Czytaj dalej

Maciej Gdula poleca lektury na czas pandemii

#SiedzęWDomuCzytamKsiążki Maciej Gdula

Poseł Maciej Gdula poleca książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej, które warto dzis przeczytać. Wszystkie tytuły kupicie teraz z 40-procentową zniżką.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydaje dzieła typu „musisz przeczytać” i książki „z zaskoczenia”. Z obu tych półek chciałbym polecić po dwie pozycje.

Howard Zinn, Ludowa Historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś

Jeśli macie w życiu przeczytać tylko jedna książkę o historii USA, to powinna to być ta książka.

Zinn pokazuje, jak budowano Stany Zjednoczone i nie jest to budująca opowieść. Niewolnictwo, ludobójstwo i imperializm to druga strona prosperity, pionierstwa i demokracji.

Zasługą Zinna jest pokazanie, że demokratyczna obietnica USA napędza opór zwykłych ludzi i ich walkę z dominacją i żądzą zysków. Piękna epicka książka.

Thomas Piketty, Kapitał w XXI wieku

Może wicepremier Gliński nie przeczytał jeszcze książek Olgi Tokarczuk, ale za to Prezes przeczytał Piketty’ego. Państwo mają pewnie Tokarczuk w jednym palcu. Jeśli nie czytali Państwo jeszcze Piketty’ego, to nie możemy pozwolić, żeby Prezes był krok przed nami!

Aleksandra Leyk i Joanna Wawrzyniak, Cięcia. Mówiona historia transformacji

To świeżutka książka o latach 90.

Zazwyczaj o tym czasie opowiada się z perspektywy koniecznych zmian systemowych. Wawrzyniak i Leyk przedstawiają transformację oddając głos ludziom pracującym w restrukturyzowanych zakładach przemysłowych.

Cięcia to pojęcie odnoszące się do zwolnień, ale też pozrywanych więzi społecznych i końca starych wzorów działania. Biorąc pod uwagę, że sytuacja gospodarcza nie rysuje się w pastelowych barwach, warto przyjrzeć się doświadczeniom ludzi sprzed 30 lat i być wrażliwym na udrękę, jaką rodzi kryzys.

W latach 90. wrażliwości zdecydowanie zabrakło.

Gianni Vattimo, Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce

Znałem Gianniego Vattimo jako filozofa z długich tekstów o hermeneutyce.

Nie być Bogiem zaskoczyło mnie jako zbiór krótkich kawałków napisanych przez człowieka, który oprócz filozofii zajmował się romansami, polityką i literaturą.

Bardzo wciągająca, żywa i jakoś po ludzku optymistyczna jest ta książka. I można ją czytać małymi zrywami. Na przykład między odrabianiem tony prac domowych z dziećmi szumnie nazywanej przez Ministerstwo Edukacji nauczaniem zdalnym a przygotowywaniem dla dzieci obiadu.

To krótka książka i mam nadzieję, że kiedy ją skończycie, dzieci będą mogły już wrócić do szkoły!

***

Wszystkie przywołane wyżej książki możecie kupić w sklepie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Dodatkowo kupicie je teraz z 40-procentową zniżką.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Maciej Gdula
Maciej Gdula
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Autor szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.
Zamknij