Miasto

Szczuka o Janion. Transe – traumy – transgresje

O biografii legendy polskiej humanistyki opowie autorka, była seminarzystka Marii Janion, Kazimiera Szczuka.

4 kwietnia, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro

Zapraszamy na spotkanie poświęcone pierwszemu tomowi biografii znawczyni romantyzmu, zatytułowanemu Janion. Transe – traumy – transgresje. Tom 1. Niedobre dziecię.

Spotkanie z Kazimierą Szczuką poprowadzi Marta Zdanowska.

„Do Łodzi przyjechałam jesienią, na egzaminy wstępne. Miałam trochę szmat w walizce, jakieś książki przywiezione z Wilna, nawet egzemplarze Wiadomości Literackich. (…) Zdawałam na dwa kierunki, na oba się dostałam. (…) W czasach, gdy tam dotarłam, Łódź była może i obdrapana, ale nie zrujnowana, nie zburzona. Przejęła zaraz po wojnie funkcje Warszawy i stała się miejscem bardzo ważnym, niezwykle ożywionym intelektualnie. Wszyscy, którzy nie mogli mieszkać w zburzonej Warszawie, a chcieli tam z czasem się przedostać, osiedlali się w Łodzi. Prowadzili działalność kulturalną. (…) No i tam wychodziła Kuźnica, ważne pismo lewicowe, redagowane przez Stefana Żółkiewskiego, który był słynnym łowcą dusz” – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i królowa matka polskiego feminizmu.

Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, o młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij