Miasto

„Wanda Jakubowska. Od nowa” Premiera książki

O książce porozmawiają Monika Talarczyk-Gubała (autorka), Filip Bajon, Jolanta Lemann-Zajiček i Igor Rakowski-Kłos

19 lutego 2015, g.19.00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (bud.A, Rektorat) ul. Targowa 61/63, Szkoła Filmowa w Łodzi

Spotkanie poświęcone książce „Wanda Jakubowska. Od nowa”

Goście: Monika Talarczyk-Gubała (autorka książki), Filip Bajon, Jolanta Lemann-Zajiček.
Prowadzący: Igor Rakowski-Kłos

Wanda Jakubowska (1907-1998) – zwana „matką polskiego kina”, jest jednocześnie postacią niewygodną, wypartą i wciąż na nową lustrowaną. Była jedną z pierwszych kobiet, które stanęły za kamerą; premiera jej debiutu fabularnego, adaptacji „Nad Niemnem” według Elizy Orzeszkowej, miała się odbyć 5 września 1939 roku… Po wojnie odniosła spektakularny sukces filmem obozowym „Ostatni etap”, który zapewnił jej nieśmiertelność i tytuł „matki wszystkich filmów o Holokauście”. Ciągle bardziej doceniona pozostaje za granicą, niż w Polsce.

Wanda Jakubowska. Od nowa to próba zrozumienia fenomenu postaci, w której życiorysie zawiera się niemal cały XX wiek. Autorka dotarła do prywatnego archiwum reżyserki, rozmawiała z jej rodziną i współpracownikami, czytała co pisano o niej w Polsce i na świecie. Proponuje nowe spojrzenie na filmy, w kontekście biografii reżyserki i innych ówczesnych produkcji, przybliżając w ten sposób także tytuły uznawane dotychczas za zaginione, nieważne lub nieudane. Dzięki temu ocaliła od zapomnienia mniej znane reżyserki pracujące w cieniu Jakubowskiej. Książka Talarczyk-Gubały to fascynujący portret niezwykłej kobiety, dla której najważniejsze było kino, a najprzyjemniejsze życie towarzyskie na planie filmowym.

Uważam, że to niesprawiedliwe, że kompletnie o niej zapomniano.
Agnieszka Holland

Recenzja książki w Newsweek.pl

Kup książkę

Książkę patronatem objęły: Kino Polska, Miesięcznik Kino, Fundacja Feminoteka, Radio TOK FM

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco