Czytaj dalej

Dariusza Gzyry lektury na czas pandemii

Dariusz Gzyra #SiedzęWDomuCzytamKsiążki

Jeśli macie ochotę na mądrą lekturę, która pomoże wam spojrzeć na sprawy zwierząt z innej niż dotychczas perspektywy, sięgnijcie po jedną z książek polecanych przez autora „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”.

Lewicowość nieuwzględniająca zwierząt pozaludzkich w projektach postępowej zmiany społecznej jest smutniejsza niż robiący to samo ultraprawicowy konserwatyzm. Na szczęście jest Krytyka Polityczna – otwarta na dyskusję i systematycznie dająca przestrzeń do rozmowy o problemach relacji międzygatunkowych. Widać to wyraźnie w działalności wydawniczej: od pionierskiego 15. numeru czasopisma „Krytyka Polityczna” z roku 2008, zatytułowanego Nie-ludzka polityka, aż po kolejne książki Serii z morświnem.

Właśnie na tę serię chcę zwrócić uwagę, bo wyłamuje się z bezpiecznego nurtu książki przyrodniczej, wskazując na polityczność zwierząt. Nie do przecenienia. Koniecznie do naśladowania przez innych.

Jaś Kapela, Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać

Jaś w trybie, który cenię.

Wciąż zadziorny, ale tym razem zadaje ciosy przez łzy, lirycznie i – jak napisała Anna Bikont w blurbie – „bardzo serio, zwłaszcza jak na tego autora”.

Dynamiczna, szczera, realistyczna książka o przemocowej Polsce, no i jak to u Jasia – o Jasiu.

Rzecz z kanonu polskich książek o naszych relacjach ze zwierzętami, które zawsze polecam.

Tobias Leenaert, Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne

Lektura obowiązkowa dla co najmniej dwóch grup czytelników i czytelniczek.

Po pierwsze dla tych, którzy chcą rozsądnie działać na rzecz sprawiedliwości społecznej, skupiając się na zwierzętach. Jeśli przeczytacie tę książkę i nie będziecie w stanie podjąć dyskusji z autorem, wskazać zarówno mocnych stron, jak i słabości jego toku myślenia i zaproponować innego punktu widzenia oraz alternatywnych rozwiązań – nie będzie to dobra wiadomość dla zwierząt.

Po drugie to lektura dla tych, którzy z braku wiedzy kojarzą ruch prozwierzęcy z chaotycznym i wyłącznie intuicyjnym działaniem, raczej domeną serca niż rozumu.

Nic bardziej mylnego – współczesny ruch prozwierzęcy to arena interesujących sporów o strategie i wartości.

Książka Leenaerta to solidna przedstawicielka ostatniej fali aktywizmu prozwierzęcego. Czytać w trybie krytycznym i bez uprzedzeń, wtedy ubogaca.

**

Obie polecane przez autora książki kupicie teraz ze zniżką na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Darek Gzyra
Darek Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Działacz społeczny, publicysta, weganin, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”.
Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco