Miasto

Tutaj Tuwim – opis projektu

Nie wiemy, czy Julian Tuwim przyjąłby zaproszenie do Świetlicy Krytyki Politycznej, ale gdyby żył, na pewno bardzo byśmy chcieli go tutaj zaprosić.

Dzień dobry, tutaj Tuwim. A w jakiej sprawie?

Żeby opowiedzieć o sensie społecznego zaangażowania i ostrzec przed pokusą wycofania się na pozycje „strasznych mieszczan”.

Żeby satyrą wybić Państwu z głowy niepotrzebny patos.

Żeby przypomnieć, czym może zachwycić Łódź.

Żeby wzruszyć liryką miłosną.

Mało który poeta potrafił tak zgrabnie przelać na papier nasze myśli. Rozpoczęty w styczniu 2013 Rok Juliana Tuwima obchodzimy z prawdziwym entuzjazmem. A Państwa zapraszamy do udziału w naszym projekcie TUTAJ TUWIM.

TUTAJ TUWIM – co to za projekt?

Projekt TUTAJ TUWIM ma na celu rozwinięcie i uzupełnienie obchodów „Roku Tuwima” poprzez aktywne zachęcanie mieszkańców Łodzi – szczególnie młodych – do zdobywania i rozwijania wiedzy o tym wielkim łodzianinie. Oprócz upowszechniania wiedzy o sylwetce i twórczości Juliana Tuwima, omówimy tło jego twórczości: Łódź z jej historią, tożsamością i problemami. Niektóre z nich – jak ucieczka z miasta artystów i młodych ludzi czy brak tolerancji – nie straciły wcale na aktualności. Chcemy pokazać Juliana Tuwima jako postać współczesną, bliską szczególnie młodemu pokoleniu łodzian, mówiącą zrozumiałym dla nich językiem. Będziemy też zachęcać młodzież do aktywnego tworzenia własnych form opartych na dorobku i życiu artysty, aby wzmocnić pozytywną identyfikację z miastem i jednym z jego najważniejszych twórców.

TUTAJ TUWIM – kto to robi?

Projekt TUTAJ TUWIM realizuje Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, która jest częścią Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Świetlica to tętniące życiem i otwarte dla wszystkich miejsce, które staje się ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta. Kilka razy w tygodniu odbywają się tu dyskusje, warsztaty, seminaria, wystawy. Współpracujemy z kilkudziesięcioma łódzkimi organizacjami i instytucjami kultury, a także z lokalnymi artystami i twórcami festiwali. Świetlicę tworzy grupa młodych osób – studentów, doktorantów i aktywistów, którym bliski jest etos inteligenckiego, obywatelskiego zaangażowania w sprawy publiczne. Jako Klub Krytyki Politycznej w Łodzi już od kilku lat staramy się ożywić zainteresowanie łodzian ważnymi problemami społecznymi oraz popularyzować łódzką kulturę i naukę. Realizujemy też wiele akcji skierowanych do młodzieży. W działaniu nie ograniczamy się do spotkań i wykładów, wiele naszych wydarzeń realizujemy w plenerze z aktywnym udziałem publiczności.

Wydarzenia projektu TUTAJ TUWIM objęła honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Jest on dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi oraz objęty opieką merytoryczną Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim. Naszymi partnerami są Dom Literatury i łódzkie MPK.

TUTAJ TUWIM – co planujemy?

kwiecień – listopad 2013: 2 konkursy z nagrodami (graficzny i literacki) dla młodzieży i dorosłych,

maj – grudzień 2013: akcję Tuwim w tramwajach (w partnerstwie z łódzkim MPK),

kwiecień – listopad 2013: co najmniej 4 spotkania lub wykłady w Świetlicy Krytyki Politycznej,

21 maja 2013: akcję artystyczną Tuwim polityczny przed Urzędem Miasta (a dzień wcześniej warsztaty robienia transparentów),

20-26 maja 2013: realizację przy ławeczce krótkiego filmu Tuwim movie z udziałem znanych i mniej znanych łodzian,

20 czerwca 2013: tuwimowskie warsztaty dla dzieci Fabryka książek,

czerwiec – wrzesień 2013: letnią czytelnię tuwimowską z recytacjami,

14 września 2013: slam poetycki TWM:LDZ zakończony koncertem (w partnerstwie z Domem Literatury)

POLECANE LINKI:
Rok Tuwima w Łodzi
Rok Tuwima na portalu Urzędu Miasta Łodzi
Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij