Czytaj dalej

Czytaj dalej

Jak wygląda poziom czytelnictwa w Polsce, a jak w innych krajach? Co czytają ci, którzy sięgają po książki? Co warto czytać, a co lepiej omijać mimo medialnego szumu? Czytaj dalej: wywiady, diagnozy, informacje, statystyki, recenzje.

W 2010 roku do ani jednej książki nie zajrzało 56 proc. Polaków, podczas gdy na przykład w Czechach nie czyta tylko 17 proc. badanych. Żadnej książki w tym okresie nie przeczytała jedna trzecia uczniów i studentów i aż połowa pracowników administracji i usług (badania Biblioteki Narodowej). 15 proc. polskich piętnastolatków nie umie czytać ze zrozumieniem (badania PISA 2009), a nauczyciele akademiccy wskazują na pojawiające się zjawisko analfabetyzmu funkcjonalnego wśród studentów (Raport Obywateli Kultury o czytelnictwie i dostępie do książki 2010).

Poziom czytelnictwa w Polsce od lat utrzymuje się na niskim poziomie i od lat problem ten przyciąga uwagę głównie w momencie ogłaszania kolejnych statystyk. Jakie są przyczyny tej sytuacji? Jakie działania są, a jakie powinny być podejmowane, żeby ją zmienić? Jak wygląda to w innych krajach? Co czytają ci, którzy sięgają po książki? Co warto czytać, a co lepiej omijać mimo medialnego szumu?

 

W serwisie Czytaj dalej piszemy o książkach i czytaniu, obserwujemy zmiany w społecznym funkcjonowaniu książki, przyglądamy się działaniom państwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i oddolnym inicjatywom w tej dziedzinie, szukamy dobrych praktyk i systemowych rozwiązań stosowanych w innych krajach. Śledzimy gusta czytelnicze w Polsce i na świecie, a także mechanizmy kreowania bestsellerów.

Czytaj dalej: wywiady, diagnozy, informacje, statystyki, recenzje.

Serwis Czytaj dalej został uruchomiony w ramach projektu „Park książki” realizowanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij