Miasto

Społeczne tworzenie seksualności – wykład Jacka Kochanowskiego

Spotkanie zamykające jesienną edycję cyklu Uniwersytetu Queer. 18 grudnia, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP.

W ramach Uniwersytetu Queer zapraszamy na zamykający jesienną edycję cyklu wykład dr. hab. Jacka Kochanowskiego Społeczne tworzenie seksualności.

Spotkanie towarzyszy premierze książki Stevena Seidmana Społeczne tworzenie seksualności (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012).

18 grudnia, wtorek, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna

W Polsce wciąż wiele oporów budzi teza, że płeć jest w znacznym stopniu wytworem kulturowym. Tymczasem książka Stevena Seidmana Społeczne tworzenie seksualności oparta jest na twierdzeniu tym bardziej „nieoczywistym”: także seksualność jest tworem kulturowym. To społeczeństwo decyduje o tym, w jaki sposób, w jakich warunkach i z kim zaspokajamy pragnienia erotyczne, tworząc „seksualne skrypty” i zmuszając nas do ich przestrzegania. Seks nie zawsze jest bramą do wolności. Tradycja, która wiedzie od Freuda, przez Foucaulta aż po współczesne badania queer stara się na przekonać do tego, że „naturalny” seks należy traktować z co najmniej taką samą podejrzliwością, jak „naturalną” płeć.

Dr hab. Jacek Kochanowski – adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, profesor w Zakładzie Socjologii WSTiJO w Warszawie, socjolog seksualności, zajmuje się m.in. gender/queer studies, badaniami postkolonialnymi i performatyką. Wkrótce nakładem WN PWN ukaże się jego nowa książka Socjologia seksualności. Marginesy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij