Miasto

Tuwim Movie — projekcja filmu i dyskusja

W rozmowie po filmie udział weźmie Joanna Filipczak-Zaród, jedna z osób zaangażowanych w tworzenie filmu.

Julian Tuwim — postać niby znana wszystkim w Polsce (Lokomotywa), ale też dla wielu wciąż nie odsłaniająca swojej prawdziwej natury. Chcemy pokazać nieco inną twarz tego twórcy – w tym celu zapraszamy na projekcję filmu Tuwim Movie, która odbędzie się w Opolu.

5 grudnia, czwartek, godz. 17.00, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

W projekcji weźmie także udział Joanna Filipczak-Zaród, jedna z osób zaangażowanych w tworzenie filmu oraz w projekt Tutaj Tuwim, związany z obchodami Roku Juliana Tuwima. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

o filmie

Dzień dobry, mówi Tuwim. A właściwie nie tylko mówi, ale też pokazuje swój świat. Czasem pełen liryki, ale częściej pasji i sprzeciwu wobec wszechobecnej biedy, nadużyć możnych czy bogoojczyźnianej propagandy. Świat miejscami bardzo podobny do naszego. Tuwim Movie to film, w którym wiek po debiucie poety zagrali znani i nieznani mieszkańcy Łodzi. I nie tylko. Intelektualiści, robotnicy, młodzież, seniorki, ważne persony obok imigrantów i wykluczonych — wszyscy, którzy dali się zaprosić do czytania Tuwima.

Talent Tuwima rodził się wśród szarych łódzkich murów, w ogniu walk Rewolucji 1905 roku, w zaułkach pełnych wyzysku i nędzy. Ten świat zderzyli ze współczesnym obliczem Łodzi twórcy filmu Tuwim Movie. Stef Brajter, reżyser i operator, zadbał o niespodzianki dla spostrzegawczych miłośników Łodzi, a Suavas Lewy, łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista, wyłuskał z wierszy ich dźwiękową naturę, przekładając je i opracowując na chór oraz opatrzył film nutami i audio-sferą, która być może otaczała młodego poetę.

Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy

Podczas zdjęć powstały także krótkie filmy-wiersze z udziałem mieszkańców Łodzi i gości, które można oglądać tutaj.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij