Kultura

Ruch Oburzonych w ramach 7. Berlin Biennale

W lipcu ubiegłego roku członkowie zespołu kuratorskiego i współpracownicy 7. Berlin Biennale zainicjowali działania, mające na celu przeprowadzenie wspólnych akcji z aktywistami międzynarodowego Ruchu Oburzonych. 

W lipcu ubiegłego roku członkowie zespołu kuratorskiego i współpracownicy 7. Berlin Biennale zainicjowali działania, mające na celu 
przeprowadzenie wspólnych akcji  z aktywistami międzynarodowego Ruchu Oburzonych. Nawiązali kontakty z reprezentantami Oburzonych w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, krajach arabskich oraz w Niemczech, by wspólnie zastanowić się nad mozliwościami wspólnego działania.

 

W okresie trwania przygotowań do 7. Berlin Biennale, członkowie jego zespołu i współpracownicy przeprowadzili szereg wywiadów z aktywistami Ruchu, zdali wiele tekstowych i wizualnych relacji z towarzyszenia akcjom, demonstracjom, zgromadzeniom ludowym i z przebywania w acampadach. Składają się one na materiały, mogące służyć lepszemu wglądowi w działania Ruchu Oburzonych i w historię jego kształtowania się. Zapraszamy do ich lektury. 

 

   

 

Materiały premierowe:

 

Okupuj Wall Street trwa! – rozmowa Joanny Warszy i Floriana Malzachera z działaczami OWS – Miguelem Robles-Duránem i Gabrielą Rendon – przeprowadzona w listopadzie 2011 r. w Nowym Jorku oraz w Berlinie.

 

Idziemy do Brukseli, żeby żądać prawdziwej demokracji – wywiad przeprowadzony przez Zofię Waślicką z aktywistką francuskiego Ruchu Oburzonych i uczestniczką Marszu Oburzonych na Brukselę, podczas demonstracji w Paryżu we września 2011 r.

 

To nie lenistwo, to kryzys –  wywiad z AiJay’em – uczestnikiem okupacji Hotelu Madryt przeprowadzony przez Igora Stokfiszewskiego w listopadzie 2011 r. w stolicy Hiszpanii.

 

Przeczytaj również:

 

W lipcu ubiegłego roku z wielu miast Hiszpanii wyruszyły marsze Oburzonych, by spotkać się w Madrycie i odbyć wielotysięczną demonstrację. Swoją relację z tego wydarzenia spisał Rafał Żwirek. Towarzyszyły jej zdjęcia Krzysztofa Gajewskiego. Natomiast Igor  Stokfiszewski swoje wrażenia i wnioski z pobytu w Madrycie w tamtym czasie, zawarł w eseju Que no nos representan – notatki z hiszpańskiej rewolucji opublikowanym na łamach „MOCAK Forum” nr 2 (2011). Esejowi towarzyszyły zdjęcia Rafała Żwirka wykonane podczas akcji Oburzonych w Hiszpanii.

 

Kolejnym epizodem „słonecznej rewolucji” był Marsz na Brukselę. Relację z demonstracji w Paryżu, która odbyła się podczas jego trwania w dn. 17 września 2011 r. zdała i uzupełniła zdjęciami Zofia Waślicka. Igor Stokfiszewski przeprowadził w trakcie prostestu w Paryżu rozmowę z Julianem Garcią – współkoordynatorem Marszu na Brukselę, wywodzącym się z barcelońskiej grupy Oburzonych (Chcemy pieniędzy dla szkół i szpitali, nie dla banków).

 

Marsz na Brukselę miał swój finał w dn. 15 października. W stolicy Belgii, jak i w niemal 1000 innych ośrodków na świecie, odbyła się masowa demonstracja Oburzonych. Wydarzenia z tego i następnego dnia zrelacjonował Rafał Żwirek, a komentarz do nich ogłosił Igor Stokfiszewski (Marsz Oburzonych idzie dalej). Komentarz ten dostępny jest również w jęz. angielskim i niemieckim na stronie 7. Berlin Biennale.

 

Relację z włączenia się do grupy Occupy Amsterdam w październiku ubiegłego roku spisał  holenderski artysta Jonas Staal (tekst Making This World Ours. A Report from the Occupation at Beursplein można przeczytać w języku angielskim  i niemieckim na stronie www.berlinbiennale.de . 

 

W listopadzie ubiegłego roku Igor Stokfiszewski, przebywając w Madrycie, zarejestrował rozmowę z Miguelem Araną Catanią pt. Ruch Oburzonych się organizuje, która opublikowana została na łamach „Krytyki Politycznej” nr 29. Publikacji tej towarzyszyły zdjęcia i opisy wydarzeń zainicjowanych przez Ruch Oburzonych autorstwa Rafała Żwirka

 

Monitorowanie działań międzynarodowego Ruchu Oburzonych przez członków zespołu kuratorskiego 7. Berlin Biennale trwa. Przeprowadzane są kolejne wywiady, powstają kolejne relacje i komentarze. Będziemy je konsekwentnie prezentować. Fotografie ukazujące działania Ruchu na całym świecie zobaczyć można także na stornie głównej 7. Berlin Biennale w ramach projektu artystycznego monitorowania wydarzeń politycznych, którym opiekuje się Tomas Rafa. Wśród autorów prezentowanych tam zdjęć są również członkowie zespołu Krytyki Politycznej –Zofia Waślicka i Jakub Szafrański.

 

Zapraszamy również do lektury innych tekstów na temat wydarzeń wokół Ruchu Oburzonych, publikowanych w serwisie Democracia Real Ya! na stronie Krytyki Politycznej.

 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij