Czytaj dalej

Maciej Gdula poleca lektury na czas pandemii

#SiedzęWDomuCzytamKsiążki Maciej Gdula

Poseł Maciej Gdula poleca książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej, które warto dzis przeczytać. Wszystkie tytuły kupicie teraz z 40-procentową zniżką.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydaje dzieła typu „musisz przeczytać” i książki „z zaskoczenia”. Z obu tych półek chciałbym polecić po dwie pozycje.

Howard Zinn, Ludowa Historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś

Jeśli macie w życiu przeczytać tylko jedna książkę o historii USA, to powinna to być ta książka.

Zinn pokazuje, jak budowano Stany Zjednoczone i nie jest to budująca opowieść. Niewolnictwo, ludobójstwo i imperializm to druga strona prosperity, pionierstwa i demokracji.

Zasługą Zinna jest pokazanie, że demokratyczna obietnica USA napędza opór zwykłych ludzi i ich walkę z dominacją i żądzą zysków. Piękna epicka książka.

Thomas Piketty, Kapitał w XXI wieku

Może wicepremier Gliński nie przeczytał jeszcze książek Olgi Tokarczuk, ale za to Prezes przeczytał Piketty’ego. Państwo mają pewnie Tokarczuk w jednym palcu. Jeśli nie czytali Państwo jeszcze Piketty’ego, to nie możemy pozwolić, żeby Prezes był krok przed nami!

Aleksandra Leyk i Joanna Wawrzyniak, Cięcia. Mówiona historia transformacji

To świeżutka książka o latach 90.

Zazwyczaj o tym czasie opowiada się z perspektywy koniecznych zmian systemowych. Wawrzyniak i Leyk przedstawiają transformację oddając głos ludziom pracującym w restrukturyzowanych zakładach przemysłowych.

Cięcia to pojęcie odnoszące się do zwolnień, ale też pozrywanych więzi społecznych i końca starych wzorów działania. Biorąc pod uwagę, że sytuacja gospodarcza nie rysuje się w pastelowych barwach, warto przyjrzeć się doświadczeniom ludzi sprzed 30 lat i być wrażliwym na udrękę, jaką rodzi kryzys.

W latach 90. wrażliwości zdecydowanie zabrakło.

Gianni Vattimo, Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce

Znałem Gianniego Vattimo jako filozofa z długich tekstów o hermeneutyce.

Nie być Bogiem zaskoczyło mnie jako zbiór krótkich kawałków napisanych przez człowieka, który oprócz filozofii zajmował się romansami, polityką i literaturą.

Bardzo wciągająca, żywa i jakoś po ludzku optymistyczna jest ta książka. I można ją czytać małymi zrywami. Na przykład między odrabianiem tony prac domowych z dziećmi szumnie nazywanej przez Ministerstwo Edukacji nauczaniem zdalnym a przygotowywaniem dla dzieci obiadu.

To krótka książka i mam nadzieję, że kiedy ją skończycie, dzieci będą mogły już wrócić do szkoły!

***

Wszystkie przywołane wyżej książki możecie kupić w sklepie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Dodatkowo kupicie je teraz z 40-procentową zniżką.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Maciej Gdula

| Poseł Lewicy
Poseł Lewicy, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Auto szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.