Miasto

Wymazani – a nadal istnieją; sąsiedzi, przyjaciele, bliscy

Cykl wydarzeń poświęconych historii koszalińskiej społeczności żydowskiej.

Koszaliński Klub Krytyki Politycznej, we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie, organizuje cykl wydarzeń związanych z historią naszego miasta. Pierwszym w cyklu są Wymazani – próba rekonstrukcji historii społeczności żydowskiej Koszalina.

Debata z udziałem zaproszonych gości: Joanny Chojeckiej – dyrektorki Archiwum Państwowego w Koszalinie, Piotra Polechońskiego – publicysty, Michała Ruckiego wiceprzewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku oraz Eweliny Starzak – historyczki i dziennikarki. Dyskusję moderować będą Joanna Przybyło i Jacek Wezgraj.

7 listopada, czwartek, godz. 17.00, ArchiGaleria Archiwum Państwowego w Koszalinie przy ul. Skłodowskiej 2

Zaplanowaliśmy trzy odsłony naszego przedsięwzięcia: debatę, z udziałem historyków oraz przedstawicieli gminy żydowskiej, grę miejską oraz marsz pamięci, w kolejną rocznicę tragicznej w skutkach „kryształowej nocy”. Chcemy w ten sposób ożywić pamięć o koszalińskich Żydach – naszych poprzednikach – współmieszkańcach.

Debata będzie się koncentrować wokół następujących tematów:
– jaki sens ma rozmowa o „wymazanej” społeczności?
– czego koszalinianie mogą się nauczyć z historii Żydów na Pomorzu?
– czy trudno jest być Żydem w Polsce?
– jak wygląda żydowska codzienność, teraz?
– co my jako Polacy/Polki możemy obecnie czerpać z kultury żydowskiej?
– czy mówienie o trudnych relacjach polsko-żydowskich, zobrazowanych w literaturze i filmie jest potrzebne?

Debata ma charakter otwarty, a zaproszeni goście dużo do powiedzenia, spodziewamy się więc wielu pytań ze strony publiczności, których nie pozostawimy bez odpowiedzi.

Zapraszamy także na kolejne wydarzenia cyklu:

9 listopada, sobota, godz. 19.00 – marsz pamięci w 75. rocznicę zniszczenia żydowskiej synagogi podczas „kryształowej nocy”.  Trasa prowadzi od symbolicznego pomnika upamiętniającego synagogę  do obu żydowskich cmentarzy w Koszalinie.

17 listopada, niedziela, godz. 10.00-13.00 – gra miejska: celem gry jest zapoznanie uczestników (mieszkańców miasta) z historią Żydów koszalińskich  oraz zabytkami i śladami kultury żydowskiej zachowanymi na terenie miasta.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij