Miasto

„Wymazani” – gra miejska

"Wymazani" to cykl wydarzeń skupionych wokół historii lokalnej społeczności żydowskiej. Przypominamy o przedwojennej mniejszości żydowskiej.

Koszaliński Klub Krytyki Politycznej ma przyjemność poinformować o kolejnym etapie inicjatywy, organizowanej wspólnie z Archiwum Państwowym w Koszalinie, pod nazwą Wymazani.

Wymazani to nasz najnowszy projekt, którego celem jest przypomnienie mieszkańcom naszego miasta o przedwojennej mniejszości żydowskiej, o jej kulturze, tradycjach i obecności, które odcisnęły swój ślad w historii Koszalina. Przyczynkiem do zorganizowania wydarzenia jest 75 rocznica Kryształowej Nocy – pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce z 9 na 10 listopada 1938 roku.

Chcemy zaprosić mieszkańców Koszalina, aby wspólnie ze znajomymi lub rodziną w sposób aktywny, na nowo odkryli historię najbliższego otoczenia, chcemy pokazać, że pamiętamy o poprzednich pokoleniach ubogacających obszar, na którym my obecnie żyjemy. Proponujemy formę gry miejskiej, by wszyscy zainteresowani mogli poznać poprzez zabawę zwyczaje żydowskie, historię rodzin, które na stałe zapisały się w dziejach nadmorskiej miejscowości oraz ważne dla tej społeczności miejsca. Dzięki oryginalnej formie przedsięwzięcia chcemy udowodnić, że nie zawsze trzeba uczyć w sposób sformalizowany.

17 listopada, niedziela, godz. 10.00, przy amfiteatrze w Koszalinie

Na czym to polega?

1. Uczestnicy dobierają się w drużyny od 2 do 6 osób.

2. Każda z drużyn otrzyma plan miasta z 1933 roku z kilkoma zaznaczonymi punktami.

3. Zadaniem drużyn jest w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wszystkich punktów.

4. Na każdym z punktów drużyna musi rozwiązać zagadkę lub zadanie związane z historią koszalińskich Żydów. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi drużyna otrzyma fragment pewnego zdjęcia.

5. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zdobędzie WSZYSTKIE fragmenty zdjęcia.

Nagrody ufundowało Archiwum Państwowe w Koszalinie. Kilka swoich książek na temat historii Koszalina przekazał również dziennikarz Piotr Polechoński

Zapisy: [email protected] lub od godziny 10:00 w dniu Gry przy amfiteatrze..

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij