Miasto

Społeczeństwo obywatelskie kobiet

Kobiety w wyborach samorządowych - rozmowa z Kazimierą Szczuką, Lidią Makowską i Michałem Sutowskim w Świetlicy KP w Trójmieście.

Plakaty wyborcze mijamy na każdym kroku – czy zwrócili Państwo uwagę, z którego miejsca na listach wyborczych startują kobiety? Podpowiem, rzadko z pierwszego! W jaki sposób więc tworzyć społeczeństwo, gdzie równy głos będą mieli kobiety i mężczyźni?

Nie można zarzucić braku kobiety w wyborach samorządowych – oczywiście są. Tylko czemu na listach wyborczych zajmują najczęściej miejsca od piątego do dziewiątego? Kwotowo wszystko się zgadza, tylko za każdym razem, gdy mijam plakat pokazujący, że mężczyzna jest na pierwszym miejscu, a kobieta na ostatnim wewnętrznie krzyczę Chcemy suwaka, a nie zasuwać! Jak wyglądają wybory z perspektywy kobiet? Czy stawiając krzyżyk na liście do głosowania płeć kandydata/ki ma dla Państwa znaczenie? Gdzie postawione są kulturowe granice udziału kobiet w polityce? Dlaczego tak trudno o suwak na listach wyborczych i, co realnie może on zmienić na poziomie lokalnym? To tylko niektóre z pytań, jakie chcemy zadać tuż przed wyborami samorządowymi.

Do rozmowy o społeczeństwie obywatelskim kobiet zaproszona została Kazimiera Szczuka, kandydatka w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, autorka wielu publikacji. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca oraz współorganizatorka Manif. Głos w dyskusji prowadzonej przez Michała Sutowskiego, zabierze również Lidia Makowska, działaczka społeczna związana z Kongresem Ruchów Miejskich, kulturolożka, prowadzi Stowarzyszenie Kultura Miejska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Spotkanie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu kobiet z udziałem Kazimiery Szczuki, Lidii Makowskiej i Michała Sutowskiego odbędzie się we wtorek, 4 listopada, o godz. 18.00 w ŚwietlicayKrytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny!

Do rozmowy o wpływie kobiet na politykę lokalną zaproszone zostały również wybrane kandydatki w wyborach samorządowych 2014. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 8 listopada podczas Kongresu Kobiet Pomorza w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ul. Trzy Lipy 3. Na Kongres Kobiet Pomorza obowiązują zapisy.

Kazimiera Szczuka – kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego, feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, autorka wielu publikacji. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca oraz współorganizatorka Manif.

Lidia Makowska – działaczka społeczna związana z Kongresem Ruchów Miejskich, kulturolożka, prowadzi Stowarzyszenie Kultura Miejska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Michał Sutowski – koordynator Instytutu Studiów Zaawansowanych. Absolwent Kolegium MISH UW, politolog i publicysta. Zajmuje się m.in. ideologią polskiej opozycji demokratycznej, polityką rosyjską i niemiecką, a także myślą polityczną Carla Schmitta, Chantal Mouffe i Borysa Kagarlickiego.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego, ścieżki Idea Nieobowiązkowa dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij