Miasto

Wystawa „Duchy transformacji III – nowe formy”

Otwarcie wystawy poświęconej postmodernizmowi w architekturze i transformacji ustrojowej.

12 sierpnia, piątek, godz. 18.00, Rynek, Gniezno

Już po raz trzeci Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie wywołuje „Duchy transformacji” i zaprasza na ich wizualny pokaz. Po edycjach – pierwszej – poświęconej sześciu gnieźnieńskim fabrykom („Duchy transformacji – praca”) i drugiej – architekturze modernizmu, która powstawała w mieście w czasach PRL-u – pora na współczesność. Pod hasłem „nowe formy”, kryje się bowiem architektoniczny postmodernizm, przez którego realizacje opowiadać można o zmianach społecznych.

O wystawie, czyli grze zwanej postmodernizmem.

Podobno  ponowoczesność przybiera formę intelektualnej gry z odbiorcą. Spróbujmy zatem użyć formy gry do wędrówki przez nasze miasto od zakończenia modernizmu do dziś. Będziemy unikać definicji i sztywnych pojęć. Daty nie są ważne. Opowiemy o fragmentach, które przybliżą nas do całości, którym jest miasto. Gra ma swój nieostry początek gdzieś w latach osiemdziesiątych XX wieku, lecz końca nie ma, bo miasto nadal trwa i co chwilę pączkuje nowymi stylami i projektami. Poprzednia epoka była w stanie wytworzyć spójną opowieść o sobie. Postmodernizm utracił tę możliwość i wiele rzeczy dzieje się równolegle oraz często w kontrze do siebie.

To, jakie budowle powstają po 1989 roku, jest mocno związane z transformacją ustrojową i gospodarczą. Następuje silne zerwanie z dotychczasowymi formami i myśleniem o przestrzeni. Państwo traci monopol na budowanie i jednocześnie coraz mocniej wycofuje się z planowania i ustalania reguł. Przestrzeń staje się poszatkowana i zależna od widzimisię inwestora oraz szybko zmieniających się mód na rynku.

W przedsięwzięciu wzięło udział czterech fotografów, którzy zobrazowali gnieźnieński postmodernizm: Anna Farman, Beata Orczykowska, Przemysław Jarosz, Paweł Kostusiak.

Wystawa potrwa do końca sierpnia.

Wystawa została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna w ramach projektu „Miasto i sztuka” oraz European Cultural Foundation w ramach “Connected Actions for Commons”.


***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij