Miasto

Studiotok: HIV/AIDS – gdy krucjata zastępuje profilaktykę

Czy casus Grecji może powtórzyć się w Polsce? Film i debata.

2 grudnia, poniedziałek, Teatr Studio, PKiN, Warszawa
18:00 Pokaz filmu: Ruiny: kronika antyhifowej nagonki (polskie napisy)
19:00 Debata

Udział wezmą:
Elizabeth Pisani – autorka książki The Wisdom of the Whores 
Magdalena Bartnik – szefowa Fundacji Redukcji Szkód
Dionis Sturis – autor książki Grecja. Gorzkie pomarańcze, reporter Radia TOK FM
Jakub Janiszewski – autor książki Kto w Polsce ma HIV?, publicysta Radia TOK FM

Punktem wyjścia do dyskusji będzie film Zoe Mavroudi „Ruiny: kronika antyhifowej nagonki” (udostępniony za darmo od 1 grudnia na portalu tokfm.pl) dokumentujący działania greckiego resortu siłowego w maju 2012. Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w centrum Aten umundurowane oddziały policji zatrzymały setki podejrzanych o prostytucję kobiet. Następnie bez ich zgody, oświadczeń woli i poszanowania anonimowości wykonano u nich testy w kierunku HIV. Te, których wyniki wskazywały na zakażenie – aresztowano, a ich dane, wraz ze zdjęciami twarzy i sylwetki – opublikowano w prasie. Czy tamta, inspirowana politycznie nagonka, będąca złamaniem wszelkich prawno-człowieczych norm mogłaby wydarzyć się w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać razem z zaproszonymi gośćmi.
 

Elizabeth Pisani, absolwentka sinologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, pracowała najpierw jako reporterka agencji Reuters w Chinach, potem porzuciła zawód dziennikarki na rzecz pracy w sektorze zdrowotnym. Ukończyła studia magisterskie w London School of Hygiene & Tropical Medicine, później zaś, na tej samej uczelni obroniła doktorat w dziedzinie epidemiologii. Jej książka napisana reporteskim, żywym stylem stanowi podsumowanie kilkunastu lat pracy – najpierw jako pracownicy UNAIDS, potem – jako doradczyni rządu Indonezji w  kwestiach powiązanych z  budową systemu zapobiegania i leczenia HIV/AIDS.  Pisani polemizuje w niej z szeregiem utartych przeświadczeń na temat epidemii, szczególnie zaś podkreśla szkody, do jakich może doprowadzić pokusa lansowania uniwersalizacji rozwiązań i taktyk lekceważących lokalne konteksty kulturowe.

Jakub Janiszewski, dziennikarz radia Tok FM. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Dziennikarstwem zajmuje się od 1999 roku. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, gdzie publikuje reportaże i wywiady. W 2006 opisał historię czterech młodych kobiet zakażonych wirusem HIV przez Simona Mola – znanego działacza na rzecz imigrantów. Wkrótce potem zajął się innym tematem powiązanym z HIV – polityką narkotykową. W swoich audycjach próbuje pokazać problematykę społeczną w kontekście systemu legislacyjnego i praw człowieka. Był nominowany do nagrody Mediatory 2006. 
Więcej o książce Kto w Polsce ma HIV?

Organizator spotkania: Radio TOK FM.
Elizabeth Pisani gości w Polsce na zaproszenie Krytyki Politycznej. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij