Miasto

Zaufanie. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy do Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”.

18 kwietnia, sobota, godz. 14.00 w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości” przy Al. Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski.

Zaufanie jest rodzajem społecznego kleju. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę ,jak duże ma znaczenie w naszym codziennym życiu. Bez zaufania nie bylibyśmy w stanie przebywać w przestrzeni publicznej bez poczucia zagrożenia – pisze Agnieszka Muras ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, jedna z twórczyń kampanii społecznej o zaufaniu.

Dlaczego zaufanie jest ważne?

Badania pokazują, że poziom zaufania w Polsce jest niski, na co ma wpływ wiele czynników takich jak m.in. edukacja i wychowanie. Według danych CBOS (Zaufanie społeczne. Komunikat z badań, Warszawa 2012): „Tylko niespełna jedna czwarta badanych (23%) wychodzi z założenia, że większości ludzi można ufać, blisko trzy czwarte zaś (74%) wyznaje zasadę zachowywania daleko idącej ostrożności w stosunkach z innymi.”

Zaufanie jest jednak niezbędne przy tworzeniu więzi w grupie, w projektowaniu i planowaniu działań edukacyjnych oraz kulturalnych. To czy ufamy uczestnikom naszych działań oraz jak angażujemy partnerów wpływa nie tylko na efekty przedsięwzięcia i satysfakcję, ale buduje kapitał społeczny, łączy ludzi oraz inspiruje ich do dalszego działania.

Właśnie dlatego warto przypomnieć o roli zaufania. Warsztaty towarzyszą publikacji książki Zaufanie.

O książce

Eliza, bohaterka książki Zaufanie, przeprowadza się do nowego miasta i idzie do nowej szkoły. Tu buduje nowe przyjaźnie, przeżywa wojnę na Facebooku i dowiaduje się, kim jest mediator. Potem wyjeżdża z rodzicami do prawdziwej puszczy…

Książka Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej skierowana jest do dzieci/młodzieży w wieku 10-12 lat. Autorką ilustracji jest Anna Pluta.

Publikację można pobrać za darmo z Internetu lub zamówić ją na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Częścią kampanii społecznej o zaufaniu są także filmiki oraz quiz.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły: ostrowiec[at]poczta.krytykapolityczna.pl.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij