, która była tutaj w lipcu zeszłego roku. Zadbali o to, żeby wymazać strajk z historii Strefy – mówił w dniu swojej rozprawy Krzysztof Gazda. 5 lipca szedł na czele demonstracji. Kilka fabryk, w tym Chung Hong, odwołało produkcję ze względu na akcję Inicjatywy Pracowniczej. – Boją się, że pracownicy się zorganizują. Boją się solidarności pracowniczej – komentowała Małgorzata Maciejewska, członkini OZZIP, była pracownica Chung Hong. Maciejewska zatrudniła się w fabryce na Specjalnej Strefie Ekonomicznej ponad półtora roku temu. Pracowała na linii produkcyjnej i zbierała materiał do swojej pracy doktorskiej z socjologii na temat warunków pracy kobiet.

Pod fabryką LG Electronics Ewa Miszczuk z PPS Wrocław odczytała list Jarosława Przęczka, działacza związku zawodowego meblarzy RP Nidzica: „Mam wrażenie, że ostatnie wydarzenia, których sam jestem czynnym uczestnikiem, pokazują, że już nawet tzw. chronieni pracownicy nie mogą czuć się pewnie, że oni też z dnia na dzień mogą stracić wszystko – ale nie godność”. Przęczek został zwolniony z BRW Sofa po tym, jak opublikował artykuł na temat swojego zakładu pracy w „Dzienniku Trybuna”. Pisał w nim m.in. o tytule „Najgorszego Pracodawcy Roku”, który został przyznany jego firmie.

Związkowców walczących o swoje prawa w sądzie wsparli również artyści. Przed fabryką odbył się krótki koncert Szczepana Kopyta, rapera Miraho oraz zespołu The Kurws. Swoje wiersze czytali Przemek i Ilona Witkowscy. – Tylko razem działając, tylko jednocząc się w walce, możemy zmienić ten wyzysk! – apelowała do pracowników wychodzących z LG Electronics Maciejewska.

Wystąpienie Małgorzaty Maciejewskiej z OZZIP. Film Dawida Krawczyka

Koncert Szczepana Kopyta. Film Natalii Sawki

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Avatar
Natalia Sawka
Dawid Krawczyk
Dawid Krawczyk
Dziennikarz
Dziennikarz, absolwent filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, autor książki „Cyrk polski” (Wydawnictwo Czarne, 2021). Od 2011 roku stale współpracuje z Krytyką Polityczną. Obecnie publikuje w KP reportaże i redaguje dział Narkopolityka, poświęcony krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Jest dziennikarzem „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Pracuje jako tłumacz i producent dla zagranicznych stacji telewizyjnych. Współtworzył reportaże telewizyjne m.in. dla stacji BBC, Al Jazeera English, Euronews, Channel 4.
Zamknij