Miasto

Skutki transformacji. Polska po 1989 roku – debata

Goście: Sławomir Sierakowski i prof. Andrzej Szahaj. Prowadzenie: dr Ewa Bińczyk

Debata ta ma na celu przybliżenie źródeł oraz skutków polskiej transformacji – przemian społeczno-gospodarczych, które rozpoczęły się w 1989 roku w Polsce. Przybliżymy Państwu założenia Planu Balcerowicza (nazywanego niekiedy terapią szokową), założenia Konsensusu Waszyngtońskiego, z którego czerpano inspiracje podczas opracowywania planu dla Polski oraz ich realne skutki. Czym jest neoliberalizm, co ustalono przy Okrągłym Stole i czego chciał od Polski George Soros? Co łączy naszą transformację z Żelazną Damą albo z Chłopcami z Chicago? Czy warto słuchać porad Banku Światowego albo Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Na te i na wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć nasi goście już 29 kwietnia. Na koniec zapytamy naszych ekspertów o to, czy mają jakieś pomysły na realną poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce.

Goście:

Sławomir Sierakowski – publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca, okazjonalnie dramaturg. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował socjologię, filozofię i ekonomię. Pracował także pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Założyciel i redaktor naczelny pisma Krytyka Polityczna oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Jest prezesem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Skupił wokół Krytyki Politycznej lewicowe środowisko studentów, doktorantów, publicystów, krytyków literackich i teatralnych, artystów i działaczy społecznych.

prof. Andrzej Szahaj – profesor filozofii, od września 2008 r. dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1997 roku kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej. Autor ponad stu publikacji naukowych, w tym ośmiu książek. Zajmuje się głównie filozofią kultury oraz filozofią polityki. Członek Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk. Otrzymał dwukrotnie nagrodę indywidualną Ministra Edukacji Narodowej oraz wielokrotnie nagrody naukowe JM Rektora UMK. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Prowadzenie: dr Ewa Bińczyk – pracuje w Zakładzie Filozofii Nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest absolwentką filozofii i socjologii. W pracy naukowej zajmuje się socjologią wiedzy, filozofią nauki, historią nauki, filozofią języka, społecznymi studiami nad nauką i technologią oraz ich niepożądanymi następstwami.

29 kwietnia, poniedziałęk, godz. 16.00, Klubokawiarnia Kawalerka, Rynek Staromiejski 1, Toruń

Wstęp wolny!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij