Miasto

W poszukiwaniu nowej polityki wschodniej

Seminarium z cyklu "Progresywna polityka zagraniczna".

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają serdecznie na seminarium w ramach cyklu Progresywna polityka zagraniczna.

18 października, wtorek, godz. 18.00, biuro Fundacji Eberta przy ulicy Podwale 11 (II piętro), Warszawa

Wstęp do dyskusji wygłoszą:
– dr Paweł Kowal, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, były Wiceminister Spraw Zagranicznych RP
– Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka w Rosji, autorka książek m.in. „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”
– dr Kai-Olaf Lang, Stiftung Wissenschaft und Politik
– Michał Sutowski, Krytyka Polityczna

Jak powinna wyglądać Polska polityka wschodnia? Jaką rolę powinna odgrywać Ukraina dla Polski i Polska dla Ukrainy? Jaki wpływ na wzajemne relacje ma trudna historia? Czy założenia doktryny Giedroycia są ciągle aktualne? Jeśli tak, to jak wypełnić je życiem? Jak odpowiedzieć na agresywną politykę Władimira Putina i zagrożenie dla bezpieczeństwa ze strony Rosji? Czy istnieją realistyczne alternatywy wobec długotrwałego ochłodzenia relacji z Rosją? Co Polska może zaoferować Europie w kontekście polityki wschodniej?

Projekt „Progresywna polityka zagraniczna” ma na celu intensyfikację dyskusji nad polską polityką zagraniczną w ujęciu progresywnym. W dobie integracji europejskiej, globalizacji, ale także zmian w globalnym porządku międzynarodowym i wyzwań o charakterze ogólnoświatowym – jak zmiany klimatyczne, zużycie surowców, migracje, powiększające się różnice miedzy bogatymi a biednymi – oraz rosnących zagrożeń bezpieczeństwa w naszej najbliższej zagranicy sprawy międzynarodowe mają coraz większy wpływ na życie każdego z nas. Z wielu stron słychać głosy o zacieraniu się granicy między sprawami wewnętrznymi a zagranicznymi. Tymczasem kwestie związane z polityką zagraniczną nie znajdują się w centrum zainteresowania polskich sił politycznych reprezentujących idee progresywne. Jakie powinny być priorytety polskiej polityki zagranicznej? Jakimi wartościami powinna się ona kierować? Jakich odpowiedzi potrzebujemy w obliczu aktualnych wyzwań międzynarodowych? Do wspólnej dyskusji chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli różnych środowisk, którym bliskie są idee progresywne, demokratyczne i proeuropejskie oraz wartości takie jak wolność, równość i solidarność, aby wspólnie poszukać odpowiedzi na te zagadnienia.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału na adres e-mail: biuro[at]globallab.org.pl

Informacja za: facebook wydarzenia.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij