"Teatr w ruchu" to projekt – wędrówka. Świetlica wyrusza w Beskidy by stworzyć spektakl. To będą niezwykłe wakacje!
W ramach programu Instytutu Teatralnego Lato w teatrze finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce zrealizujemy specjalne warsztaty w terenie prowadzone przez reżysera i aktorów, których efektem będzie prezentacja teatralna.
Teatr w Ruchu to projekt – wędrówka, który ma na celu poznawanie teatru i samych siebie. Wspólnie z grupą O! Świetlicy wyruszymy w Beskidy, gdzie będziemy poznawać nowe miejsca, a także nowe narzędzia i techniki teatralne.
W projekcie Teatr W Ruchu weźmie udział 20 osób w dwóch grupach wiekowych.
Warsztaty będą się odbywać w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” oraz w Beskidach między 13 lipca a 26 lipca 2016. Daty i godziny pokazów finałowych podamy w najbliższym czasie.
Scenariusz widowiska i wędrówki po górach powstanie przy współpracy zespołu pedagogów teatru i etnografów. Uczestnicy – dzieci i młodzież z Cieszyna – przedstawią swoją interpretację wędrówki po górach w formie widowiska o charakterze otwartym. Wykorzystamy w tym celu dawny budynek celników w Cieszynie (w nim mieści się nasza Świetlica), aby stała się na czas wydarzenia teatralnego symboliczną „mapą Beskidów”.
Obserwój nasze postępy na facebooku!
PROWADZĄCY WARSZTATY:
Bogusław Słupczyński – aktor, reżyser, pedagog teatru, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelerowicza w Warszawie, aktor Teatru Polskiego w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka, w latach 1993-1995 utworzył Teatr Studio Aktorskie w Puławach, od 1996 związany z nurtem etnicznym i antropologicznych w teatrze. Założyciel Teatru Cieszyńskie Studio Teatralne oraz uzupełniającego teatralną działalność Stowarzyszenia Na Rzecz Odnowy
i Współistnienia Kultur „Sałasz” w Cieszynie.
Rafał Soliński (asystent Bogusława Słupczyńskiego) – aktor, związany z Teatrem Cieszyńskie Studio Teatralne, członek i współzałożyciel kabaretu „Noł Nejm”, zajmuje się fotografią oraz video-dokumentacją.
Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski
– 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.
Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków. W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Zobacz fragment pierszego spektaklu w wykonaniu cieszyńskich dzieci pt.: Okruchy.
Partnerem projektu jest Cieszyńskie Studio Teatralne, prowadzony przez
Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”.
Pytania w sprawie projektu Teatr W Ruchu i organizacji wypoczynku letniego dla dzieci z O!Świetlicy można kierować na adres e-mailowy: [email protected]
Więcej o naszym projekcie na stronie Lata w Teatrze
Więcej o programie:
www.latowteatrze.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.e-teatr.pl/pl/index.html
www.facebook.com/instytutteatralny