Miasto

Zmyślone życie Siergieja Nabokowa

Leszek Engelking i Marta Konarzewska o zbeletryzowanej przez Paula Russella biografii homoseksualnego brata Vladimira Nabokova.

Premiera książki Paula Russela Zmyślone życie Siergieja Nabokova wydanej przez Wydawnictwo MUZA SA

14 marca, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, lewa oficyna, I piętro
 

W powieści, opartej na niezwykłym życiu Siergieja Nabokowa, brata genialnego pisarza, Paul Russell przedstawia zmieniający się świat, w jakim przyszło żyć rodzinie Nabokowów oraz ich przyjaciołom i znajomym. „Jest to jeden z tych żywotów, które beznadziejnie domagają się spóźnionego czegoś – współczucia, zrozumienia, obojętnie czego – czego nie zastąpi ani nie ocali rozpoznanie owego niedostatku” – pisał o życiu swojego brata w autobiografii „Pamięci, przemów” Vladimir Nabokov. 

Paul Russell odtwarza przemilczane życie brata genialnego pisarza i niezwykłe czasy, w których przyszło mu żyć. W powieści, która wymagała od autora starannych studiów, spotykamy nie tylko samego mistrza, Vladimira Nabokova, lecz także postacie epoki, takie jak Pablo Picasso, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Magnus Hirschfeld, Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Jean Cocteau.

O książce dyskutować będą Leszek Engelking, poeta, krytyk literacki i wieloletni tłumacz Vladimira Nabokova oraz Marta Konarzewska, krytyczka literacka i teoretyczka queer. Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska
 

Zobacz stronę książki

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij