Kultura

Ruch Oburzonych w ramach 7. Berlin Biennale

W lipcu ubiegłego roku członkowie zespołu kuratorskiego i współpracownicy 7. Berlin Biennale zainicjowali działania, mające na celu przeprowadzenie wspólnych akcji z aktywistami międzynarodowego Ruchu Oburzonych. 

W lipcu ubiegłego roku członkowie zespołu kuratorskiego i współpracownicy 7. Berlin Biennale zainicjowali działania, mające na celu 
przeprowadzenie wspólnych akcji  z aktywistami międzynarodowego Ruchu Oburzonych. Nawiązali kontakty z reprezentantami Oburzonych w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, krajach arabskich oraz w Niemczech, by wspólnie zastanowić się nad mozliwościami wspólnego działania.

 

W okresie trwania przygotowań do 7. Berlin Biennale, członkowie jego zespołu i współpracownicy przeprowadzili szereg wywiadów z aktywistami Ruchu, zdali wiele tekstowych i wizualnych relacji z towarzyszenia akcjom, demonstracjom, zgromadzeniom ludowym i z przebywania w acampadach. Składają się one na materiały, mogące służyć lepszemu wglądowi w działania Ruchu Oburzonych i w historię jego kształtowania się. Zapraszamy do ich lektury. 

 

   

 

Materiały premierowe:

 

Okupuj Wall Street trwa! – rozmowa Joanny Warszy i Floriana Malzachera z działaczami OWS – Miguelem Robles-Duránem i Gabrielą Rendon – przeprowadzona w listopadzie 2011 r. w Nowym Jorku oraz w Berlinie.

 

Idziemy do Brukseli, żeby żądać prawdziwej demokracji – wywiad przeprowadzony przez Zofię Waślicką z aktywistką francuskiego Ruchu Oburzonych i uczestniczką Marszu Oburzonych na Brukselę, podczas demonstracji w Paryżu we września 2011 r.

 

To nie lenistwo, to kryzys –  wywiad z AiJay’em – uczestnikiem okupacji Hotelu Madryt przeprowadzony przez Igora Stokfiszewskiego w listopadzie 2011 r. w stolicy Hiszpanii.

 

Przeczytaj również:

 

W lipcu ubiegłego roku z wielu miast Hiszpanii wyruszyły marsze Oburzonych, by spotkać się w Madrycie i odbyć wielotysięczną demonstrację. Swoją relację z tego wydarzenia spisał Rafał Żwirek. Towarzyszyły jej zdjęcia Krzysztofa Gajewskiego. Natomiast Igor  Stokfiszewski swoje wrażenia i wnioski z pobytu w Madrycie w tamtym czasie, zawarł w eseju Que no nos representan – notatki z hiszpańskiej rewolucji opublikowanym na łamach „MOCAK Forum” nr 2 (2011). Esejowi towarzyszyły zdjęcia Rafała Żwirka wykonane podczas akcji Oburzonych w Hiszpanii.

 

Kolejnym epizodem „słonecznej rewolucji” był Marsz na Brukselę. Relację z demonstracji w Paryżu, która odbyła się podczas jego trwania w dn. 17 września 2011 r. zdała i uzupełniła zdjęciami Zofia Waślicka. Igor Stokfiszewski przeprowadził w trakcie prostestu w Paryżu rozmowę z Julianem Garcią – współkoordynatorem Marszu na Brukselę, wywodzącym się z barcelońskiej grupy Oburzonych (Chcemy pieniędzy dla szkół i szpitali, nie dla banków).

 

Marsz na Brukselę miał swój finał w dn. 15 października. W stolicy Belgii, jak i w niemal 1000 innych ośrodków na świecie, odbyła się masowa demonstracja Oburzonych. Wydarzenia z tego i następnego dnia zrelacjonował Rafał Żwirek, a komentarz do nich ogłosił Igor Stokfiszewski (Marsz Oburzonych idzie dalej). Komentarz ten dostępny jest również w jęz. angielskim i niemieckim na stronie 7. Berlin Biennale.

 

Relację z włączenia się do grupy Occupy Amsterdam w październiku ubiegłego roku spisał  holenderski artysta Jonas Staal (tekst Making This World Ours. A Report from the Occupation at Beursplein można przeczytać w języku angielskim  i niemieckim na stronie www.berlinbiennale.de . 

 

W listopadzie ubiegłego roku Igor Stokfiszewski, przebywając w Madrycie, zarejestrował rozmowę z Miguelem Araną Catanią pt. Ruch Oburzonych się organizuje, która opublikowana została na łamach „Krytyki Politycznej” nr 29. Publikacji tej towarzyszyły zdjęcia i opisy wydarzeń zainicjowanych przez Ruch Oburzonych autorstwa Rafała Żwirka

 

Monitorowanie działań międzynarodowego Ruchu Oburzonych przez członków zespołu kuratorskiego 7. Berlin Biennale trwa. Przeprowadzane są kolejne wywiady, powstają kolejne relacje i komentarze. Będziemy je konsekwentnie prezentować. Fotografie ukazujące działania Ruchu na całym świecie zobaczyć można także na stornie głównej 7. Berlin Biennale w ramach projektu artystycznego monitorowania wydarzeń politycznych, którym opiekuje się Tomas Rafa. Wśród autorów prezentowanych tam zdjęć są również członkowie zespołu Krytyki Politycznej –Zofia Waślicka i Jakub Szafrański.

 

Zapraszamy również do lektury innych tekstów na temat wydarzeń wokół Ruchu Oburzonych, publikowanych w serwisie Democracia Real Ya! na stronie Krytyki Politycznej.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij