Miasto

Uliczna Szafa Czytelnicza w Gnieźnie

Od kwietnia przy ul. Mieszka I w Gnieźnie działa Uliczna Szafa Czytelnicza. Każdy może wymienić tu przeczytaną już książkę na inną.

Społeczna i „niekontrolowana” biblioteczka, ułatwia wymianę lektur i promuje czytanie. Inicjatywa nie jest nowa. Podobna pojawiła się wcześniej w Poznaniu, a w innej formie także w Gdańsku. W grodzie Lecha pomysł wymieniania się książkami za pośrednictwem szafy został zastosowany po raz pierwszy. Na pomysł stworzenia takiego miejsca w Gnieźnie wpadł radny Mirosław Skrzypkowski, który ideę podpatrzył właśnie w Poznaniu. Po kilku miesiącach od jego propozycji, znalazły się środki w Urzędzie Miasta na postawienie „szafy”, a na jej oficjalnym oddaniu do użytku czytającym mieszkańcom nie zabrakło m.in. prezydenta Czesława Kruczka, Janusza Ambrożego, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna nieopodal której stanęła szafa, urzędników z magistratu, aktorów z Teatru im. Aleksandra Fredry czy w końcu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i zainteresowanych gnieźnian. Prawie każdy z obecnych przekazał wówczas książki do USC (bo tak w skrócie brzmi nazwa szafy – nie myslić z Urzędem Stanu Cywilnego. W „tej” USC zamiast spraw cywilnych załatwia się te czytelnicze). Pomysł przyjął się wśród gnieźnian, choc na razie chętniej wyjmują oni z Ulicznej Szafy Czytelniczej co atrakcyjniejsze lektury niż do niej wkładają.

Szafa jest otwarta w godzinach 10-18 od poniedziałku do piątku oraz w soboty od 10 do 14, czyli w czasie pracy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, choć w przyszłości ma być czynna i dostępna niemal całodobowo.

Gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej także postanowił włączyć się w tą pożyteczną kulturalnie i społecznie inicjatywę. Nie chcąc wierzyć, podobnie jak to wyznała Julia Hartwig na tegorocznych Targach Książki w Warszawie, że ponad połowa Polaków nie czyta ksiażek, również mamy nadzieję iż po zostawione przez nas lektury siegną liczni pasjonaci pisanego słowa lub przynajmniej odrobinę zainteresowani odbiorcy.

– O tym, jakie są zalety i korzyści z czytania książek, zawsze warto przypominać. Bogatsza wyobraźnia, kreatywność i innowacyjne pomysły to tylko jedna część. Większa wrażliwość, wiedza i krytyczne spojrzenie na otaczajacą rzeczywistość to druga. Jednak tych plusów jest oczywiscie więcej, choć szczególnie ważne wydaje mi sie właśnie to „krytyczne oko”, które jest zaproszeniem do zmiany, trochę jak niegdyś słowa Jacka Kuronia na temat roli nauki – podkreśla Paweł Bartkowiak, koordynator Klubu KP w Gnieźnie.

W związku z tym przekazujemy na rzecz społecznej biblioteki, czyli gnieźnieńskiej USC książki Wydawnictwa Krytki Politycznej. Zainteresowani znajdą wśród nich: powieści, publicystykę, przewodniki po różnych tematach i zagadnieniach społecznych, kulturalnych oraz ekonomicznych, wywiady czy biografie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij