Miasto

Zabić geja. Kino kontra homofobia

przegląd filmów Roba Epsteina oraz Jeffreya Friedmana poświęconych tematyce LGBT. Start: 20 maja.

Rainbow Collection zaprasza na przegląd filmów Roba Epsteina oraz Jeffreya Friedmana poświęconych tematyce LGBT. Począwszy od 20 maja w różnych miastach Polski będzie można zobaczyć pięć tytułów poświęconych homofobii, wizerunkowi gejów i lesbijek w mediach, AIDS i drodze do równouprawnienia.

Roba Epstein jest znanym twórcą filmów o tematyce LGBT, dwukrotnie nagrodzonych Oscarem: Czasy Harvey’a Milka oraz Wspólna sprawa wspólnie z Jeffreyem Friedmanem. Twórcy są głęboko zaangażowani w temat prześladowań homoseksualistów, od 30 lat ukazują w swoich filmach zmiany, jakim ulegał wizerunek gejów i lesbijek na przestrzeni lat. Starają się również zrozumie społeczne uwarunkowania, które wyzwalały w ludziach agresywne zachowania wobec społeczności homoseksualnych prowadząc nawet do zbrodni. Skupiając się na historycznych wydarzeniach ujawniają dramatyczną walkę homoseksualistów o równouprawnienie oraz wspólne zmagania z AIDS – chorobą, która w latach 80. przybrała rozmiary epidemii. Głębsze spojrzenie na kontrowersyjne i mniej znane wypadki ze współczesnej historii świata, skłania do refleksji nad ciągle aktualną problematyką homofobii wśród ludzi.

Miejsca i daty pokazów:

Kino Kijów Centrum, Kraków: 2 – 16 czerwca

Kino Pod Baranami, Kraków: 20 – 24 maja

60 krzeseł, Gorzów Wielkopolski: 20 – 22 maja

Pałacowe, Poznań: 11 – 16 czerwca

KINO.LAB, Warszawa: czerwiec

Szczegóły na rainbowcollection.pl 

Krytyka Polityczna jest patronką przeglądu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij