Miasto

Wystawa „Duchy transformacji III – nowe formy”

Otwarcie wystawy poświęconej postmodernizmowi w architekturze i transformacji ustrojowej.

12 sierpnia, piątek, godz. 18.00, Rynek, Gniezno

Już po raz trzeci Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie wywołuje „Duchy transformacji” i zaprasza na ich wizualny pokaz. Po edycjach – pierwszej – poświęconej sześciu gnieźnieńskim fabrykom („Duchy transformacji – praca”) i drugiej – architekturze modernizmu, która powstawała w mieście w czasach PRL-u – pora na współczesność. Pod hasłem „nowe formy”, kryje się bowiem architektoniczny postmodernizm, przez którego realizacje opowiadać można o zmianach społecznych.

O wystawie, czyli grze zwanej postmodernizmem.

Podobno  ponowoczesność przybiera formę intelektualnej gry z odbiorcą. Spróbujmy zatem użyć formy gry do wędrówki przez nasze miasto od zakończenia modernizmu do dziś. Będziemy unikać definicji i sztywnych pojęć. Daty nie są ważne. Opowiemy o fragmentach, które przybliżą nas do całości, którym jest miasto. Gra ma swój nieostry początek gdzieś w latach osiemdziesiątych XX wieku, lecz końca nie ma, bo miasto nadal trwa i co chwilę pączkuje nowymi stylami i projektami. Poprzednia epoka była w stanie wytworzyć spójną opowieść o sobie. Postmodernizm utracił tę możliwość i wiele rzeczy dzieje się równolegle oraz często w kontrze do siebie.

To, jakie budowle powstają po 1989 roku, jest mocno związane z transformacją ustrojową i gospodarczą. Następuje silne zerwanie z dotychczasowymi formami i myśleniem o przestrzeni. Państwo traci monopol na budowanie i jednocześnie coraz mocniej wycofuje się z planowania i ustalania reguł. Przestrzeń staje się poszatkowana i zależna od widzimisię inwestora oraz szybko zmieniających się mód na rynku.

W przedsięwzięciu wzięło udział czterech fotografów, którzy zobrazowali gnieźnieński postmodernizm: Anna Farman, Beata Orczykowska, Przemysław Jarosz, Paweł Kostusiak.

Wystawa potrwa do końca sierpnia.

Wystawa została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna w ramach projektu „Miasto i sztuka” oraz European Cultural Foundation w ramach „Connected Actions for Commons”.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij