Miasto

„Wanda Jakubowska. Od nowa” Premiera książki

O książce porozmawiają Monika Talarczyk-Gubała (autorka), Filip Bajon, Jolanta Lemann-Zajiček i Igor Rakowski-Kłos

19 lutego 2015, g.19.00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (bud.A, Rektorat) ul. Targowa 61/63, Szkoła Filmowa w Łodzi

Spotkanie poświęcone książce „Wanda Jakubowska. Od nowa”

Goście: Monika Talarczyk-Gubała (autorka książki), Filip Bajon, Jolanta Lemann-Zajiček.
Prowadzący: Igor Rakowski-Kłos

Wanda Jakubowska (1907-1998) – zwana „matką polskiego kina”, jest jednocześnie postacią niewygodną, wypartą i wciąż na nową lustrowaną. Była jedną z pierwszych kobiet, które stanęły za kamerą; premiera jej debiutu fabularnego, adaptacji „Nad Niemnem” według Elizy Orzeszkowej, miała się odbyć 5 września 1939 roku… Po wojnie odniosła spektakularny sukces filmem obozowym „Ostatni etap”, który zapewnił jej nieśmiertelność i tytuł „matki wszystkich filmów o Holokauście”. Ciągle bardziej doceniona pozostaje za granicą, niż w Polsce.

Wanda Jakubowska. Od nowa to próba zrozumienia fenomenu postaci, w której życiorysie zawiera się niemal cały XX wiek. Autorka dotarła do prywatnego archiwum reżyserki, rozmawiała z jej rodziną i współpracownikami, czytała co pisano o niej w Polsce i na świecie. Proponuje nowe spojrzenie na filmy, w kontekście biografii reżyserki i innych ówczesnych produkcji, przybliżając w ten sposób także tytuły uznawane dotychczas za zaginione, nieważne lub nieudane. Dzięki temu ocaliła od zapomnienia mniej znane reżyserki pracujące w cieniu Jakubowskiej. Książka Talarczyk-Gubały to fascynujący portret niezwykłej kobiety, dla której najważniejsze było kino, a najprzyjemniejsze życie towarzyskie na planie filmowym.

Uważam, że to niesprawiedliwe, że kompletnie o niej zapomniano.
Agnieszka Holland

Recenzja książki w Newsweek.pl

Kup książkę

Książkę patronatem objęły: Kino Polska, Miesięcznik Kino, Fundacja Feminoteka, Radio TOK FM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij