Miasto

Warsztaty dziennikarstwo obywatelskie 4.0

Cykl warsztatów Demokracja 4.0 zawita do Gniezna. Tym razem skupimy się na dziennikarstwie społecznym.

Przedstawiciele instytucji kulturalno-społecznych, organizacji pozarządowych, aktywiści nauczą się opisywać globalne i lokalne problemy w oddolny i zaangażowany sposób podczas dwudniowych warsztatów w Miejskim Ośrodku Kultury.

Jaka jest rola obywatelek i obywateli we współczesnym dziennikarstwie? W jaki sposób opisywać globalne i lokalne problemy w oddolny i zaangażowany sposób? I czy ktoś ze smartfonem czy laptopem może podjąć się zadań do niedawna zarezerwowanych dla „poważnych” redakcji?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie podczas warsztatów Dziennikarstwa obywatelskiego 4.0, które poprowadzą aktywiści z Klubu Krytyki Politycznej Trójmiasta Dominik Krzymiński i Adam Konopka.

Część 1: 26 kwietnia, sobota, godz. 13.00-18.00

Część 2: 27 kwietnia, niedziela, godz. 12.00 – 17.00

Podczas warsztatów prezentowane i testowane będą rozwiązania pomagające uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie:
# jako alternatywę dla tradycyjnych mediów,
# jako narzędzie wyrazu dla lokalnych społeczności,
# jako sposób uprawiania polityki.

Nie zabraknie też refleksji i analizy mniejszościowych głosów (lub ich braku) w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Czy artykułom pisanym coraz częściej zza redakcyjnych biurek czegoś nie brakuje? Czy język, jakim posługują się dziennikarze, jest rzeczywiście językiem wrażliwym na problemy, które opisują?

Dziennikarstwo obywatelskie 4.0 to również krok w stronę demokratyzacji mediów. Warsztaty dadzą narzędzia i pokażą, że każdy głos w debacie jest istotny, nie ma głupich tematów, nie ma spraw zbyt mało istotnych. Naszą i Waszą rolą jest o nich rozmawiać i pisać – wziąć dziennikarstwo w swoje ręce.

Podczas weekendu pokazane będą narzędzia do czytania, pisania i redagowania tekstów: titanpad, feedly, pocket, springpad, rss. Testowane będą szybkie i sprawne sposoby relacjonowania wydarzeń na Twitterze, streamowania na żywo oraz umieszczania zdjęć np. na Flickr. Dlatego na warsztatach przydarzą się laptopy, komórki, smartfony, tablety i aparaty.

Warsztaty są bezpłatne!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij