Miasto

„Solidarność według kobiet” – film i spotkanie z Ludwiką Wujec

Z Ludwiką Wujec i Michałem Sutowskim rozmawiać będzie prof. Małgorzata Kowalska.

Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku oraz Zmiana Klimatu zapraszają na pokaz specjalny filmu Solidarność według kobiet. Po seansie spotkanie z Ludwiką Wujec bohaterką filmu foraz zaproszonymi goścmi.

23 lutego, poniedziałek, godz. 18.00, Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, Białystok

Solidarność według kobiet to pełnometrażowy dokumeny opowiadający historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce.

Po seansie spotkanie z bohaterką filmu oraz wywiadu rzeki Związki przyjacielskie – Ludwiką Wujec. W spotkaniu udział wezmą Michał Sutowski oraz Małgorzata Kowalska.

O FILMIE

Pełnometrażowy dokument Solidarność według kobiet opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których odwaga, mądrość i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Wystąpiły w nim: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda-Gwiazda, Janina Jankowska, Ewa Kubasiewicz-Houee, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo,  Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec i Ewa Zydorek. Zamieszczono też świadectwa Aliny Pienkowskiej, Anny Walentynowicz i Maryli Płońskiej.

O KSIĄŻCE

Wujec. Związki przyjacielskie
Ludwika Wujec, Michał Sutowski

Ludwika Wujec w rozmowie z Michałem Sutowskim opowiada o dzieciństwie wśród komunistów – na sowieckim Uralu, w powojennej Łodzi i w Warszawie – i o dorosłości w gronie demokratycznej opozycji, która ruszając na pomoc robotnikom, rzuciła wyzwanie machinie autorytarnego państwa. Mówi o swoich żydowskich korzeniach w katolickiej Polsce i o tym, jak przez tytułowe „związki przyjacielskie” trafiła w sam środek Wielkiej Historii Jedna z matek-założycielek prasy podziemnej w PRL-u wspomina ludzi nocami redagujących „Robotnika” w inteligenckiej rzeczpospolitej warszawskiego blokowiska – by później budować III RP. Tłumaczy też, dlaczego rewolucjonista powinien mieć rodzinę i że lepszy świat buduje się razem z przyjaciółmi – choć przecież nie tylko dla nich.

Polecamy wywiad-rzekę z Ludwiką Wujec Związki przyjacielskie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij