Miasto

Sydow: Białystok płonie

Świetna dziewczyna, uśmiechnięty chłopak, chcieli tu ułożyć sobie życie. I co ich spotyka w „wielokulturowym mieście kresów"?

Obudziłem się w nocy ze środy na czwartek i zobaczyłem, że strażacy wbiegają do trzeciej klatki w moim bloku. Ktoś podpalił drzwi domu, gdzie mieszka obcokrajowiec. Świetna dziewczyna, uśmiechnięty chłopak, kochają się, chcieli tu ułożyć sobie życie. I co ich spotyka?

Dużą wagę należy przykładać do promocji Miasta jako wielokulturowego ośrodka pogranicza w kraju i poza jego granicami.

Na jednym z regionalnych facebookowych profili mieszkaniec Białegostoku z przekąsem zażartował, że po kolejnym ataku rasistowskim w Białymstoku Biuro Promocji Miasta można spokojnie zamknąć, bo przecież i tak ich działania nie mają sensu.

Zgadzam się. Zaoszczędzone pieniądze z pensji urzędników można by przeznaczyć chociażby na odśnieżanie ulic następnej zimy albo inne, bardziej potrzebne działania. Podaję przykłady: wybetonowanie skweru w centrum miasta, poszerzenie jakiejś ulicy albo po prostu na premie dla innych urzędników! By żyło się lepiej. Wszystkim. Oprócz obcokrajowców.

Kierunek działań D.2.4. Budowa i umacnianie marki Białegostoku jako wielokulturowego Miasta kresów Unii Europejskiej w oparciu o prestiżowe przedsięwzięcia kulturalne.

W czwartek 9 maja, w południe, prezydent zwołał razem z komendantem policji konferencję. Powiedział, że jest mu bardzo przykro, że potępia takie wydarzenia z całego serca i że szkodzą one wizerunkowi Białegostoku. Przypomnijmy więc wypowiedź Tadeusza Truskolaskiego dokładnie sprzed roku, dotyczącą innych rasistowskich ataków: „Takie zdarzenia oczywiście miały miejsce, natomiast są to zdarzenia jednostkowe, które nie zmieniają ogólnego obrazu miasta (cytat za: Superwizjer TVN, Gdzie w Polsce neonazistom najlepiej się wiedzie).

Nie chodzi o to, żeby wypominać te słowa; mam po prostu nadzieję, że włodarze miasta w końcu zrozumieją, że problem istnieje i nie rozwiążą go nawet największe nakłady na promocję i największe festiwale. Tego się nie da zamieść pod dywan.

Miasto jest w sposób naturalny predysponowane do pełnienia funkcji wielokulturowego Miasta kresów Unii Europejskiej.

Członkostwo w Unii Europejskiej stwarza szanse wykorzystania endogenicznych walorów, np. wielokulturowości.

Wszystkie cytaty kursywą pochodzą ze Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011-2020 plus, dostępnej tutaj.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij