Czytaj dalej

Czytaj dalej

Jak wygląda poziom czytelnictwa w Polsce, a jak w innych krajach? Co czytają ci, którzy sięgają po książki? Co warto czytać, a co lepiej omijać mimo medialnego szumu? Czytaj dalej: wywiady, diagnozy, informacje, statystyki, recenzje.

W 2010 roku do ani jednej książki nie zajrzało 56 proc. Polaków, podczas gdy na przykład w Czechach nie czyta tylko 17 proc. badanych. Żadnej książki w tym okresie nie przeczytała jedna trzecia uczniów i studentów i aż połowa pracowników administracji i usług (badania Biblioteki Narodowej). 15 proc. polskich piętnastolatków nie umie czytać ze zrozumieniem (badania PISA 2009), a nauczyciele akademiccy wskazują na pojawiające się zjawisko analfabetyzmu funkcjonalnego wśród studentów (Raport Obywateli Kultury o czytelnictwie i dostępie do książki 2010).

Poziom czytelnictwa w Polsce od lat utrzymuje się na niskim poziomie i od lat problem ten przyciąga uwagę głównie w momencie ogłaszania kolejnych statystyk. Jakie są przyczyny tej sytuacji? Jakie działania są, a jakie powinny być podejmowane, żeby ją zmienić? Jak wygląda to w innych krajach? Co czytają ci, którzy sięgają po książki? Co warto czytać, a co lepiej omijać mimo medialnego szumu?

 

W serwisie Czytaj dalej piszemy o książkach i czytaniu, obserwujemy zmiany w społecznym funkcjonowaniu książki, przyglądamy się działaniom państwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i oddolnym inicjatywom w tej dziedzinie, szukamy dobrych praktyk i systemowych rozwiązań stosowanych w innych krajach. Śledzimy gusta czytelnicze w Polsce i na świecie, a także mechanizmy kreowania bestsellerów.

Czytaj dalej: wywiady, diagnozy, informacje, statystyki, recenzje.

Serwis Czytaj dalej został uruchomiony w ramach projektu „Park książki” realizowanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px