Miasto

Teatr w ruchu. Projekt – wędrówka.

"Teatr w ruchu" to projekt – wędrówka. Świetlica wyrusza w Beskidy by stworzyć spektakl. To będą niezwykłe wakacje!

W ramach programu Instytutu Teatralnego Lato w teatrze finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce zrealizujemy specjalne warsztaty w terenie prowadzone przez reżysera i aktorów, których efektem będzie prezentacja teatralna.

Teatr w Ruchu to projekt – wędrówka, który ma na celu poznawanie teatru i samych siebie. Wspólnie z grupą O! Świetlicy wyruszymy w Beskidy, gdzie będziemy poznawać nowe miejsca, a także nowe narzędzia i techniki teatralne.

W projekcie Teatr W Ruchu weźmie udział 20 osób w dwóch grupach wiekowych.
Warsztaty będą się odbywać w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” oraz w Beskidach między 13 lipca a 26 lipca 2016. Daty i godziny pokazów finałowych podamy w najbliższym czasie.

Scenariusz widowiska i wędrówki po górach powstanie przy współpracy zespołu pedagogów teatru i etnografów. Uczestnicy – dzieci i młodzież z Cieszyna – przedstawią swoją interpretację wędrówki po górach w formie widowiska o charakterze otwartym. Wykorzystamy w tym celu dawny budynek celników w Cieszynie (w nim mieści się nasza Świetlica), aby stała się na czas wydarzenia teatralnego symboliczną „mapą Beskidów”.

Obserwój nasze postępy na facebooku!

PROWADZĄCY WARSZTATY:

Bogusław Słupczyński – aktor, reżyser, pedagog teatru, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelerowicza w Warszawie, aktor Teatru Polskiego w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka, w latach 1993-1995 utworzył Teatr Studio Aktorskie w Puławach, od 1996 związany z nurtem etnicznym i antropologicznych w teatrze. Założyciel Teatru Cieszyńskie Studio Teatralne oraz uzupełniającego teatralną działalność Stowarzyszenia Na Rzecz Odnowy
i Współistnienia Kultur „Sałasz” w Cieszynie.

Rafał Soliński (asystent Bogusława Słupczyńskiego) – aktor, związany z Teatrem Cieszyńskie Studio Teatralne, członek i współzałożyciel kabaretu „Noł Nejm”, zajmuje się fotografią oraz video-dokumentacją.

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski
– 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.
Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków. W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Zobacz fragment pierszego spektaklu w wykonaniu cieszyńskich dzieci pt.: Okruchy.

Partnerem projektu jest Cieszyńskie Studio Teatralne, prowadzony przez
Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”.

Pytania w sprawie projektu Teatr W Ruchu i organizacji wypoczynku letniego dla dzieci z O!Świetlicy można kierować na adres e-mailowy: [email protected]

Więcej o naszym projekcie na stronie Lata w Teatrze
Więcej o programie:
www.latowteatrze.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.e-teatr.pl/pl/index.html
www.facebook.com/instytutteatralny

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij