Miasto

„Zakonnice odchodzą po cichu” w Klubie Dyskusji o Książce

Bestseller pierwszej połowy roku reportaż Marty Abramowicz w gnieźnieńskim Klubie Dyskusji o Książce.

16 czerwca, czwartek, godz. 18.00, Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, ul. Mieszka I 15, Gniezno

Pozycja została zaproponowana przez członków Klubu KP w Gnieźnie, którzy m.in. na co dzień współtworzą ten czytelniczy Klub działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna i mają nadzieję, że fenomen tej potrzebnej i niesamowitej publikacji na temat życia byłych zakonnic, zostanie też dostrzeżony na spotkaniu:

O wydanej publikacji oraz samej autorce opowie Kamila Kasprzak.

O książce:

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena…

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?

Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.

Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.

Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

Zapowiedź Magdaleny Karpińskiej, gospodyni gnieźnieńskiego KDOK

Tuż przed wakacjami na naszym klubowym stoliku dyskusyjnym pojawi się najnowsza pozycja Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.

W książce znajdziemy relację z niełatwych poszukiwań bohaterek reportażu, historię kilku byłych zakonnic od momentu ślubów do czasów obecnych oraz próbę przybliżenia obrazu zakonów żeńskich z punktu widzenia struktury kościelnej. Temat jak widać do łatwych nie należy. Samą autorkę obszary objęte zakazami kulturowymi interesują chyba najbardziej. Marta Abramowicz dziennikarka z wykształcenia psycholog, jest ekspertką w zakresie zagadnień dotyczących przeciwdziałania dyskyryminacji, przez blisko 10 lat kierowała ogólnopolską organizacją pozarządową Kampania Przeciw Homofobii.

Jeśli są Państwo ciekawi czym i czy różnią się zakony męskie i żeńskie, jakie są przyczyny odejść ze stanu zakonnego kobiet, jak wygląda świat za murami klasztorów to odpowiedzi znajdą Państwo w pozycji Marty Abramowicz.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij