Miasto

Tutaj Tuwim

Nie wiemy, czy Julian Tuwim przyjąłby zaproszenie do Świetlicy Krytyki Politycznej, ale gdyby żył, na pewno bardzo byśmy chcieli go tutaj gościć.

A oto nasze propozycje obchodów Roku Tuwima: 

Po najświeższe informacje i wiele innych atrakcji zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

 

Wyniki konkursu literackiego „Tutaj Tuwim”

 

Miło nam ogłosić, że znamy już laureatów konkursu tuwimowskiego na formę literacką nawiązującą do tekstów poety (wiersz lub esej). Jury obradujące w składzie: Marta Zdanowska (literaturoznawczyni), Joanna Filipczak-Zaród (koordynatorka projektu „Tutaj Tuwim”) i Hanna Gill-Piątek (opiekunka artystyczna projektu), postanowiło przyznać 3 nagrody oraz 4 wyróżnienia.

 

I nagrodę w formie bonów do Empiku o wartości 175 złotych otrzymuje Dominika Marciniak z 23 Gimnazjum w Łodzi za wiersz Twarze inspirowany fragmentem z Mieszkańców Juliana Tuwima.[link]

 

II nagroda (100 zł w bonach) wędruje w ręce Dawida Żebrowskiego za wiersz Straszne życie oparty na tej samej inspiracji.

 

III nagroda (50 zł w bonach) za utwór Łódź trafia do Magdaleny Maczuby.

 

Wyróżnienia w formie bonu o wartości 25 zł otrzymują: Tomasz Grześków, Dina Fester, Barbara Szczęsna i Violetta Drozdowska.

 

Wszystkim Wam razem z Tuwimem serdecznie gratulujemy. Informację o odbiorze nagród prześlemy mailowo.


________________________________________________________ 

Konkurs literacki dla szkół gimnazjalnych ponadgimnazjalnych

Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie literackim, szczegóły i regulamin na stronie

Termin nadsyłania prac: do 28 listopada 2013 roku.

Tematy:

Esej:

1) Rozwarstwienie. Obraz biedy i bogactwa w wierszach Juliana Tuwima

2) Polityka. Militaryzm, antysemityzm, socjalizm. Jak wiersze Tuwima miały się do idei głoszonych przez ówczesnych polityków.

3) Aktualność. Czy możemy znaleźć w wierszach Tuwima elementy wciąż aktualne.

Wiersz (inspirowany którymś z poniższych cytatów):

1) „Straszne mieszkania. W strasznych mieszkaniach
Strasznie mieszkają straszni mieszczanie.” („Mieszkańcy”)

2) „Jakby tu miasto przystroić w rym?
Miasto jesienią, posępne, nudne… 
Szary i siny i bury dym 
I kraty ulic, skupione, brudne.” („Rym”)

3) „Ledwo słoneczko uderzy 
W okno złocistym promykiem, 
Budzę się hoży i świeży 
Z antypaństwowym okrzykiem.” („Mój dzionek”)

Główna nagroda: karta prezentowa do Empiku na 150 zł

________________________________________________________ 

Premiera filmu Tuwim Movie w Łodzi

29 października, wtorek, g.18.00, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101

Dzień dobry, mówi Tuwim. A właściwie nie tylko mówi, ale też pokazuje swój świat. Czasem pełen liryki, ale częściej pasji i sprzeciwu wobec wszechobecnej biedy, nadużyć możnych czy bogoojczyźnianej propagandy. Świat miejscami bardzo podobny do naszego. Tuwim Movie to film, w którym wiek po debiucie poety zagrali znani i nieznani mieszkańcy Łodzi. I nie tylko. Intelektualiści, robotnicy, młodzież, seniorki, ważne persony obok imigrantów i wykluczonych – wszyscy, którzy dali się zaprosić do czytania Tuwima.

Talent Tuwima rodził się wśród szarych łódzkich murów, w ogniu walk Rewolucji 1905 roku, w zaułkach pełnych wyzysku i nędzy. Ten świat zderzyli ze współczesnym obliczem Łodzi twórcy filmu Tuwim Movie. Stef Brajter, reżyser i operator, zadbał o niespodzianki dla spostrzegawczych miłośników Łodzi, a Suavas Lewy, łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista, wyłuskał z wierszy ich dźwiękową naturę, przekładając je i opracowując na chór oraz opatrzył film nutami i audio-sferą, która być może otaczała młodego poetę.

Po filmie porozmawiamy o tym czy wiersze Tuwima zachowały do dziś aktualność, czy może — pisane pod wpływem bieżących wydarzeń i obserwacji — są już tylko pomnikiem pewnej epoki. Czy z twórczości Tuwima jesteśmy w stanie odnaleźć komentarz do bieżących wydarzeń politycznych i sytuacji społecznej?

Udział wezmą: prof. Zdzisława Janowska, dr hab. prof. UŁ Tomasz Cieślak i dr Przemysław Owczarek.
Prowadzenie: Joanna Filipczak-Zaród.

 

Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy

________________________________________________________ 

Nowe przypinki

Podczas wydarzeń projektu rozdajemy Wam na pamiątkę przyinki z tuwimowymi cytatami. Miło nam poinformować, że nasza kolekcja pinów wzbogaciła się o kolejne wzory:

       

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniach!

________________________________________________________

Tuwim MovieJuż za chwilę premiera filmu Tuwim Movie
, który powstaje w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi w ramach projektów Tutaj Tuwim i TuwiMovie.
 

Tuwim Movie to cykl filmów na których łodzianie i łodzianki (a także goście) czytają wiersze Tuwima, a które zostaną opublikowane do 13 września 2013. Data nieprzypadkowa, bo wtedy przypada 119. rocznica urodzin Juliana Tuwima.

Od maja powstaje cykl filmików, w których łodzianie czytają Tuwima. Siedząc obok pisarza, na ławeczce przed Pałacem Heinzla każdy, kto wyraził chęć, mógł odczytać do kamery fragment wybranych wierszy. Nie pojawiła się tam jednak ani „Lokomotywa” ani „Ptasie Radio”, z którymi najczęściej go kojarzymy. Wiersze jakie wybraliśmy prezentują inną stronę twórczości poety – tę przeznaczoną dla dorosłych. I tak przeczytaliśmy m.in. „Mieszkańców”, „Mój dzionek”, „Sprzeczkę z żoną”, „Walkę” i oczywiście „Łódź”.

Łodzianie chętnie i kreatywnie brali udział w projekcie i tworzyli zupełnie nowe interpretacje wierszy. Czytały osoby publiczne, rodzice z dziećmi, przyjezdni, miejscowi, a nawet cała klasa szkolna.

Pokazujemy, że wiersze Juliana Tuwima mimo upływu lat, wcale nie straciły na aktualności. Wciąż każdy z nas może znaleźć w nich coś dla siebie i z pewnością te same odczucia mieli uczestnicy projektu, kiedy czytali poszczególne utwory. Z okazji Roku Tuwimowskiego warto wydobyć i przypomnieć mniej znaną część twórczości poety — polityczną, społeczną, zaangażowaną.

Na tydzień przed urodzinami Tuwima na naszym kanale w serwisie YouTube, codziennie ukaże się jeden odcinek cyklu.

Efekty montażowe możemy podziwiać dzięki Stefanowi Brajterowi, który zajął się w całości nagraniem i postprodukcją filmu.

Filmy, prezentowane na naszym YouTube’owym kanale, posłużą też jako kanwa do stworzenia dłuższej etiudy filmowej której tematem jest poszukiwanie współczesnych śladów obecności Tuwima. Premiera filmu odbędzie się w Łodzi, 29 października 2013. O projekcjach filmu na terenie całego kraju będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy.

________________________________________________________


Slam poetycki TWM:LDZ

13 września przypada 119 rocznica urodzin Juliana Tuwima. Z tej okazji Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi wraz z Domem Literatury łączą siły i organizują pierwszy łódzki SlamTuwimowski.

Dom Literatury (Roosevelta 17), 14 września (sobota), g. 19.30

Czym jest Slam? To recytowanie wierszy przed zgromadzoną publicznością, w luźnym klimacie, gdzie ważniejsze od tego jaki wiersz się recytuje jest to, w jakiej formie jest on recytowany.

Slam Tuwimowski to najlepszy prezent urodzinowy jaki można zrobić Julianowi Tuwimowi. Pokażemy, że do dziś aktualne treści zawarte w jego twórczości inspirują współczesnych poetów i pisarzy.

Nasz Slam odbywa się w systemie pucharowym: uczestnicy zostają rozlosowani i do finału rywalizują ze sobą w parach (maksimum 16 uczestników). Co najmniej jeden z przygotowanych tekstów ma być inspirowany twórczością Juliana Tuwima. W I rundzie i ćwierćfinale slamerzy mają po 2 minuty na prezentację tekstów, w półfinale – 3, a w finale – 5 minut. O tym, kto wygra, decyduje publiczność!

Dla zwycięzcy bardzo atrakcyjna nagroda – 500 złotych, dla wszystkich uczestników nagrody książkowe, a dla publiczności – konkursy.

Tuwim urodził się w Łodzi, więc tutaj najhuczniej świętujemy jego urodziny. Slamowi towarzyszy koncert zespołu Fonetyka, synthrockowego bandu, który postawił tekstowo na „poetów wyklętych” i wyszedł z tego starcia zwycięsko. Debiutowali dobrze przyjętym albumem z tekstami Rafała Wojaczka „Requiem dla Wojaczka”, obecnie promują materiał koncertowy z przygotowywanej płyty „Bursa”. Koncertowi towarzyszą wizualizacje Wawrzyńca Hłaski.

Po Slamie odbędzie się afterparty w klubie Niebostan (Piotrkowska 17).

________________________________________________________

„Tuwim movie” – robimy film z udziałem mieszkańców Łodzi

wiosnalato 2013

Do realizacji krótkiego filmu „Tuwim movie” zapraszamy wszystkich łodzian. Siedząc na ławeczce, będziemy czytali fragmenty wierszy, które potem złożymy w krótki film „Tuwim movie”. Czytamy m. in. Łódź, Mieszkańców, Walkę. W filmie wystąpią też łódzkie sławy 🙂

Terminy zdjęć:
24 maja (piątek) od g. 14,
16 czerwca (niedziela), od g. 19,
19 czerwca (środa), od g. 18.

Na planie jesteśmy zwykle ok. półtorej godziny. W razie złej pogody zdjęcia odbywają się w Świetlicy KP na Piotrkowskiej 101.

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w projekt, a nie mogą pojawić się na planie, prosimy o zgłaszanie się na adres [email protected] lub telefonicznie (502-304-774), by umówić się w dogodnym terminie.

Dołącz do wydarzenia na facebooku. Zobacz pierwsze ujęcia:


________________________________________________________

Fotorelacja z manifestacji poetyckiej „Tuwim polityczny”
We wtorek 21 maja 2013 przed wejściem do Urzędu Miasta Łodzi odbyła się manifestacja poetycka. Zebrani pod magistratem łodzianie i łodzianki głośno odczytywali wybrane zaangażowane społecznie i politycznie wiersze Juliana Tuwima, w rękach trzymając transparenty z cytatami z twórczości poety.
Fotorelacja

________________________________________________________

„Małe co nieco” o Irenie Tuwim

22 maja 2013

O siostrze poety, Irenie Tuwim, tłumaczce „Kubusia Puchatka”, opowiedzą łódzkie przewodniczki, Anna Musiałowicz i Paulina Machałowska. W programie m.in. fragmenty jej poezji, muzyka przedwojennej Łodzi, opowieści o domu rodzinnym Ireny i Juliana, a także krótki spacer jej śladami.
Więcej

_______________________________________________________________

Tuwim polityczny – manifestacja poetycka
21 maja 2013

Czy poezja Juliana Tuwima jest nadal aktualna? Czy treści społeczne i polityczne w niej zawarte pasują do współczesnej rzeczywistości? Chcemy to sprawdzić. W tym celu zapraszamy na manifestację „Tuwim polityczny” pod Urzędem Miasta Łodzi, na której głośno odczytamy wybrane wiersze poety i zaprezentujemy ciekawe cytaty na transparentach. Godzinę manifestacji zaplanowaliśmy tak, żeby wychodzący z pracy urzędnicy mogli się do nas przyłączyć.
Więcej

_______________________________________________________________

Tuwim w łódzkich tramwajach

A w maju
Zwykłem jeździć, szanowni panowie,
Na przedniej platformie tramwaju!
(Do krytyków)

Przyszedł maj, a wraz z nim w łódzkich tramwajach zagościła poezja Juliana Tuwima. Będzie towarzyszyła pasażerom aż do grudnia.

Dlaczego wysłaliśmy Tuwima w podróż po Łodzi?

Bo chcemy ożywić miasto. Przecież aby czytać wiersze, nie trzeba siedzieć w zakurzonej bibliotece. Przestrzeń publiczna to najlepsze miejsce dla wierszy poety tak bardzo związanego z Łodzią, opisującego jej urodę, często niewidoczną na pierwszy rzut oka, oraz skłaniającego do refleksji nad jej tożsamością i niełatwymi losami.

Bo chcemy pokazać Juliana Tuwima jako postać współczesną, bliską szczególnie młodemu pokoleniu łodzian, mówiącą zrozumiałym dla nich językiem.

Bo chcemy przypomnieć, że Tuwim miał niezwykłą wrażliwość społeczną i był uważnym obserwatorem, a wiele problemów, z którymi się stykał, dotyczy łódzkiej teraźniejszości.

Bo chcemy przypomnieć mieszkańcom Łodzi, że Tuwim jest „nasz” i możemy się nim chwalić!

Bo chcemy umilić życie tym łodzianom i łodziankom, którzy wybierają tramwaj, czyli przyjazny miastu i środowisku środek transportu.

Akcja „Tuwim w tramwajach” jest realizowana w partnerstwie z łódzkim MPK i trwa od maja do grudnia 2013 roku. Na start akcji wybraliśmy 5 wierszy: „Łódź”, „Do prostego człowieka”, „… [Nie śmiej się z nich]”, „Mój dzionek” i fragment z „Kwiatów Polskich”. Druga odsłona akcji nastąpi po rozstrzygnięciu konkursu graficznego na przełomie czerwca i lipca.

   

 

 

_______________________________________________________________

Tablet za tuwimowski mem. Konkurs z nagrodami

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich łodzianek i łodzian. Czekamy na zainspirowane Tuwimem plakaty, memy, „demotywatory”, projekty pinów czy koszulek. Autor najciekawszej pracy otrzyma tablet Wacom Bamboo Manga, a najciekawsze prace zostaną zrealizowane i pojadą w wakacje w łódzkich tramwajach.
Więcej

_______________________________________________________________

TUTAJ TUWIM na Facebooku i Twitterze

Zapraszamy:
facebook.com/tutajtuwim
twitter.com/tutajtuwim

_______________________________________________________________

Rusza TUTAJ TUWIM!
23 kwietnia 2013

Zaczynamy nie od wykładów poświęconych biografii i twórczości poety, a od dyskusji pt. „Łódź – Warszawa, kiepska sprawa”.

Nie miałem serca do Warszawy,
Gdy opuszczałem miasto Łódź,
Polami sunął zmierzch zmurszały,
Pogrzebem w mgłę się pociąg wlókł,
(…)
Kamienie lepiej w Łodzi tłuc,
I po cóż jechać do Warszawy?

Tak Julian Tuwim pisał o swojej przeprowadzce, a jednak opuścił Łódź i zamieszkał w Warszawie. I dzisiaj mnóstwo łodzian, także łódzkich twórców, przeprowadza się do stolicy lub tam znajduje pracę i spędza większość czasu. Dlaczego tak się dzieje? Czy powody wyjazdów zmieniły się od czasów Tuwima?
Więcej


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij