Sztuki wizualne

Stypendium Pamięci Konrada Pustoły dla Jana Jurczaka

W czwartą rocznicę śmierci naszego przyjaciela Konrada Pustoły przyznajemy – Krytyka Polityczna i Fundacja Nowych Działań – czwarte stypendium jego pamięci.

W tym roku Stypendium Pamięci Konrada Pustoły trafia do Jana Jurczaka. Gratulujemy!

Jan Jurczak to pracowity, utalentowany, a do tego wrażliwy zarówno na piękno, jak i krzywdę ludzką fotograf. Ujmujące jest użycie przez Jurczaka konwencji dokumentu i autentyczna wiara w sprawność, w skuteczność fotografii. Fotograf działa na styku kultur i na froncie hybrydowej wojny. Jest liryczny, choć nie sentymentalny. Jurczak opowiada historie, zachowując delikatność i krytyczny dystans, angażuje się, przy czym nie epatuje przemocą, krwią czy cierpieniem.

Stypendium dla Jana Jurczaka to wyraz uznania i zachęta do dalszej pracy nad pogłębionymi, wymagającymi czasu i cierpliwości, społecznie istotnymi tematami.

Konrad Pustoła, czyli retrospektywa, która wybiega w przód

Stypendium Pamięci Konrada Pustoły wspiera fotografki i fotografów, którzy, podobnie jak Konrad, w swojej twórczości poruszają ważne kwestie społeczne. Stypendium wynosi 5 tys. złotych. W poprzednich latach otrzymali je Jakub Szafrański, Tytus Szabelski i Keymo.

Wybrane prace Jana Jurczaka

Swieta i Wasilij robią pranie po dniu szkolenia paramedycznego zorganizowanego przez Ukraińską Armię Ochotniczą. Baza Prawego Sektora, obwód doniecki, październik 2017. Fot. Jan Jurczak
10 Minut Ciszy – klatka z niemego filmu (portretu) jednostek wrażliwych na sytuacje w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie, maj 2019. Fot. Jan Jurczak

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px