Miasto

Uniwersytet Krytyczny: Opiekun. Sławomir Lipnicki

Potrzeba odbudowywania własnej tożsamości stanie się głównym tematem otwartego spotkania z gdańskim artystą.

Główny wątek twórczości Sławomira Lipnickiego to potrzeba ciągłego redefiniowania i rekonstruowania własnej tożsamości. Punktem odniesienia do rozważań na tematy mu bliskie jest jego gdańska pracownia – dom, w którym żyje i tworzy. Szukając własnego miejsca, buduje przestrzeń – przestrzeń do życia, która pozwala mu się rozwijać, marzyć, pamiętać. Przestrzeń ta stała się realnym byciem obok /wobec.

Wtorek, 9 kwietnia o godz. 19.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku).


W spotkaniu z cyklu Sztuki Stosowane Społecznie Uniwersytetu Krytycznego Sławomirowi Lipnickiego towarzyszyć będzie kuratorka, Dorota Grubba. Rozmowę poprowadzi Hubert Bilewicz.

Sławomir Lipnicki używa sztuki do konfrontowania osób i miejsc; bada tożsamość w relacji z przestrzenią i pamięcią; interesują go procesy oswajania, udomowiania oraz obcości, wyparcia i zapomnienia. Choć wykształcił się jako malarz, jednak jego działania artystyczne wykraczają poza obszar wyznaczony płaszczyzną płótna. Sztuka jest dla niego wehikułem zmian indywidualnych i społecznych, rodzajem terapii, kulturowego rytuału, treningu odpowiedzialności i pamięci, procesem partycypacji i współuczestnictwa. Ujawnia obszary wykluczeń, odkrywa sytuacje bezradności i niemocy, dotyka trudnych wspomnień, pozostając jednocześnie odpowiedzialnym przewodnikiem i troskliwym opiekunem.

WSTĘP WOLNY

Zaprezentowane na wystawie nie/miejsca, to obrazy konkretnych przestrzeni. Jednym z nich, jest boisko sportowe z lat siedemdziesiątych wybudowane na miejscu żydowskiego cmentarza w Wiżajnach. Innym są przestrzenie miasta Wilna, w którym spędzając urlop, razem z siedmioletnią córką szukaliśmy śladów zamieszkiwania dziadków. Natrafiając na doświadczenie ich „nieobecności”, wykonaliśmy sobie nawzajem zdjęcia. Chroniąc się przed nadmiarem historii miejsc, odkryliśmy mit, który jest esencją zdarzeń, spełniając się wszędzie, jak i w dowolnym punkcie przestrzeni.

(Sławomir Lipnicki, wystawa [nie/miejsca], Galeria NCK, 2012)

Zapraszamy na kolejne odsłony Sztuk Stosowanych Społecznie:

07.05 godz. 19:00 Dizajnerzy. Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski

Goście: Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski, Jarosław Szymański

28.05 godz. 19:00 Zbieracz. Jarosław Czarnecki (Elvin Flamingo)

Goście: Jarosław Czarnecki, Grzegorz Klaman

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij