Miasto

Spotkanie z Moniką Talarczyk-Gubałą

Pokaz filmu "Pożegnanie z diabłem" w reżyserii Wandy Jakubowskiej i rozmowa o reżyserce.

W ramach cyklu Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie Kino Iluzjon zaprasza na seans filmu Pożegnanie z diabłem w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Przed projekcją polecamy z kolei spotkanie z Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki Wanda Jakubowska. Od nowa. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wiśniewska, naczelna Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.

20 października, czwartek, godz. 19.30, kino Iluzjon, Warszawa

Po dyskusji seans filmu Pożegnanie z diabłem. To nieco mniej znany film Wandy Jakubowskiej z okresu socrealizmu. Schematyczne, czarno-białe ukazanie rzeczywistości odbiera filmowi wiarygodność, na uwagę zasługuje jednak umiejętne stopniowanie napięcia i kreacje aktorskie Antoniny Gordon-Góreckiej i Tadeusza Białoszczyńskiego.

O Wandzie Jakubowskiej

Wanda Jakubowska, zwana „matką polskiego kina”, jest jednocześnie postacią niewygodną, wypartą i wciąż na nowo lustrowaną. Była jedną z pierwszych kobiet, które stanęły za kamerą. Premiera jej debiutu fabularnego, adaptacji „Nad Niemnem” według Elizy Orzeszkowej, miała się odbyć 5 września 1939 roku. Po wojnie odniosła spektakularny sukces filmem obozowym „Ostatni etap”, który zapewnił jej nieśmiertelność i tytuł „matki wszystkich filmów o Holokauście”. Ciągle bardziej doceniona pozostaje za granicą, niż w Polsce.

***

Cena biletów: normalny – 14; ulgowy – 12

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij