Goście: Sławomir Sierakowski i prof. Andrzej Szahaj. Prowadzenie: dr Ewa Bińczyk
Debata ta ma na celu przybliżenie źródeł oraz skutków polskiej transformacji – przemian społeczno-gospodarczych, które rozpoczęły się w 1989 roku w Polsce. Przybliżymy Państwu założenia Planu Balcerowicza (nazywanego niekiedy terapią szokową), założenia Konsensusu Waszyngtońskiego, z którego czerpano inspiracje podczas opracowywania planu dla Polski oraz ich realne skutki. Czym jest neoliberalizm, co ustalono przy Okrągłym Stole i czego chciał od Polski George Soros? Co łączy naszą transformację z Żelazną Damą albo z Chłopcami z Chicago? Czy warto słuchać porad Banku Światowego albo Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Na te i na wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć nasi goście już 29 kwietnia. Na koniec zapytamy naszych ekspertów o to, czy mają jakieś pomysły na realną poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce.
Goście:
Sławomir Sierakowski – publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca, okazjonalnie dramaturg. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował socjologię, filozofię i ekonomię. Pracował także pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Założyciel i redaktor naczelny pisma Krytyka Polityczna oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Jest prezesem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Skupił wokół Krytyki Politycznej lewicowe środowisko studentów, doktorantów, publicystów, krytyków literackich i teatralnych, artystów i działaczy społecznych.
prof. Andrzej Szahaj – profesor filozofii, od września 2008 r. dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1997 roku kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej. Autor ponad stu publikacji naukowych, w tym ośmiu książek. Zajmuje się głównie filozofią kultury oraz filozofią polityki. Członek Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk. Otrzymał dwukrotnie nagrodę indywidualną Ministra Edukacji Narodowej oraz wielokrotnie nagrody naukowe JM Rektora UMK. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Prowadzenie: dr Ewa Bińczyk – pracuje w Zakładzie Filozofii Nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest absolwentką filozofii i socjologii. W pracy naukowej zajmuje się socjologią wiedzy, filozofią nauki, historią nauki, filozofią języka, społecznymi studiami nad nauką i technologią oraz ich niepożądanymi następstwami.
29 kwietnia, poniedziałęk, godz. 16.00, Klubokawiarnia Kawalerka, Rynek Staromiejski 1, Toruń
Wstęp wolny!