Czytaj dalej

Dariusza Gzyry lektury na czas pandemii

Dariusz Gzyra #SiedzęWDomuCzytamKsiążki

Jeśli macie ochotę na mądrą lekturę, która pomoże wam spojrzeć na sprawy zwierząt z innej niż dotychczas perspektywy, sięgnijcie po jedną z książek polecanych przez autora „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”.

Lewicowość nieuwzględniająca zwierząt pozaludzkich w projektach postępowej zmiany społecznej jest smutniejsza niż robiący to samo ultraprawicowy konserwatyzm. Na szczęście jest Krytyka Polityczna – otwarta na dyskusję i systematycznie dająca przestrzeń do rozmowy o problemach relacji międzygatunkowych. Widać to wyraźnie w działalności wydawniczej: od pionierskiego 15. numeru czasopisma „Krytyka Polityczna” z roku 2008, zatytułowanego Nie-ludzka polityka, aż po kolejne książki Serii z morświnem.

Właśnie na tę serię chcę zwrócić uwagę, bo wyłamuje się z bezpiecznego nurtu książki przyrodniczej, wskazując na polityczność zwierząt. Nie do przecenienia. Koniecznie do naśladowania przez innych.

Jaś Kapela, Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać

Jaś w trybie, który cenię.

Wciąż zadziorny, ale tym razem zadaje ciosy przez łzy, lirycznie i – jak napisała Anna Bikont w blurbie – „bardzo serio, zwłaszcza jak na tego autora”.

Dynamiczna, szczera, realistyczna książka o przemocowej Polsce, no i jak to u Jasia – o Jasiu.

Rzecz z kanonu polskich książek o naszych relacjach ze zwierzętami, które zawsze polecam.

Tobias Leenaert, Jak stworzyć wegański świat. Podejście pragmatyczne

Lektura obowiązkowa dla co najmniej dwóch grup czytelników i czytelniczek.

Po pierwsze dla tych, którzy chcą rozsądnie działać na rzecz sprawiedliwości społecznej, skupiając się na zwierzętach. Jeśli przeczytacie tę książkę i nie będziecie w stanie podjąć dyskusji z autorem, wskazać zarówno mocnych stron, jak i słabości jego toku myślenia i zaproponować innego punktu widzenia oraz alternatywnych rozwiązań – nie będzie to dobra wiadomość dla zwierząt.

Po drugie to lektura dla tych, którzy z braku wiedzy kojarzą ruch prozwierzęcy z chaotycznym i wyłącznie intuicyjnym działaniem, raczej domeną serca niż rozumu.

Nic bardziej mylnego – współczesny ruch prozwierzęcy to arena interesujących sporów o strategie i wartości.

Książka Leenaerta to solidna przedstawicielka ostatniej fali aktywizmu prozwierzęcego. Czytać w trybie krytycznym i bez uprzedzeń, wtedy ubogaca.

**

Obie polecane przez autora książki kupicie teraz ze zniżką na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij