Sztuki wizualne

Stypendium Pamięci Konrada Pustoły dla Jana Jurczaka

W czwartą rocznicę śmierci naszego przyjaciela Konrada Pustoły przyznajemy – Krytyka Polityczna i Fundacja Nowych Działań – czwarte stypendium jego pamięci.

W tym roku Stypendium Pamięci Konrada Pustoły trafia do Jana Jurczaka. Gratulujemy!

Jan Jurczak to pracowity, utalentowany, a do tego wrażliwy zarówno na piękno, jak i krzywdę ludzką fotograf. Ujmujące jest użycie przez Jurczaka konwencji dokumentu i autentyczna wiara w sprawność, w skuteczność fotografii. Fotograf działa na styku kultur i na froncie hybrydowej wojny. Jest liryczny, choć nie sentymentalny. Jurczak opowiada historie, zachowując delikatność i krytyczny dystans, angażuje się, przy czym nie epatuje przemocą, krwią czy cierpieniem.

Stypendium dla Jana Jurczaka to wyraz uznania i zachęta do dalszej pracy nad pogłębionymi, wymagającymi czasu i cierpliwości, społecznie istotnymi tematami.

Konrad Pustoła, czyli retrospektywa, która wybiega w przód

Stypendium Pamięci Konrada Pustoły wspiera fotografki i fotografów, którzy, podobnie jak Konrad, w swojej twórczości poruszają ważne kwestie społeczne. Stypendium wynosi 5 tys. złotych. W poprzednich latach otrzymali je Jakub Szafrański, Tytus Szabelski i Keymo.

Wybrane prace Jana Jurczaka

Swieta i Wasilij robią pranie po dniu szkolenia paramedycznego zorganizowanego przez Ukraińską Armię Ochotniczą. Baza Prawego Sektora, obwód doniecki, październik 2017. Fot. Jan Jurczak
10 Minut Ciszy – klatka z niemego filmu (portretu) jednostek wrażliwych na sytuacje w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie, maj 2019. Fot. Jan Jurczak

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij