Miasto

Tutaj Tuwim. Łódź – Warszawa, kiepska sprawa

„Kamienie lepiej w Łodzi tłuc, i po cóż jechać do Warszawy?” - pisał Tuwim. A jednak przeprowadził się do stolicy.

23 kwietnia, wtorek, g. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna)

W spotkaniu wezmą udział Kinga Dunin (KP), Jacek Grudzień (Dyrektor TVP Łódź) oraz prof. Andrzej Majer (Instytut Socjologii UŁ).
Prowadzenie: Hanna Gill-Piątek

Nie wiemy, czy Julian Tuwim przyjąłby zaproszenie do Świetlicy Krytyki Politycznej, ale gdyby żył, na pewno bardzo byśmy chcieli go tutaj zaprosić. Mało który poeta potrafił tak zgrabnie przelać na papier nasze myśli. Rozpoczęty w styczniu Rok Juliana Tuwima obchodzimy z prawdziwym entuzjazmem i zapraszamy do udziału w naszym projekcie „Tutaj Tuwim”.

Zaczynamy nie od wykładów poświęconych biografii i twórczości poety, a od dyskusji pt. „Łódź – Warszawa, kiepska sprawa”.

Nie miałem serca do Warszawy,
Gdy opuszczałem miasto Łódź,
Polami sunął zmierzch zmurszały,
Pogrzebem w mgłę się pociąg wlókł,
(…)
Kamienie lepiej w Łodzi tłuc,
I po cóż jechać do Warszawy?

Tak Julian Tuwim pisał o swojej przeprowadzce, a jednak opuścił Łódź i zamieszkał w Warszawie. I dzisiaj mnóstwo łodzian, także łódzkich twórców, przeprowadza się do stolicy lub tam znajduje pracę i spędza większość czasu. Dlaczego tak się dzieje? Czy powody wyjazdów zmieniły się od czasów Tuwima?


Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij