Pierwsze wystąpienie z cyklu poświęconego Oskarowi Kolbergowi oraz jego pracy dokumentującej życie ludu wiejskiego.
Rok 2014 został ogłoszony rokiem etnografa i folklorysty Oskara Kolberga. Kolberg jako jeden pierwszych zrealizował postulat kompleksowego zdokumentowania kultury ludowej, którą zawarł w 84 tomach dzieł zebranych, przedstawiających zwyczaje ludowe, sposób życia, mowę, podania, przysłowia, obrzędy, zabawy, pieśni, muzykę itp. Niemalże 200 lat temu zjeździł całą Polskę, a jego dorobek do dziś stanowi podstawę opracowań i badań polskich etnografów.
Śląsk cieszyński pozostał mu jednak obcy. Zapisy, które znajdziemy w jego opracowaniach nie są materiałem terenowym. To stało się punktem wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na temat dorobku tego regionu z uwzględnieniem materiału zebranego przez Kolberga.
5 marca 2014 roku, godz. 17.00, Sala Rzymska w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Regera 6
W serii wykładów i spotkań zamierzamy dowiedzieć się o dokumentowaniu życia ludności wiejskiej, a także odkryć i wysłuchać tzw. „cieszyńskich Kolbergów”, którzy badają teren Śląska Cieszyńskiego w podobny sposób aby zrozumieć obecną tutaj narrację.
Pierwsze wystąpienie z całego cyklu poświęcone będzie Oskarowi Kolbergowi oraz jego pracy dokumentującej życie ludu wiejskiego. Będzie to także okazja, by przyjrzeć się badaniom ludoznawczym – etnograficznym – funkcjonującym w kontekście społecznym, kulturowym, historycznym oraz politycznym.
Prowadzenie: dr Grzegorz Studnicki – antropolog, etnograf, pracownik Uniwersytetu Śląskiego i Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Spotkanie organizowane jest przy współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w ramach projektu „200 razy Kolberg” realizowanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Roku Oskara Kolberga.