Miasto

Spotkanie z Aleksandrą Domańską na Festiwalu Literackim Preteksty

Żydowska pamięć zza Żelaznej Bramy.

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie po raz kolejny włącza się w Festiwal Literacki Preteksty i w ramach tej imprezy zaprasza na spotkanie z pisarką i reżyserką Aleksandrą Domańską, która w swoich utworach zajmuje się „geografią miejsc pamięci”, gdzie przez rekonstrukcję, często pojedynczych artefaktów z przeszłości – odtwarza niekoniecznie dawne wydarzenia, co klimat epok w których żyli m.in. jej najbliżsi. Podczas festiwalowej dyskusji jednym z punktów wyjścia do rozmowy o kontekstach i konstruowaniu pamięci, stanie się jej najnowsza książka pt. Grzybowska 6/10. Lament, dzięki której odsłonią się nam dzieje przedwojennych mieszkańców kamienicy przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, gdzie dziś znajduje się Osiedle za Żelazną Bramą.

Spotkanie z autorką poprowadzą: Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak.

2 października, niedziela, godz. 17.00, Kawiarnia Misz-Masz, Rynek, Gniezno

***

Aleksandra Domańska – reżyserka teatralna i filmowa, scenarzystka i eseistka. Zajmuje się „geografią miejsc pamięci”, stworzyła film dokumentalny o warszawskiej kamienicy, w której mieszka pt. Wilcza 11, a na realizację czeka projekt filmowy o domu jej matki Grzybowska 6/10. Natomiast Chełm, czyli rodzinne miasto jej ojca, stał się bohaterem eseju Poświadczenie obywatelstwa. Poza tym w 2013 roku wydała książkę opowiadającą historię babci Ulica cioci Oli. Z dziejów jednej rewolucjonistki, a w tym także w formie książkowej dzieło Grzybowska 6/10. Lament, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Czytaj także:

Sztuka jako wojna – fragment książki

Śledzę historię przez dziurkę od klucza [rozmowa z Aleksandrą Domańską]

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij